Co s levandulí po odkvětu?
Vy si ale i bez linorytu a uměleckých vloh můžete jakýkoliv motiv přenést na textil formou „domácího tisku levandulovým olejem“ , který jsem popisovala v jednom starším článku. Pokud vlohy máte, můžete něco namalovat barvami nebo gelovým perem na textil. Do dětské postýlky nedoporučuju mazla napěchovat jen levandulí.Levandule poslouží jako čaj, do koupele, jídel, proti molům i coby dekorace. Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) z čeledi hluchavkovitých je odpradávna spojována s čistotou, umýváním, parfumérií a kosmetikou. Staří Římané ji používali k provonění lázní a také ji předepisovali proti kašli.Pokud se o rostlinu budete starat s péčí, vydrží klidně i 10 let. Stříháním a omlazováním levandule dochází k jejímu zhoustnutí a výraznějšímu kvetení.

Co se starou levanduli : Starší levandule se můžete pokusit omladit tak, že na jaře ve středu rostliny provedete opravdu hluboký řez na starém dřevě cca na 10 cm. Po straně necháte několik dlouhých výhonů, které zajistí výživu rostliny. Koncem léta, kdy střed rostliny obrazí, tyto zbylé dlouhé výhony rovněž odstraníte.

Co dělat s levanduli po zimě

Po odkvětu začněte rostlinu stříhat. Podzimní prořezávání je potřeba nejen k udržení dekorativního vzhledu keře, ale také ke snížení rizika jeho zamrznutí v zimě. Dlouhé výhony keřů jsou nejvíce náchylné k vymrznutí, zvláště pokud není dostatek úkrytu.

Jak vyrobit dekorace z levandule : Nejprve musíme kytičku levandule nechat uschnout zavěšenou za stonky, květem dolů. Kdybychom do šuplíčku aranžovali čerstvou levanduli, kvítky by se ohnuly a dekorace by nevypadala pěkně. Suchou kytici ovážeme stužkou nebo krajkou, hezky ji naaranžujeme do šuplíčku a máme hotovo.

Proč levandule usychá Levandule obvykle usychá kvůli příliš velké vlhkosti způsobující hnilobu a plísně kořenů. Odstraňte nakažené kořeny i suché stonky, přesaďte levanduli do dobře prosychající zeminy a zalévejte až ve chvíli, kdy je substrát suchý.

levanduli můžeme stříhat několikrát v roce, poprvé v březnu až dubnu, podruhé po odkvětu v červnu až srpnu a případně potřetí i na podzim od konce srpna do září. Ovšem podzimní řez se příliš nedoporučuje. Řez levandulí je velmi důležitý, jedině tak totiž můžeme dosáhnout několika let krásného kvetení rostlin.

Co s levanduli po zimě

Po odkvětu začněte rostlinu stříhat. Podzimní prořezávání je potřeba nejen k udržení dekorativního vzhledu keře, ale také ke snížení rizika jeho zamrznutí v zimě. Dlouhé výhony keřů jsou nejvíce náchylné k vymrznutí, zvláště pokud není dostatek úkrytu.Kdy sklízet levanduli Levanduli sklízejte v průběhu srpna, kdy je nejvhodnější do čajů, limonád i na výrobu oleje. Pokud ji chcete na sušení, pak sklízet musíte o dost dříve, a sice v průběhu června. Levandule nebude tolik opadávat, ale ochudíte se o krásu a vůni jejich květů.Hlavní je zakrýt stonek. Ideální materiál na přikrytí je bílá netkaná textilie, která je prodyšná a propouští dostatek světla. Dostatečnou ochranu nám zajistí použití několika vrstev. Další z možností je přihrnout levanduli zeminou a přikrýt chvojím nebo můžeme využít slámu.

Postup výroby šitého polštářku

Přidáte lžíci levandulových květů s pár kapkami éterického oleje (éterickým olejem můžete pokapávat i poté po prohřátí) a pytlíček zašijete. Hotový polštářek vložíte na cca 1 minutu (600 W) do mikrovlnné trouby nebo na topení.

Jak udělat paličky z levandule : Levandulové paličky návod

Jednotlivé levandulové klásky přebereme, očistíme a zbavíme je lístků. Svazeček si pěkně urovnáme tak, aby květy levandule končily pokud možno ve stejném místě. Stonky ovážeme těsně pod květenstvími. Svážeme je floristickým drátkem nebo provázkem.

Kdy a jak se stříhají levandule : levanduli můžeme stříhat několikrát v roce, poprvé v březnu až dubnu, podruhé po odkvětu v červnu až srpnu a případně potřetí i na podzim od konce srpna do září. Ovšem podzimní řez se příliš nedoporučuje. Řez levandulí je velmi důležitý, jedině tak totiž můžeme dosáhnout několika let krásného kvetení rostlin.

Co udělat s levanduli na podzim

Levandule stříháme na podzim a na jaře „dokulata“, nejlepší je zkracovat starší rostliny o cca 1/3, přičemž odstraňujeme i uschlé výhonky a větvičky. Ty odstraníme zcela. Z rostlin tvarujeme rovnoměrné bochánky a nikdy nestříháme do dřeva, když nevidíme nové lístky.

Nejprve musíme kytičku levandule nechat uschnout zavěšenou za stonky, květem dolů. Kdybychom do šuplíčku aranžovali čerstvou levanduli, kvítky by se ohnuly a dekorace by nevypadala pěkně. Suchou kytici ovážeme stužkou nebo krajkou, hezky ji naaranžujeme do šuplíčku a máme hotovo.Při jarním střihu levandulí je důležité sehnat si ostré nůžky. Těmito ostrými nůžkami stříháme levandule tak, že nezastřihujeme příliš do dřevnaté části. Začínáme ostrou hranou nůžek stříhat nové výrostky a nové lístky. Nemusíme se vůbec bát, že rostlině střihem nějak ublížíme, právě naopak, omladíme ji.

Kdy stříhat květy levandule : Levandule se stříhá radikálním řezem až na jaře, protože lépe zvládá regeneraci. Těm, kteří ostříhali levandulové keříky včas, přejeme bohaté, druhé kvetení, ne už sice tak husté, ale pár květů by se mělo objevit tak na začátku září.