“Kedlubnové” zelí
Máte košťálů víc Nastrouhejte je nahrubo a udělejte z nich falešné zelí. Postupujte stejně, jako kdybyste dělali dušené cuketové nebo kedlubnové zelí. Výborná příloha ke knedlíkům (polentový nebo rychlé knedlíky z vloček) a například uzenému tofu.Od košťálu přes růžice až po listy
Košťál je potřeba zbavit vrchní dřevnaté slupky, pod kterou se skrývá chutná a měkká část plná živin. Oloupaný košťál brokolice můžete například nakrájet na tenké nudličky a uvařit jako přílohu.Košťálová zelenina je zelenina se ztlustlou lodyhou, tj. s košťálem. Jsou to rostliny rodu brukev (Brassica) z čeledi brukvovité (Brassicaceae). Mezi košťálové zeleniny, které patří do druhu brukev zelná (Brassica oleracea), se řadí zelí, kapusta, kadeřávek, květák, brokolice a kedluben.
Jak zpracovat stonek brokolice : Obě brokolice se jí celé. Stonek se oloupe a konzumuje syrový podobně jako kedlubna, nebo se neoloupaný přidá do jídla, ideálně do polévky, kde se později rozmixuje. Růžičky se blanšírují v osolené vodě, vaří na páře, restují, grilují, smaží či zapékají. Připravíte z nich rychlé pesto i brokolicovou omáčku.
Co z Duseneho zelí
Pokud máte rádi zahuštěné dušené zelí, máme pro vás báječný tip – přidejte do něj nastrouhanou syrovou bramboru. Zelí také můžete zaprášit hladkou moukou nebo do něj vmíchat jíšku. Dušené zelí se skvěle hodí k pečené huse, vepřovým výpečkům nebo bramborákům.
Co z Kyseleho zelí : Recepty z kysaného zelí
Nejzdravější je domácí a tepelně neupravené. S uzeným tempehem nebo tofu je nedostižné v kombinaci se šťouchanými brambory, noky, haluškami, chlupatými či bramborovými knedlíky. Je taky základem segedínského guláše, polévky zelňačky nebo zelných placek – zelňáků.
Na másle zpěníme nakrájenou cibuli, za stálého míchání zasmahneme mouku, zalijeme vodou, vložíme kusy košťálu, trochu osolíme a vaříme 30 minut. Scedíme, vložíme růžičky brokolice, necháme přejít varem, rozmixujeme, zjemníme smetanou, ochutíme muškátovým květem a utřeným česnekem se solí.
Povařené listy, případně i nedřevnaté stonky, můžete dále využít obdobně jako samotný květák: můžete z nich udělat placičky, přidat je do těstovin, do polévky, do knedlíčků do polévky, do omelety, do kari, zapéct s mletým masem pod pokličkou z bramborové kaše, přidat do bramborové kaše…
Co patří mezi košťáloviny
Košťáloviny – kam patří zelí bílé, zelí červené, kedlubny , kapusta hlávková, kapusta růžičková, kapusta kadeřavá, květák a brokolice , zaujímají z celkové plochy u nás pěstovaných zelenin asi 25% a z hlediska objemu tvoří téměř 32%.Mezi nejpoužívanější druhy kořenové zeleniny patří mrkev, petržel, ředkvičky, celer, tuřín, červená řepa, topinambury, ale třeba i křen nebo zázvor, které se pro svou štiplavost a vysoký obsah dráždivých látek používají jen v menším množství a spíše jako koření.Brokolici rozdělte na malé růžičky pomocí menšího ostrého nože. Menší kousky jsou lepší, opečou se pěkně dokřupava. Růžičky řádně promasírujte s vychladlým česnekovým olejem a poté je rozložte na plech vyložený pečicím papírem. Ochuťte solí a dejte do trouby péct asi na 15 minut, až budou opečené dokřupava a dozlatova.
Pro delší uchování je vhodné brokolici připravit k zamrazení. Do polévek, na zapékání i dušení se vyplatí odřezat pouze hlavičky a ty největší z nich přepůlit, aby byly všechny kousky přibližně stejně velké. Všechny najednou je pak krátce blanšírujeme, po scezení je dobře uzavřeme v sáčku a uložíme do mrazničky.
Jak zahustit kysané zelí : Zahuštění zajistí nastrouhaný brambor, přidaný ve správný okamžik. Kysané zelí se hodí k tučným masům, zabijačkovým specialitám a podobně, ve vege verzi si je užijete klidně jen s bramborami a smaženou cibulkou.
Jak uzivat šťávu z Kysaneho zelí : Šťáva ze syrového zelí
Lidové léčitelství ji tradičně využívá k léčení žaludečních a dvanácterníkových vředů. Šťávu si připravujeme každý den čerstvou a můžeme do ní přidat také trochu celerové šťávy. Po dobu osmi dnů pijeme dvakrát denně 200 ml tohoto zelného elixíru zdraví.
Jak zpracovat kysané zelí
Kysané zelí je skvělé za studena, tedy bez tepelné úpravy, ale i zatepla. Hodí se do polévek, nebo z něj můžete připravit skvělou přílohu k pečenému masu nebo k zabijačkovým specialitám. Takové je například kyselé zelí na cibulce. Jeho příprava je extrémně jednoduchá a rychlá.
Příliš kyselé zelí: jak to opravit
Pokud se situace vymkne kontrole, stačí nádobí opláchnout pod tekoucí vodou. Poté je třeba nechat vodu odtéct a zelí se může jíst. Chuť změníte namáčením v čisté vodě. Zelí se nalije studenou vodou po dobu 10-15 minut a přefiltruje.Na másle zpěníme nakrájenou cibuli, za stálého míchání zasmahneme mouku, zalijeme vodou, vložíme kusy košťálu, trochu osolíme a vaříme 30 minut. Scedíme, vložíme růžičky brokolice, necháme přejít varem, rozmixujeme, zjemníme smetanou, ochutíme muškátovým květem a utřeným česnekem se solí.
Jak udělat brokolicovou polévku : V hrnci na másle osmažíme najemno pokrájenou cibuli. Přidáme brokolici rozebranou na růžičky, brambory pokrájené na kostky, bujónové kostky a zalijeme horkou vodou. Vaříme, až jsou brambory a brokolice měkké. Pak polévku rozmixujeme se smetanou na jemný krém.