Co s plody bezu?
Černý bez si našel své místo v tradiční domácí kuchyni, kde se využívají i jeho zralé plody. Jsou například velice oblíbené pro přípravu chutných domácích likérů, dělává se z nich také neobvyklé víno. Používají se do domácích marmelád, rosolů a dalších zavařenin, je možné je použít k výrobě sirupů a šťáv.Bobule černého bezu – zvláště pokud jsou nezralé – obsahují jedovatou látku sambunigrin. Ta může způsobovat nevolnost a zažívací potíže. Zahřátím na teplotu vyšší než 80 °C se však sambunigrin rozkládá. Plody černého bezu by se měly sklízet až v době, kdy jsou všechny bobule tmavé.Světle žlutá květenství černého bezu patří k nejdostupnějším a nejchutnějším bylinkám. Čaje, šťávy a sirupy můžeme pít jako osvěžující nápoje, ale stejně tak je používat proti nachlazení či horečce. Zajímavé využití mají také plody – černé peckovičky, které jsou plné temně purpurové šťávy.

Kdy sbírat plody černého bezu : Sběr, sušení, uskladnění: květ za suchého počasí v květnu a červnu. Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu. Nejlepší je sbírat je několik dnů po dešti. Čerstvé bezinky snadno plesniví.

Co léčí černý bez

Může přinést úlevu při bolestech v krku, alergické i klasické rýmě, kašli a zánětu dutin nebo nachlazení. Doporučuje se i při problémech s nespavostí a také i při cévních chorobách. Připisuje se mu i pozitivní vliv na snižování vysokého krevního tlaku, podporuje činnost jater a najdete jej i v detoxikačních čajích.

Co léčí bezový květ : Nasušený bezový květ se využívá pro přípravu nálevů, které je vhodné podávat při nachlazení a kašli a také během pocení. Výluhem z bezových květů lze také léčit pleť trpící na akné. Bezové čaje podávejte také při zánětech močových cest, při nadýmání a nervových zánětech.

Nasušený bezový květ se využívá pro přípravu nálevů, které je vhodné podávat při nachlazení a kašli a také během pocení. Výluhem z bezových květů lze také léčit pleť trpící na akné. Bezové čaje podávejte také při zánětech močových cest, při nadýmání a nervových zánětech.

Protože květy černého bezu máme možnost sbírat jen krátce, ale jejich léčivý účinek se nám hodí po celý rok, je vhodné si v jejich sezóně nasušit jednu dvě lahve do zásoby. Na chuť, hubnutí a léčení si pak z nich můžeme připravit čaj nebo odvar, které mají svá léčivá specifika (Černý bez je léčivý od květů až po kůru).

Kdy sbírat bezový květ

Květy: Období června a začátek července je ideální pro sběr květů. Černý bez roste hojně i ve městech a u silnic, vy si ho však radši natrhejte někde, kde nejezdí tolik aut. Na sběr vyrazte s košíkem nebo plátěným pytlíkem, aby se bez nezapařil.Protože květy černého bezu máme možnost sbírat jen krátce, ale jejich léčivý účinek se nám hodí po celý rok, je vhodné si v jejich sezóně nasušit jednu dvě lahve do zásoby. Na chuť, hubnutí a léčení si pak z nich můžeme připravit čaj nebo odvar, které mají svá léčivá specifika (Černý bez je léčivý od květů až po kůru).Jak usušit bezinky, plody černého bezu

Doma jednoduše stáhněte plody z větviček a dejte sušit bez stopek na plech nebo do sušičky. Další možností je zavěsit celé květenství mimo přímé slunce, nechat zaschnout. Bezinky natrháme v celých chomáčcích, zavěsíme je mimo dosah slunce a necháme zaschnout.

Protože květy černého bezu máme možnost sbírat jen krátce, ale jejich léčivý účinek se nám hodí po celý rok, je vhodné si v jejich sezóně nasušit jednu dvě lahve do zásoby. Na chuť, hubnutí a léčení si pak z nich můžeme připravit čaj nebo odvar, které mají svá léčivá specifika (Černý bez je léčivý od květů až po kůru).

Na co jsou dobré bezinky : Bezinková šťáva je ideální proti zánětům v těle, při bolestivých zánětech trojklanného nervu, na snížení krevního cukru, normální funkci dýchacího systému, na podporu imunity, k čištění organismu, vylučování vody z organismu a jako antioxidant.

Jak často pít bezový čaj : Léčivé účinky mají všechny části této výjimečné rostliny – květy, plody, listy, kůra i kořeny. Čaj z květů černého bezu by se měl však užívat s mírou, ne déle jak jeden měsíc. Poté je dobré dát si 14denní pauzu, a až poté si můžete dopřát bezovou ozdravnou kúru znovu.

Jak sbírat bez

Nejlepší je sbírat bez na okrajích lesů a luk.

Jak pro Toprecepty.cz uvedla bylinkářka a autorka facebookové stránky Provoněný den Linda Mahelová, sbírají se celá květenství i se stopkou. „Bezová květenství, ostatně tak jako všechny bylinky, dopručuji sbírat za suchého slunečného počasí. Nejlépe po oschnutí ranní rosy.

Květy bezu černého můžete jednoduše usušit. Připravíte si tak především celoroční surovinu na čaj, který je podle MUDr. Hamplové vhodný popíjet například při nachlazení, ale i na nálevy, kterými pak lze zase vyplachovat zanícená ústa nebo potírat poraněnou kůži. „Sušíme při teplotě do 35 °C.Bezové květy se dají i smažit – stačí připravit řídké těstíčko, květenství v něm namočit a usmažit dozlatova. Efektní dezert pak stačí jen pocukrovat. Důležité je nesbírat květy u silnice, ale najít místo dál od civilizace.

Jak se suší květy černého bezu : Sušení probíhá ve stínu tak, že celá květenství zavěsíme nejlépe na šňůry v místnosti s dobrým prouděním vzduchu. Jde nám o to, aby sušení proběhlo co nejrychleji. Po usušení odlámeme stopky. Ten kdo suší na sítech, může samozřejmě květy zbavit stopek hned na začátku, tedy při pokládání na síto.