Co s kořeny orchideje?
Zaschlé části vzdušných kořenů můžeme odstřihnout. Hnědé a zčernalé či naopak suché kořínky odstraňte sterilizovanými nůžkami a rány ošetřete aktivním uhlím, jež působí jako dezinfekce. Rostlinu pak přesaďte do čerstvého substrátu.Vyjměte ji z květináče či jiné pěstební nádoby a odstraňte co nejvíce substrátu, tak abyste nezasáhli kořenový systém. Než ji znovu zasadíte, nechejte ji nejprve přes noc na teplém místě, kde není průvan. Mezitím proveďte dezinfekci květináče a dobře jej usušte.V první řadě vyndejte rostlinu z květináče, odstraňte hlínu a zkontrolujte všechny kořeny. Ty zdravé jsou vždy pevné, mají šedozelenou barvu a jejich konec bývá většinou fialový. Uhnívající kořeny hned odstřihněte. Pokud začnou květině černat nebo hnědnout kořeny, odstřihněte je.

Jak obnovit kořeny orchideje : Všechny odumřelé kořeny odstřihnout, nechat přes noc zaschnout a poté dát do skleničky s vodou tak, aby se kořen (má-li rostlina nějaký) dotýkal jen lehce vody. Nemá-li kořen žádný dát tolik aby ,,neseděla,, rostlina ve vodě. Za několik týdnů začnou růst nové kořeny. Když opadají všechny listy, ale kořeny jsou zdravé.

Čím zalévat orchideje aby kvetly

Čím zalévat orchideje, aby kvetly

Rozdrťte vaječnou skořápku, svařte ji a nechte přes noc louhovat. Již ráno můžete orchidej řádně zalít. Zbytky domácího hnojiva můžete scedit a uložit do lednice. Můžete také použít vodu po vaření rýže nebo brambor.

Jak zastřihnout orchidej po odkvětu : Odkvetlé květní stvoly nezastřihávejte (pouze pokud zcela nezaschnou). Je vhodné uříznout pouze odkvetlou část nad posledním spícím pupenem, z něhož se časem vyvine nová větvička s květy. Na odkvetlých květních stvolech se mohou vytvářet také mladé rostlinky, které lze po vytvoření kořenů oddělit a zasadit samostatně.

Pokud jsou kořeny stále pevné a zdravé, není nutné zasahovat. Vyjměte orchidej z květináče: Pokud jsou kořeny skutečně přerostlé a vypadají, že už květináč překonaly, je čas orchidej vyjmout. Buďte opatrní, abyste nepoškodili kořeny při vyjímání rostliny z květináče.

Správná péče o listy orchidejí

Listy můžete sprchovat vodou, budou pak krásně lesklé. Nepoužívejte syntetické spreje, které orchidejím uškodí a znečistí vzduch v domácnosti. Pro většinu orchidejí je ideální pokojová teplota kolem 22 ° C, proto je důležité, aby nikdy neklesla pod 10 ° C nebo byla nad 30 ° C.

Jak dlouho nechat namočené orchideje

Ponořte celý květináč s orchidejí do vody a nechte ji několik hodin nasáknout,“ radí Lenka Hrubá. Rostliny by nikdy neměly stát ve vodě dlouhodobě, aby jim neuhnívaly kořeny. Orchideje pěstované jako pokojové rostliny pocházejí většinou z tropů či subtropů, proto jim uděláte radost rosením.Správná péče o listy orchidejí

Pravidelně stříkejte orchideje speciálními prostředky určenými pro ošetřování listů. Dávejte pozor, aby uprostřed orchidejí nebyla zadržována vlhkost. Listy můžete sprchovat vodou, budou pak krásně lesklé.V kvetení rostlinku podpoříte tak, že po odkvetení posledního květu uštípnete stonek těsně nad třetím očkem od základního klasu. Některé rostliny však není potřeba ani zaštipovat a zanedlouho vyženou na stonku nové květiny. Po takovém druhém kvetení už dopřejte orchideji odpočinek a květní stonky odstřihněte.

Orchideje nikdy nezaléváme na list, v horku je dobré použít rosení a jednou za sedm až deset dní celý kořenový bal i s květináčkem ponoříme do vlažné vody, např. do kbelíku. Voda pro koupání rostlin nesmí být příliš teplá ani studená. Ideální je rozmezí 25 až 30 °C.

Kdy a jak přesazovat orchideje : Obecně se u orchidejí doporučuje přesazovat zdravé rostliny po dvou až třech letech, a to po odkvětu (před vyrašením nových výhonků) a v době, kdy objevíte špičky kořenů. Pokud ale zjistíte, že se substrát rozpadá, objevíte v něm škůdce nebo bílé povlaky (zasolení), přesaďte je co nejrychleji.

Jak hnojit orchideje aby kvetly : Prostřednictvím droždí se k Vaší pokojové rostlině dostanou ty správné živiny. Droždí obsahuje mnoho živin: vitamíny skupiny B, beta glukany, rostlinné hormony, draslík a hořčík. Díky tomuto hnojivu budou Vaše orchideje kvést déle, případně stále.

Jak zalévat orchidej v zimě

Obecně platí, že orchideje potřebují během zimy méně vody kvůli pomalejšímu růstu a nižším teplotám. Mezi zaléváním je důležité nechat substrát mírně vyschnout, aby se zabránilo nadměrné vlhkosti, která může být pro kořeny škodlivá.

Pro zvýšení stability lze mezi kořeny do substrátu zapíchnout tyčky, o které rostlinu opřete. Rostlinku nezalévejte alespoň týden, při použití dobře navlhčeného substrátu vydrží bez zálivky i dva týdny. Orchideje po přesazení „odpočívají“ i několik měsíců.Voda pro koupání rostlin nesmí být příliš teplá ani studená. Ideální je rozmezí 25 až 30 °C. Rostlinu s kořeny necháme ve vodě přibližně dvacet minut, po vyjmutí necháme vodu z květináče vykapat a teprve poté ji postavíme zpět na místo.

Proč vadnou listy orchideje : Nedostatek vláhy a hnití kořenů

Kondici rostliny poznáte podle vzdušných kořenů. Pokud jsou stříbrné a pomačkané, potřebují více vody. Jsou-li slizké a duté, pak je to případ kořenové hniloby. V tom případě rostlina nedokáže přivádět vodu do listů, a ty pak gumovatí.