Co s přebytkem mrkve?
Využití mrkve je velice pestré – výborná je nastrouhaná do salátů nebo pomazánek, pokrájená tvoří základ mnohých polévek nebo populární svíčkové omáčky. Je vítanou ingrediencí zdravých zeleninových šťáv, drť můžete využít do lněných krekrů nebo karbanátků.S mrkví se párují i jablka, hrušky, meruňky, citrusy nebo rakytník, ale také pastinák, vodnice, řepy a ředkve, pórek, celer, dýně i paprika nebo rajče. Sladký kořen si chuťově rozumí s lískovými a vlašskými oříšky, s mákem i mandlovým máslem, s tahini a výrazným olivovým olejem.Jemně nasekaná nať se hodí podobně jako pažitka nebo petrželka na ozdobu studené kuchyně a na chlebíčky. A také na grilované pokrmy a do pomazánek. Na dochucení vařených brambor a kaše. Silná je do polévek podobně jako libeček.

Jak udělat hranolky z mrkve : Mrkev očistěte, nakrájete na hranolky a dejte do mísy. V míse mrkev smíchejte s olivovým olejem, bazalkou, oreganem, solí a pepřem. Hranolky rozprostřete na plech vyložený pečícím papírem a dejte péct do trouby na 170–180 °C 35-40 minut. TIP: Pro pálivější verzi přidejte k hranolkám před pečením špetku chilli.

Jak zpracovat přebytek mrkve

Odlehčíme tak nejen naší planetě, ale i peněženkám. Možností je opravdu mnoho. Slupky brambor, mrkve a další kořenové zeleniny obsahují stále hodně chuti i živin, proto z nich můžete v kuchyni vykouzlit křupavé chipsy nebo chutné vývary i omáčky. Slupky z ovoce jsou ideální pro přípravu teplých nápojů nebo smoothie.

Jak skladovat mrkev v Písku : V pařeništi zeleninu normálně uložte do zeminy, zakryjte textilií a zasypte listím. Pokud zeminu vynášíte, dejte mrkev do bedny s pískem, tu uložte do pařeniště a zasypte listím. Velmi důležité je kontrolovat, zda písek příliš nevyschnul a jednou za čas jej provlhčit. Dalším nešvarem jsou různé plísně nebo hniloby.

  1. Mrkev a jablka oloupeme a nakrájíme na menší kusy.
  2. Máme-li doma odšťavňovač, vložíme kousky do odšťavňovače a odšťavníme.
  3. Do hotové mrkvové šťávy dáme pár kapek olivového oleje, promícháme a ihned podáváme. Mrkvovou šťávu můžeme ozdobit také lístkem meduňky či plátkem citronu.


Na otázku, jak doma skladovat mrkev s natí je jednoznačná odpověď. Je vždy potřeba ji skladovat BEZ natě. Když ji uložíte do lednice, sklepa nebo do špajzu s natí, povadne, změkne a zgumovatí velmi rychle. Je tedy velmi důležité natě co nejdříve odříznout.

Jak si udělat domácí hranolky

Postup: Brambory oloupejte a nakrájejte na hranolky. Do mísy nalejte olej, přidejte nasekaný česnek, mletou papriku, sůl, pepř a hranolky ve směsi důkladně obalte. Troubu předehřejte na 200 stupňů, hranolky rozprostřete po zapékací misce či plechu s pečicím papírem a pečte je 25–35 minut dozlatova.Seřízněte nať pár centimetrů nad kořenem, odstraníte tím přebytečné množství vody a zároveň udržíte kořen déle čerstvý. Poté kořenovou zeleninu umístěte do bedýnky naplněné vlhkým pískem, substrátem nebo hoblinami. Ideální teplota na přezimování je mezi 2–5 °C, zelenina takto vydrží až do jara.Omyjte a očistěte 700 g mrkve a nakrájejte ji na stejně široká kolečka, přibližně 3 mm. Do hlubší pánve nebo hrnce vložte 50 g másla a nechte je rozpustit na středně silném plameni. Přidejte nakrájenou mrkev a opékejte přibližně 10 minut. Poté zaprašte lžící hladké mouky a chvíli společně opékejte.

Kořenová zelenina by se měla skladovat v takové poloze, v jaké roste. Například mrkev nebo petržel v poloze vertikální, umístěná ve sklenici s kořeny ponořenými ve vodě. Pokud není ve sklenici voda, zabalíme zeleninu do vlhké utěrky a skladujeme ji nastojato v lednici.

Jak uchovat oloupanou mrkev : Když vezmeme v potaz červnovou mladou mrkev s natí

Kořenovou část mrkve uchováme velmi dobře v lednici v sáčku. Mrkev má ráda chladno a vlhko, proto při krátkodobém skladování je prostředí lednice pro ni ideální. Mrkev uložená do lednice v sáčku bez natě je i po 14 dnech jako čerstvě sklizená.

Jak udělat smoothie z mrkve : 1) Mrkve omyj, oškrábej a nakrájej na menší kousky a vhoď do mixéru (smoothie makeru). Jablka také oloupej a pokrájej na menší kousky vhoď je do mixéru k mrkvi. 2) K pokrájené mrkvi a jablkům přidej citronovou šťávu, vodu a pokud chceš, tak i můj oblíbený a zdravý doplněk Matcha Tea.

Jak si udělat šťávu bez Odstavnovace

Pokud namítáte, že nemáte odšťavňovač, existuje snadné řešení. Stačí použít smoothie blender nebo obyčejný stolní mixér a výslednou ovocnou/zeleninovou drť pak přecedit přes cedník nebo plátýnko. TIP: Máte doma sáček na ovoce a zeleninu z Lidlu Tak ten vám skvěle poslouží!

Když nemáme sklep a máme mrkve větší množství, nabízí se nejlepší způsob uchování zamrazením. Mrkev umyjeme, oškrábeme (očistíme) a nakrájíme na kostičky. Vložíme do sáčků nebo do krabiček a dáme do mrazáku. Tady vydrží po dlouhou dobu až do jejího upotřebení v kuchyni.Na pánvi nebo ve fritéze rozehřejeme na 190° C slunečnicový olej a hranolky smažíme asi minutu a necháme opět vychladnout," radí Vaclavík. Šéfkuchař doporučuje hranolky usmažit rovnou. Na pánvi se smaží dalších zhruba pět minut. "S tímto postupem dvojího smažení docílíme opravdu výborných křupavých hranolků.

Jak péct domácí hranolky v troubě : Příprava

  1. Předehřejte troubu na 250 °C. Brambory nakrájejte po jejich delší straně na hranolky.
  2. Dva plechy vyložte pečicím papírem, nasypte na ně hranolky a vydatně je pokapejte olejem.
  3. Pečlivě je rozložte do jedné vrstvy a pečte 25–35 minut dokřupava.