Co s Duzinou?
Odšťavněnou drť z petržele, mrkve, celeru, rajčai či papriky buď začerstva přidejte do základu polévky nebo omáčky, nebo pokud ji nestihnete hned použít, nasušte ji “na někdy”. Drť jednoduše rozložte na sušící pláty sušičky potravin a sušte na 55-60 stupňů Celsia 2 – 4 hodiny.Ze zeleniny patří do odšťavňovače rozhodně mrkev, červená řepa, petržel nebo celer. Tyto suroviny jsou zdrojem velkého množství šťávy a vytvoří tak perfektní základ pro nejrůznější kombinace, ať už s další zeleninou, ovocem nebo bylinkami.Bobuloviny, tedy hroznové víno nebo rybíz, je dobré odšťavňovat na šnekovém. Odstředivky mají na těchto surovinách velmi malou výtěžnost. Nejlepší volbou na tyto suroviny je šnekový vertikální systém odšťavňování. Také lesní plody, jako jsou maliny, jahody nebo borůvky, mohou být pro odšťavňovače výzvou.

Co se zbytky ovoce : Zbytky jablíček (odkrojky, slupky) nebo hrušek a dalšího ovoce nasušte a poté použijte na čaj (přelijte je horkou vodou a nechejte vylouhovat) nebo si je užijte jen tak samotné jako křížaly.

Jak dlouho vydrží šťáva z odšťavňovače

Šťáva vám tak v lednici může vydržet o 24 až 48 hodin déle. Nejlepší je ale vždy pít šťávu co možná nejdříve po odšťavnění.

Který odšťavňovač je nejlepší : Nejlepší odšťavňovače

  • SAGE SJE 530. 96 % 5 recenzí odstředivé
  • Brawo Life B-365. 95 % 26 recenzí šnekové
  • Bosch MESM731M. 97 % 12 recenzí šnekové
  • Sana Supreme Juicer 727. 97 % 26 recenzí
  • Panasonic MJ-L500. 96 % 6 recenzí
  • Sana Supreme Juicer EUJ-727. 97 % 26 recenzí
  • Philips HR 1888. 97 % 4 recenze.
  • Sage SJE530. 96 % 5 recenzí

Neobvyklé suroviny, které můžete odšťavňovat

  • Zelí Pro svůj vysoký obsah vitaminu C patří zelí mezi skvělé suroviny, se kterým si nachlazení a nemoci udržíte od těla.
  • Paprika.
  • Květák.
  • Klíčky.
  • Křen.
  • Cibule.
  • Listy pampelišky.
  • Opuncie.


Do odšťavňovače je dobré je vkládat následované tvrdším ovocem či zeleninou, například jablky nebo mrkví. Sladké brambory – Oloupejte, nakrájejte na menší kousky a odšťavněte. Špenát – Dobře omyjte od ulpívající hlíny či písku. Srolujte a odšťavněte.

Co se zbytky z kuchyně

Správným řešením vzhledem k platnosti zákona č. 91/1996 a vyhlášky č. 451/2000 Sb., která zakazuje zkrmování zbytků jídel a také ke zmíněným normám o používání drtičů, je zbytky ukládat v uzavřených kontejnerech a předávat je specializované firmě k odborné likvidaci za úhradu.Zbytky jídla pak lze vyhodit:

  • Na kompost na vaší zahradě,- do kompostéru na vaší zahradě či na balkóně (velmi oblíbené jsou i vermikompostéry, ve kterých se o rozklad organického odpadu starají žížaly).
  • Do hnědých popelnic na bioodpad.

Šnekový odšťavňovač je pravým opakem toho, čím je odšťavňovač odstředivý. Při zpracování šťávy si dává na čas. Oproti odstředivému odšťavňovači je o poznání pomalejší, namísto otočných nožů suroviny rozmělňuje za pomoci otočného šneku a šťávu protláčí sítem do připravené nádoby.

Aby si přístroj poradil i s tvrdšími plody či kořenovou zeleninou, měl by mít odšťavňovač výkon alespoň 1 000 W. U šnekových typů je však výkon často nižší, stejně jako počet otáček (kolem 100 za minutu). Odstředivé typy odšťavňují rychleji – i 10 000 otáček za minutu – snadno tak odstředí šťávu i z tvrdých plodů.

Jak Odšťavnit jablko : Jablka a hrušky

Stačí je pouze omýt a vhodit do plnícího otvoru. V závislosti na velikosti stačí zpravidla jablka přepůlit. Pamatujte ale, že v případě starších a moučných jablek bude výtěžnost mnohem menší. Taková jablka je zároveň dobré prostřídat s tvrdším ovocem či zeleninou – čerstvá jablka, mrkev, celer a další.

Jak Odšťavnit pampelišku : Pampeliška v utajení

Střídavě vhazujte do odšťavňovače. Vypijte co nejdříve po odšťavnění, aby nestihly vyprchat cenné látky. Pampelišky a další byliny a trávy odšťavníte nejlépe s horizontálním šnekovým odšťavňovačem nebo s dvouhřídelovým Angel Juicerem.

Jak používat odšťavňovač

U kvalitních odšťavňovačů, jako je například Kuvings, není třeba zbavovat tyto plody jádřinců či slupky. Stačí je pouze omýt a vhodit do plnícího otvoru. V závislosti na velikosti stačí zpravidla jablka přepůlit. Pamatujte ale, že v případě starších a moučných jablek bude výtěžnost mnohem menší.

Aby si přístroj poradil i s tvrdšími plody či kořenovou zeleninou, měl by mít odšťavňovač výkon alespoň 1 000 W. U šnekových typů je však výkon často nižší, stejně jako počet otáček (kolem 100 za minutu). Odstředivé typy odšťavňují rychleji – i 10 000 otáček za minutu – snadno tak odstředí šťávu i z tvrdých plodů.Správným řešením vzhledem k platnosti zákona č. 91/1996 a vyhlášky č. 451/2000 Sb., která zakazuje zkrmování zbytků jídel a také ke zmíněným normám o používání drtičů, je zbytky ukládat v uzavřených kontejnerech a předávat je specializované firmě k odborné likvidaci za úhradu.

Jak ulozit věci v kuchyni :

  1. Vyhoďte všechno nepotřebné vybavení a staré potraviny.
  2. Vyčistěte veškerý úložný prostor v kuchyni.
  3. Uspořádejte kuchyňské vybavení a potraviny smysluplně
  4. Mějte nejpoužívanější kuchyňské vybavení stále po ruce.
  5. Odpadkový koš mějte raději samostatně
  6. Vytvořte další úložný prostor.
  7. Dejte řád potravinám v chladničce.