Pokud bazalka začne nasazovat ke květu, rukou květ odlomte. Jelikož je bazalka rostlinka jednoletá, nemá cenu ji nechat kvést. Rostlina se tím mimo jiné vyčerpává a mění své chuťové, ale také texturní vlastnosti. Stejně tak můžete bazalku množit.Většina bylinek patří k trvalkám, správnou péčí jim tedy prodloužíte život. Jen bazalka a majoránka vám vydrží pouhý rok. Dají se ale snadno vypěstovat ze semínek.Bazalka je výborným kořením při přípravě masa, velmi si rozumí s rybami jako pečenou pražmou či lososem. Neztratí se ani nasladko, hravě z ní vytvoříte vitamíny nabité broskvovo-bazalkové smoothie či netradiční bazalkový sorbet. TIP: K lehkému obědu či večeři je ideální volbou caprese.
Jak uchovat bazalku na zimu : Vždy trochu nastříhaných listů vložte do důlků formiček na výrobu ledu, každý důlek doplňte dobrým olivovým olejem, dejte přitom pozor, aby ani kousek lístku nevykukoval. Pracujte rychle, aby lístky nezaschly. Přinejmenším přes noc nechte formičky zmrznout v mrazáku.
Jak sbírat bazalku
Rostlinu začněte stříhat ve chvíli, kdy má rostlina alespoň čtyři snítky lístků. Sklízejte pouze tolik listů, kolik ihned využijete. Chcete-li čerstvou bazalku skladovat po dobu až pěti dnů, snítky ustřihněte a zacházejte s nimi jako s řezanými květinami: umístěte je do vody při pokojové teplotě.
Jak hnojit bazalku : Bazalka. S hnojením bazalky to nepřeháníme, jinak ztratí své silné aroma. Sice potřebuje základní výživu, ale nijak silnou. Hnojení stačí cirka jednou měsíčně, a to zásadně jen organickými hnojivy.
Umístěte na světlé místo a dle potřeby měňte vodu či zalévejte. Větší úrodu můžete skladovat ve sklenici s vodou jako řezané květiny, v papírové utěrce v lednici, usušit i zamrazit. Další variantou uchování jejího aroma je výroba oleje zalitím lístků olivovým olejem.
Postavte bylinku do misky s trochou vody a nechte ji natáhnout jen tolik vody, kolik potřebuje. Používejte jen odstátou vodu o pokojové teplotě. Po pár minutách květináč z misky vyndejte, jinak riskujete přelití. Že je čas zalévání poznáte podle toho, že bylinka trochu svěsí listy.
Co s přebytkem bazalky
Co s přebytkem bazalky Přebytek bazalky snadno zmrazíme, a to buď lístky nakrájíme nebo je ponecháme celé. Budou se nám hodit na doplnění mnoha pokrmů. Bazalku také můžeme zpracovat na bazalkové pesto, které je výborné k těstovinám, na topinky, do pomazánek i na dochucení různých jídel.K růstu potřebuje slunce a teplo, a proto ji ideálně postavte nebo zasaďte na místo, kde je ho dostatek. Třeba k na jih směřujícímu oknu nebo do odpovídajícího prostoru v zahradě. Opatrně však s ostrým poledním sluncem, to se jí nelíbí.Bazalka a majoránka rozhodně mráz nepřežijí, tak zrovna u nich je velmi výhodné pokračovat v pěstování přes zimu doma. Pokud máte vzrostlou bazalku nebo majoránku na balkoně nebo na zahradě, klidně ji už v této době přesuňte domů za okno. Je to lepší udělat to teď a nečekat až na hlášení prvních mrazíků.
Na bazalku by nemělo dlouhodobě pražit ostré polední slunce a v místě by také neměl být průvan. Pravidelně zalévejte tak, aby zemina nikdy zcela nevyschla a zároveň nebyla přemokřená. Stačí do ní píchnout prst do hloubky 2 cm a vlhkost otestovat. Jednou za čas zaštípněte vrchní listy, aby se bazalka pěkně rozvětvovala.
Kdy se stříhá bazalka : Rostlinu začněte stříhat ve chvíli, kdy má rostlina alespoň čtyři snítky lístků. Sklízejte pouze tolik listů, kolik ihned využijete. Chcete-li čerstvou bazalku skladovat po dobu až pěti dnů, snítky ustřihněte a zacházejte s nimi jako s řezanými květinami: umístěte je do vody při pokojové teplotě.
Proč mi vadne bazalka : A:Bazalka může vadnout z několika důvodů. Mezi nejčastější patří nedostatek nebo přemnožení zalévání, náhlé změny teploty, špatná kvalita půdy nebo škůdci a choroby. Nejčastější otázky a odpovědi. Q:Jak správně zalévat bazalku
Jak se starat o bazalku v květináči
Po vzejití necháme v květináči o průměru 10 cm 3 rostlinky, v květináči o průměru 14 cm pak 5 rostlinek. Bazalku zaléváme do odtokové misky zhruba každé tři dny, zemina nesmí nikdy vyschnout. Bazalka má ráda slunce, hodně světla a teplo, nesnáší průvan, změny teplot a vlhkosti.
„Bazalka je žíznivá rostlina, proto potřebuje dostatek vláhy – doplňujte vodu denně nebo aspoň obden. Bylinka potřebuje hodně světla, takže je nejlepší parapet na jižní straně. Do rostliny ale nesmí pražit slunce, nesnáší výkyvy teplot nebo průvan,“ dodává Michaela Makulová.Jak rozmnožit bazalku
- Odstřihněte zdravý výhonek bazalky o délce přibližně 6-10 cm.
- Odstraňte spodní listy, ponechte pouze několik horních.
- Umožněte řízku zakořenit.
- Pokud používáte vodu, počkejte, až se objeví kořínky(bude to trvat tak 2-4 týdny), a poté přesuňte řízek do květináče s půdou.
Jak Zalevat bazalku v Kvetinaci : Jakmile uvidíte malé rostlinky, můžete zalévat. Nikdy ne však na listy nebo na substrát, ale do odtokové misky. Vyhnete se tak plísni. Bazalka potřebuje hodně vody, a tak zalévejte přibližně každé dva dny.