V plackách z bramborové kaše bude skvěle chutnat osmažená cibulka, šunka, nastrouhaný sýr, petrželka, podušené houby či špenát, česnek nebo uvařený hrášek. Placky se dají smažit na oleji z obou stran dozlatova, zdravější variantou je však pečení v troubě.Co se zbylou bramborou kaší Placky z bramborové kaše jsou chutná rychlovka. Ke zbylé kaši přidáte vajíčko a hrubou mouku tak, aby těsto drželo pohromadě. Podle chuti můžete přidat i nadrobno nakrájenou či osmaženou jarní cibulku, petrželku, hrášek, najemno nastrouhaný sýr či sušený nebo lisovaný čerstvý česnek.Rozhodně nezapomeňte na tradiční lepenici s opečenou cibulkou nebo ještě tradičnější, ale skoro zapomenutou, nastavovanou kaší s kroupami, česnekem a majoránkou (třeba k jitrnici lepší přílohu těžko vymyslíte!). Další možností, jak připravit výtečnou kaši, jsou luštěniny.
Co se přidává do bramborové kaše : Na bramborové kaši je příjemné, že se dá kombinovat s mnoha dalšími surovinami. Nejčastěji je to restovaná cibulka, nebo vařená rozmačkaná mrkev, dýně nebo batáty. Nejčastěji se bramborová kaše ale mixuje pouze z brambor, přidává se do ní máslo, mléko nebo smetana, sůl a pepř.
Jak dlouho vydrží kaše v lednici
Pětiminutová příprava vám tak zajistí dávku energie, vitamínů a zdravých látek na tři dny. Tato kaše vydrží v lednici až 3 dny, takže si v neděli můžete připravit 3 kaše a do středy máte snídani bez práce.
Co dělat s Přesolenou kaši : Bramborové plátky nasáknou přebytečnou slanost, poté je stačí vyhodit. Ten samý princip můžete uplatnit u omáčky, tam je lepší syrový brambor nahrubo nastrouhat a povařit zhruba 10 minut. Omáčku potom přeceďte. Pokud nemáte brambory, lze stejným způsobem použít mrkev, petržel nebo tmavý chleba.
Důležité pravidlo je vařit kaši za stálého míchání. Jakmile totiž polevíme, hlavně ze začátku, hrudky a žmolky se rády začínají tvořit. Kaši nevaříme příliš prudce, ale pozvolna, na mírném ohni. A pokud se přece nějaká hrudka objeví, vše zachráníme tyčovým mixérem.
Postup přípravy
Do vychladlé bramborové kaše vmícháme vejce, salám a sýr. Přidáme koření, zahustíme moukou a vypracujeme bramborové těsto, které musí být tak husté, aby drželo pohromadě. Pokud je třeba, dosolíme. Z těsta tvoříme menší placičky, které smažíme v pánvi na rozehřátém tuku z obou stran dozlatova.
Co dát do kaše místo másla
Náhrada másla při vaření
Vyzkoušejte řecký jogurt. Bramborová kaše bude výtečná. Při vaření můžete máslo nahradit kašičkou z kukuřičného škrobu. Škrobovou moučku smícháte v poměru 1:2 s vodou a povaříte 5 minut.Suroviny
- brambory 600 g. varný typ C.
- smetana ke šlehání 150 ml.
- máslo 1 cm. plátek.
Tato kaše vydrží v lednici až 3 dny, takže si v neděli můžete připravit 3 kaše a do středy máte snídani bez práce. Co budete potřebovat: 1ks velký plnotučný jogurt/tvaroh. hrnek mléka.
Pokud kaši nespotřebujete najednou, nechte ji zcela vychladnout, poté ji uzavřete do vzduchotěsné nádoby a uložte do lednice či do mrazáku. V lednici kaše vydrží 4–5 dní, v mrazáku až 3 měsíce.
Jak opravit slanou kaši : Většinu přesolených omáček a také krémové polévky můžete zachránit přidáním sladké nebo zakysané smetany, popř. bílého jogurtu. Tyto nakyslé mléčné výrobky slanou chuť výrazně zjemní a výslednou chuť jídla budete vnímat jinak.
Jak stáhnout slanost : Pokud jste to poněkud přehnali při solení polévky, zkuste do ní ponořit na lžičce kostku cukru. Počkejte chvíli, než se cukr začne rozpouštět a poté ho vyjměte z polévky. Cukr pohltí nadbytek soli. Tento postup můžete i několikrát zopakovat, než dosáhnete požadované chuti.
Jaké mléko do kaše
Nemléčnou obilninovou kaši je vhodné zamíchat s mateřským nebo umělým mlékem. Kravské mléko se do 1. roku věku dítěte nedoporučuje. Postupně lze obilnou kaši ochucovat trochou ovocného či zeleninového pyré a lžičkou kvalitního rostlinného oleje.
Suroviny
- brambory 500 g. varný typ C.
- máslo 40 g.
- mléko 100 ml.
Smýcháme kaši, hrubou mouku a vejce do tuhého těsta (jako na knedlíky), vyválíme plát o síle asi 1 cm a skleničkou vykrajujeme placičky. Smažíme na vyšší vrstvě oleje dozlatova. Chutnají jak teplé, tak studené. Dají se udělat rovnou i z klasického těsta na bramborové knedlíky nebo i z koupeného pytlíkového.
Co do kaše místo mléka : Mléko: Lze použít kravské nebo veganské mléko, my máme nejraději ovesné nebo mandlové, vynikající je ale i domácí arašídové nebo kokosové mléko. Můžete místo mléka použít i vodu. Ovoce: Ovoce zkrátka do kaše patří, my nejraději máme: Banány, jablka, nebo sušené ovoce jako rozinky, moruše, sušené mango, sušené datle.