Hrušky ale můžete zpracovat do kompotů nebo v kombinaci s dalším ovocem do různých džemů či pyré. Jejich sladká, až medová příchuť je báječná v moučnících, dobře se kombinuje například s ořechy, čokoládou či mascarpone. Hrušky jsou také neodolatelné ve spojení se sýry, nejlépe s těmi s pikantní chutí, např.Ne zcela zralé hrušky se výborně hodí na kompoty, mošty a vína. Plně zralé šťavnaté hrušky využijeme na moučníky, dezerty a padané pak do různých pálenek. Hrušková dřeň (rozvařit a propasírovat) na vzduchu hnědne, pomáhá zakapání citronovou šťávou. Takovou dřeň můžeme i zamrazit.Rozlišují se letní, podzimní a zimní hrušky a také stolní, hrušky na mošt a hrušky na vaření. Stolní hrušky se konzumují syrové nebo se používají k přípravě v kuchyni. Z hrušek na vaření lze připravit vynikající kompot, želé, čatní atd. Obzvláště šťavnatým, jemným a voňavým hruškám se říká také máslovky.
Jak uchovat hrušky na zimu : Kde hrušky skladovat
Pokud nemáte sklep, můžete hrušky skladovat i jinými způsoby. Malé množství můžete uchovávat v chladničce, větší pak třeba na balkoně. Před mrazem pak bedýnku zaizolujte třeba polystyrenem. Jedině tak si na svých vlastnoručně vypěstovaných hruškách budete pochutnávat až do jara.
Na co jsou zdravé hrušky
Proč jsou hrušky zdravé Léčebný účinek hrušek spočívá především v jejich vysokém podílu vody, čímž působí na čištění střev, odstraňují zácpu a jiné trávicí obtíže. Obsahují sodík, draslík, měď, zinek, vápník či fosfor a neutralizují a z těla poté vylučují těžké kovy a jedovaté látky, jako je olovo, rtuť nebo kadmium.
Co upéct z hrušek : Inspirujte se našimi moučníky a upečte si třeba luxusní hruškové řezy nebo falešný hruškový frgál.
- Kropenaté řezy.
- Francouzský hruškový koláč
- Citronový koláč s hruškami.
- Maminčin falešný hruščák.
- Listové řezy s pošírovanou hruškou ve smetanovém krému.
- Hruškový koláč s ořechy.
- Křehký koláč s mákem a hruškami.
Hrušky lze i zamrazit. Před vložením do mrazáku se doporučuje je nejen omýt, rozkrojit a vyndat jádřince, ale i blanšírovat, to znamená ponořit na minutu do vroucí osolené vody a pak na chvilku přendat do nádoby se studenou vodou, nejlépe s ledem.
Připravte si misku se studenou vodou a lžičkou kyseliny citrónové a ovoce vložte do ní, aby hrušky nezhnědly. Připravte si dokonale čisté sklenice, hrušky do nich naskládejte a zalijte je nálevem. Zavařujte je na 85 °C po dobu 20-25 minut.
Proč hnědnou zavařené hrušky
Hnědnutí rozkrojených plodů je známým problémem nejen u jablek a hrušek, ale třeba i brambor. V buňkách dužniny jsou ukryté enzymy a zároveň fenolické sloučeniny (například žlutá barviva).Hruškám i jablkům svědčí zejména chlad. Patří tak nejlépe do sklepa nebo do lednice. V obou případech je důležité jim zajistit dostatečnou vlhkost, která brání vysychání.Sloupovité hrušně nevyžadují žádný řez (případně jen zakrátíme nadbytečné větévky). Letní řez: provádí se zakracování nebo zaštipování letorostů, které mají podpořit lepší tvorbu pupenů. Lze také odstranit nadbytečné letorosty, nicméně tento řez se provádí nejčastěji až v zimě. Zimní řez: provádí se v lednu až v dubnu.
Kdy sbírat jablka a hrušky Tyto plody dozrávají koncem léta až začátkem podzimu – hrušky bývají vhodné ke sklizni v srpnu a září, jablka klidně až v říjnu, v závislosti na odrůdě a pěstitelské oblasti. Zralost plodů poznáte podle barvy, vůně a podle toho, že vám při lehkém otočení stopky zůstanou v ruce.
Proč jíst hrušku : Hrušky obsahují kolem 85 % vody, sacharidy, vlákninu, organické kyseliny, minerální látky (převážně draslík, fosfor a vápník) a vitamíny (betakaroten, B1, B2, C). Díky vyššímu podílu vlákniny pomáhají při střevních potíží, zácpě a snižují hladinu cholesterolu. Vysoký obsah draslíku pomáhá při vysokém krevním tlaku.
Proč jíst hrušky : Hrušky mají mírný adstringentní (stahující) účinek, působí proti hnilobným procesům ve střevech, proti plynatosti střev při kolitidě (zánětu tlustého střeva) a střevní dyspepsii (poruchám trávení v oblasti střev). Hrušky je třeba dobře rozžvýkat, zejména ty, které jsou tvrdé a mají zrnitou strukturu.
Co upéct z jablek a hrušek
JABLKA & HRUŠKY: 27 NEJLAHODNĚJŠÍCH RECEPTŮ
- #2 Jablečný štrúdl z listového těsta.
- #3 Tradiční pečená jablíčka se skořicí
- #4 Kořeněné smažené hrušky.
- #5 Jablkovo-hruškové toasty se skořicí
- #6 Tradiční jablečná žemlovka.
- #7 Jablečná přesnídávka.
- #8 Hrušková přesnídávka s kardamomem.
- #9 Jablečná bábovka.
Na hrušky rozpusťte v pánvi lžíci másla, přidejte hrušky, koření a cukr, lehce promíchejte a nechte zkaramelizovat. Trvá to zhruba 3–5 minut. Na omáčku vsypte do menšího hrnce cukr a počkejte, až začne karamelizovat, zamíchejte a hlídejte barvu karamelu, měla by být krásně zlatavá.Jablka i hrušky by se měli skladovat pouze v jedné vrstvě a bedýnky dáváme s ohledem na proudění vzduchu do polic předem za tímto účelem zbudovaných. Nemáme-li sklep, musí pro uskladnění postačit i chladná chodba nebo nevytápěná garáž.
Jak zkaramelizovat hrušky : Hrušky oloupeme, rozkrojíme, vykrojíme jádřinec a nakrájíme na silnější klínky. Zakapeme citronovou šťávou, aby nehnědly. V silnostěnném kastrolu necháme pozvolna zkaramelizovat 90 g cukru. Opatrně vmícháme 200 ml vody a rozvaříme na hustší karamel.