Léčba chronické rýmy
Antibiotika: Pokud je příčinou bakteriální infekce, antibiotika mohou pomoci. Chirurgický zákrok: V případech, kdy léky nepomáhají, může být nutná chirurgie k odstranění polypů nebo korekci anatomické vady. Imunoterapie: Pokud je alergie příčinou chronické rýmy, imunoterapie může pomoci.Chronickou rýmu můžete vyléčit solnými roztoky, volně prodejnými léky na alergii, bylinnými čaji i homeopatiky. Na chronickou rýmu často stačí zvýšit vlhkost vzduchu v místnosti, odstranit alergeny nebo přestat užívat návykové nosní kapky. Pro rychlejší a efektivnější léčbu je ale vhodné zajít k alergologovi a na ORL.Hnisavá rýma je komplikací běžné rýmy. Mění se struktura a barva hlenu, je tedy těžké ho vysmrkávat. Trvají-li příznaky déle než 1 týden a dochází-li k jejich zhoršení, je vhodné vyhledat lékaře.
Jak se zbavit chronické zadní rýmy : Základem léčby jsou u zadní rýmy způsobené bakteriemi antibiotika a přípravky k naředění hlenu, aby bylo možné ho vysmrkat. Proto je vhodné podávat dostatek tekutin, zvlhčovat vzduch, proplachovat nos a používat éterické oleje do aromalampy.
Co způsobuje chronickou rýmu
Za vznikem chronické rýmy pravděpodobně stojí rozšíření krevních cév uvnitř nosu, což způsobí otok, zduření a ucpání dýchacích cest, které může vést až ke vzniku astmatu. Přesná příčina vzniku však není mnohdy známá, ale mezi nejčastější spouštěče patří znečištěné ovzduší a různé látky dráždivé pro nosní sliznici.
Jak se projevuje chronická rýma : Typickým projevem chronické rýmy je částečná nebo úplná neprůchodnost nosní. Dalšími, méně častými projevy, jsou sekrece řídkého hlenu a poruchy až ztráta čichu. Neprůchodnost nosní pacienty obtěžuje nejvíce a způsobuje nefyziologickou nutnost dýchání pouze ústy, změny zabarvení hlasu tzv.
Kdy je rýma nejhorší Rýma je v největším rozpuku během 3. – 5. dne od propuknutí příznaků, kdy se spustí vodnatý výtok z nosu a přidají se bolesti hlavy.
Virová rýma tvoří 60 až 95 % případů infekční rýmy. Způsobuje ji až 200 různých virů nejčastěji z rodin rhinovirů, adenovirů, koronavirů a respiračních syncyciálních virů (RSV). Pro virovou rýmu je typický ucpaný nos, pocit suchosti v nose, pálení nosní sliznice a bezbarvý výtok z nosu.
Jak poznam že mám chronickou rýmu
Typickým projevem chronické rýmy je částečná nebo úplná neprůchodnost nosní. Dalšími, méně častými projevy, jsou sekrece řídkého hlenu a poruchy až ztráta čichu. Neprůchodnost nosní pacienty obtěžuje nejvíce a způsobuje nefyziologickou nutnost dýchání pouze ústy, změny zabarvení hlasu tzv.Virová rýma se může změnit v bakteriální
Virová rýma bývá čirá a průhledná, zatímco u bakteriálního onemocnění je sekret poměrně hustý a obsahuje žlutě nebo zeleně zbarvené hleny, proto se někdy označuje jako žlutá nebo zelená rýma. Někdy může zelenou rýmu doplnit i kašel nebo vyšší teplota.Chronickou rýmou můžete onemocnět nejen z nadměrného používání nosních kapek. Trvá déle než 3 měsíce a způsobit ji mohou alergeny, nedoléčená akutní rýma nebo polypy na nosní sliznici. Mnoho lidí také trpí na ucpaný nos v noci, kdy po ulehnutí nemohou dýchat a špatně se jim usíná.
Nelze se jí ubránit, a nelze také čekat, že vás z ní lékař vyléčí. Tato nejběžnější virová rýma je zpočátku vodnatá a postupně se zahušťuje, a jak nastává stádium hojení, vysmrkáte hleny z dutin a je pryč. Celé to trvá pět až sedm dní.
Proč při rýmě nic necítím : snížená citlivost smyslů může souviset s rýmou, pokud potíže budou přetrvávat i po vyléčení z nachlazení doporučuji opětovnou návštěvu lékaře. K uvolnění dutin může být vhodný i přípravek na přírodní bázi – sinupret. K akutnímu uvolnění nosu lze užít nosní dekongestiva, jako je například Muconasal Plus.
Co na rýmu v noci : Vyzkoušejte sílu bylinek můžete popíjet bylinný čaj (směs při nachlazení) anebo byliny inhalovat (heřmánek, šalvěj, máta, mateřídouška). Na spaní si podložte horní polovinu těla, což usnadní stékání hlenu během noci. Dejte šanci také aromaterapii vzduch si můžete osvěžit např.
Jak se projevuje zánět dutin
Nejčastějším projevem zánětu dutin je bolest. Bývá obvykle tupá a vychází z oblasti horní čelisti, tváří nebo čela. Oblasti nad dutinami mohou být zvýšeně citlivé na poklep nebo i pouhý dotyk. Obtíže jsou nejvýraznější ráno, v průběhu dne se mohou postupně zlepšovat.
Je nakažlivá a postihuje především nos a hltan, může se však vyskytnout i škrábání a pálení v krku, kašel, bolest hlavy, hleny, únava, ale i zvýšená teplota. Vlna nachlazení přichází převážně v chladných měsících a samotná rýma trvá běžně 3 až 5 dnů.Je nakažlivá a postihuje především nos a hltan, může se však vyskytnout i škrábání a pálení v krku, kašel, bolest hlavy, hleny, únava, ale i zvýšená teplota. Vlna nachlazení přichází převážně v chladných měsících a samotná rýma trvá běžně 3 až 5 dnů.
Co nedělat při rýmě : 6 věcí, kterým se raději při nachlazení vyhnout
- Na kloktání slivovice zapomeňte. Taky vám tatínek vždycky radil, abyste bolest krku vypálili pálenkou
- Nepřepínejte se. Všichni to známe.
- Látkové kapesníky vyměňte za papírové
- Nebraňte se lékům.
- Vyhněte se saunám.
- Nekombinujte protichůdné léky.