Co s kachním vejcem?
Kachní vejce jsou v zahraničí velmi populární potravinou a v některých částech světa dokonce nepostradatelným pomocníkem v kuchyni. Například v Anglii se z nich pečou buchty, v Thajsku z nich dělají výborné kachní taštičky a v Číně zase pokrm nazývaný „stoleté vejce“.Žloutek kachních vajec má vyšší obsah tuku, ale také více cholesterolu. 100 g kachních vajíček obsahuje 884 mg cholesterolu ve srovnání s 425 mg cholesterolu ve slepičích vejcích. Právě kvůli obsahu cholesterolu se nedoporučuje konzumovat kachní vejce lidem s anamnézou srdečních onemocnění.Kachní násadová vejce můžete skladovat až 30 dní v chladné místnosti.

Jak skladovat kachní vejce : Násadová kachní vejce by měla být čistá, bez jakéhokoliv poškození skořápky. Kachní vejce ukládejte špičatou stranou na podložku a 2x denně jimi otáčejte o cca 45°. Důležitá při uskladnění je také teplota, která by se měla pohybovat okolo 15°C. Takto uskladněná vejce můžete skladovat až měsíc, než je umístíte do líhně.

Co udělat když mám hodně vajec

Klasickým řešením může být salát, do kterého se vejce mohou přidat, nebo pokrmy, ke kterým se pokrájené vejce na tvrdo hodí – třeba koprová omáčka. Největší klasikou na tisíc způsobů je vajíčková pomazánka, která má tu výhodu, že do ní padne vajec hodně. Velmi efektním způsobem se dají vejce zpracovat jako plněná.

Jak odchovat kachňata : Uměle odchovávaná kachňata pižmovek potřebují v prvním týdnu pod zdrojem teplotu 35 °C, teplota se o 2 °C týdně snižuje, až na 18 °C v šestém týdnu. Optimální doba svícení je 24 hodin v prvním týdnu, postupně se doba zkracuje až na 12 hodin v devíti týdnech. I zde je důležitá suchá podestýlka v kachníku.

Husí vejce

Samotná vařená vejce ale nezachutnají každému. Jsou sice méně tučná a celkově jemnější oproti těm kachním, přesto v nich zůstává olejnatá příchuť. I u husích vajec ale platí, že bychom je měli vařit déle. Stejně jako u všech vodních ptáků, i u nich totiž hrozí vyšší riziko nákazy, třeba salmonelou.

Vyšší cena není dána tím, že by kachny snášely zlatá vejce, ale tím, že jich je relativně nedostatek a mohou se pyšnit vynikajícími vlastnosti hlavně při pečení a vaření. Zatímco cena slepičích vajec se v průměru pochybuje od 3 do 5 Kč za kus, kachní sežene v cenách od 6 do 15 Kč za kus.

Proč nedávat vejce do lednice

Hlavně neomývat a nedávat do dveří lednice

Ani do obchodu nesmí jít omyté. Mají totiž přirozenou ochrannou vrstvu, která chrání vejce před tím, aby se do něj nic nedostalo. Zároveň zajišťuje, že vydrží déle a nezkazí se,“ popisuje chovatel.Uvařit vejce natvrdo není nic složitého – na rozdíl třeba od vaření vejce na hniličku. Existují 2 způsoby, jak uvařit vejce natvrdo: Vejce vložíte až do vařící vody na 9 minut. Vejce dáte do studené vody, přivedete ji k varu, vypnete plotýnku a vejce necháte 10 minut ve vodě dojít.Kachny kladou vejce většinou na jaře. Při správné péči je produkce vajec samice až 120 vajec ročně. Domácí odrůdy kachen začínají snášet vejce, když jsou staré 140–160 dní.

Budete se mnou souhlasit, že asi nejjednodušším způsobem, jak zkonzumovat vařené vejce, je dát si ho klasicky s čerstvým chlebem a máslem. Z jara jej můžete zasypat čerstvou pažitkou nebo jarní cibulkou. Získáte tím skromnou, avšak velice hodnotnou a vydatnou snídani či večeři.

Co udělat s vekou : Z veky také můžete udělat topinky či krutonky do polévky, chutím se meze nekladou. Krutonky připravíte naprosto jednoduše – nakrájenou veku rozprostřete na plech a pečete na 180 °C přibližně 10-15 minut, podle typu vaší trouby. To nejlepší nakonec: Z veky je naprosto skvělá žemlovka.

Jak líhnout kachní vejce : Teplota při začátku inkubace začínána 37, 7 ° C a postupně se snižuje až na 37 ° C. Kachní. Kachní vejce s líhnou kratší dobu než ta husí, a to od 26 do 28 dní. Pokud jste začátečník zřejmě se netrefíte na den přesně, to ale neznamená, že se vám nevylíhnou zdravá a soběstačná kachňata.

Jak často snáší vejce kachna

Kachna snáší ročně 35 – 60 vajec ve 2 – 3 cyklech. Vždy po nanesení 15 – 20 vajec zasedne a po 35 dnech sezení na vejcích se vylíhnou káčata.

Co se týče krmení, jsou kachny nenáročné. Jejich přirozenou potravu tvoří mikroorganismy, které vyčvachtávají zobákem z bahna, vodní rostliny i drobní živočichové, přijímají však i brambory, šrot, zrní a kuchyňské zbytky.Stoleté vejce (čínsky v českém přepisu pchi-tan, pchin-jinem pídàn, znaky zjednodušené 皮蛋, doslova „kožené vejce“) je specialita čínské kuchyně. Vyrábí se ze syrových slepičích, kachních nebo křepelčích vajec, která se obalí směsí vápna, jílu, popela a rýžových plev a nechají se uzrát minimálně tři měsíce.

Jak dlouho vydrží vejce po minimální trvanlivosti : Vejce mají dobu minimální trvanlivosti 28 dnů. Spotřebujte do… znamená, že po uvedeném datu by se potraviny již neměly konzumovat.