Co s listy od celeru?
Dá se z něj udělat pyré, použijete ho směle i do pomazánek nebo ho schováte do karbanátků. Možná by vás ani nenapadlo, že z celeru můžete upéct třeba sušenky a pochutnat si na něm k odpolední kávě. Celer má nasládlou chuť, proto se dobře kombinuje s ovocnou chutí v salátech.Celerové listy mají výrazné aróma, koření se jimi v balkánské, americké, italské, francouzské i anglické kuchyni. Celerová nať i semena /sušené, mleté/ se používají do směsí pro grilování, do polévek i omáček. Čerstvá nať se používá do polévek, omáček, mletého či dušeného masa, do pomazánek, salátů i nádivek.Řapíkatý celer lze jíst syrový i vařený. Můžete jej použít i jako příměs k zeleninovým a ovocným šťávám, kterým dodává zajímavou chuť. Z řapíkatého celeru lze konzumovat i listy – využít je můžete třeba jako bylinky. Tato zelenina od místních pěstitelů je k dostání od června do října.

Co se stonky celeru : Stonky celeru jsou vhodné pro králíky, morčata, křečky, osmáky, činčily a další milovníky zeleniny. Celerové stonky jsou bohaté na vitamíny, také betakaroten a vlákninu. Mohou také napomoci k navození chuti k jídlu.

Jak chutná celer

Zralý bulvový celer je až 60 centimetrů velký, maximální hmotnost je 600 gramů. Bulvový celer chutná velmi trpce, ale pikantně, což je způsobeno velkým množstvím éterických olejů obsažených v celeru. Vedle bulvy se jako potravina z celeru používá také stonek.

Jak obalit celer : Celer očistíme, oloupeme a nakrájíme na 1 cm široká kolečka. Vložíme ho do studené vody a mírně ho předvaříme. Až vychladne tak ho obalíme v trojobalu. Nejdříve v hladké mouce, pak v rozšlehaném vejci a na konec ve strouhance.

Celer – na mrazení je velmi vhodný, neztrácí konzistenci ani chuť. Oloupaný celer nakrájejte na vhodně velké kusy a blanšírujte je zhruba tři minuty. Poté je vhodné ho zakápnout citronovou šťávou, aby si uchoval barvu. Po rozmrazení ho můžete použít na jakoukoliv tepelnou úpravu, hodí se na vaření i pečení.

Listový celer

Kromě vitaminů skupiny B obsahuje celerová nať vitaminy C, A a K a také minerální látky, které najdete v bulvě a řapících. Jeho specifická chuť se hodí jak do polévek a omáček, tak do pomazánek a salátů.

Jak získat šťávu z řapíkatého celeru

Stonky řapíkatého celeru důkladně omyjeme a pokrájíme na malé kousky, řepu a ředkve omyjeme, oloupeme a také pokrájíme, mrkev oškrábeme a rozkrájíme. Petrželku omyjeme a nasekáme nadrobno. Vše zalijeme vodou, zakápneme citronovou šťávou a rozmixujeme. Dáme vychladit a pijeme průběžně přes den.Jak si připravit celerovou šťávu

  1. Celerová šťáva je nejsilnější, když ji vypijete ráno na lačný žaludek.
  2. Celer by měl být velký a šťavnatý, abyste z něho získali co nejvíce vody.
  3. Máte-li celer vyčištěný, dejte ho do odšťavňovače.
  4. Před pitím nebo jedením čehokoli jiného počkejte alespoň 40 minut.

Blížící se deadline u zelené zeleniny poznáme ve chvíli, kdy začne žloutnout. Ne u všech druhů však žlutá barva znamená, že je vše ztraceno. Například u řapíkatého celeru stačí zbarvenou část odřezat a zbytek vzkřísit tak, že ho na 10 až 15 minut namočíme do ledové vody.

Kořínky je potřeba nemilosrdně vykrojit a celer v jejich místě oloupat tak hluboko, dokud neodhalíte čistou dužinu. Na straně s natí stačí celer jen seříznout, na zbytku povrchu si už poradíte se škrabkou. Záhyby okolo kořenů bývají plné hlíny, nemilosrdně se jich zbavte.

Proč loupat řapíkatý celer : Pokud chcete mít jistotu, můžete řapík na vnější straně s vlákny oloupat škrabkou. Je to o něco pracnější a s vlákny přijdete i o část dužiny. Je to ale nejjistější způsob, který dá vždy perfektní výsledek. Odřezky navíc můžete v pohodě zpracovat.

Jak chutná řapíkatý celer : Řapíkatý celer má zajímavou vůni a chuť, která připomíná citrusy nebo borovice. Kupujeme pouze svěží a pěkně zbarvené rostliny. Řapíky přidáváme do smoothie a čerstvých salátů, používáme je do polévek a dalších vařených i zapékaných jídel.

Jak dlouho varit celer do Salatu

Ve velkém hrnci přiveďte k varu větší množství osolené vody. V ní pak přibližně 5 minut povařte nastrouhaný celer. Na závěr ho slijte, co nejvíce vymačkejte a nechte vychladnout.

Sklizeň celeru připadá na říjen. Přicházejí již první mrazíky, a proto je třeba celer, přestože ještě roste, sklidit a dobře uskladnit, protože namrzlé, ale i předčasně sklizené celerové bulvy jsou méně trvanlivé. Bulvy opatrně vyjmeme tak, abychom je nepoškodili, protože jinak by během skladování hnily.Následující zelenina vydrží při dobrém skladování i měsíc: Mrkev, petržel, případně i celer – pokud nemáte temný chladný sklep, skladujte je v perforovaném sáčku v teplejší části ledničky spolu s papírovou utěrkou.

Jak dlouho vydrží celer : Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Celer 10 dní 2 – 3 týdny
Kapusta, zelí 2 týdny 2 – 3 týdny
Houby 2 – 5 dní
Špenát 2 – 3 dny 3 – 5 dní