Co s šalvějí po odkvětu?
Brzy na jaře je vhodná doba na zastřihování šalvějí. Pokud by se rostlina ostříhala před zimou, mohla by se v zimním období dostat do potíží. V únoru, se mohou výhonky zkrátit na asi 5 cm. Po ostříhání a zlepšení počasí bude šalvěj vyhánět nové výhonky a rozroste se.Doporučená délka užívání se může lišit v závislosti na zdravotním stavu a individuálních potřebách. Většinou se doporučuje nepřekračovat dvoutýdenní kúru.Šalvěj používáme jako koření, zejména při přípravě masa, paštik, nádivek, bylinka jídlo ovoní a napomáhá lepšímu trávení. Ze sušené nebo čerstvé rostliny si můžeme připravit odvar, který je výborným kloktadlem, pomáhá při bolestech v krku, a také dezinfikuje ústní dutinu, používá se i na problematickou kůži.

Co dělat se šalvějí : Ze šalvěje můžeme připravit nálev, udělat tinkturu nebo si ji přidat do koupele. Šalvěj se nedoporučuje užívat dlouhodobě. Neměly bychom překročit spotřebu 3 šálků denně. Látky obsažené v šalvěji mohou snižovat tvorbu mateřského mléka, a proto se tato bylinka nedoporučuje kojícím ženám.

Jak stříhat šantu

Šanty mají rády slunná stanoviště a propustné půdy. Nicméně i na lehce přistíněných místech porostou dobře a snesou i písčité a těžší půdy. Každoročně v dubnu keříčky nízko sestřihneme, aby měly v nastávajícím létě pěkný vzhled, a čas od času je hluboce zmladíme, nejlépe na opět jaře.

Jak se množí Šalvěj lékařská : Drogu lze u nás sbírat jen z pěstovaných rostlin. Sbírají se buď pouze listy, nebo celé mladé výhonky v době před rozkvětem. Šalvěj lékařská se množí buď semenem, nebo vegetativně z lodyžních řízků, které dobře zakořeňují i ve volné půdě.

Na co si dát při užívání pozor

Šalvěj lékařská se nedoporučuje k dlouhodobému užívání. Obsažená silice thujon totiž v našem organismu působí omamně až toxicky. Jestliže se šalvějí předávkujete, může se dostavit pseudoepileptický záchvat.

Tak jako všechny bylinky, i šalvěj má své nežádoucí účinky. Obsahuje totiž mírně jedovatý thujon, proto se musí konzumovat v rozumné míře, obecně se doporučují maximálně tři šálky denně.

Jak skladovat šalvěj

Takto se šalvěj uchovává nejlépe

Listy šalvěje je možné usušit a použít na čaj. Čerstvé listy lze skladovat v sáčku v přihrádce na zeleninu v chladničce při teplotě 4 °C po dobu až dvou týdnů.Nejlepší čas na stříhání šanty a její rozdělení na menší řízky je duben a konec května.Řez/množení: Množíme jednoduše, dělením trsů, v průběhu května a června, nebo pak až po odkvětu.

Předpěstované sazeničky vysazujeme v druhé polovině května, když už nehrozí mrazíky, na venkovní záhon zhruba 60 cm od sebe. Šalvěj se dá také pěstovat přímým výsevem semen na záhon od dubna do června nebo v září. Vysejeme je 1 – 2 cm hluboko, do řádků vzdálených cca 60 cm. Během klíčení pravidelně zavlažujeme.

Proč pít šalvěj : Šalvěj a její účinky

Jméno Salvia officinalis pochází z latinského slova salvare, což znamená léčit. Látky obsažené v šalvěji lékařské prospívají zdravému fungování dýchacích cest, přirozené obranyschopnosti i normálnímu procesu trávení. Je pro nás pomocníkem z bylinné spíže v období podzimních a zimních časů.

Proč děti nesmí šalvěj : Šalvěj lékařská je ženská bylina pro stimulaci děložní činnosti, proto není vhodná pro těhotné ženy (může způsobit potrat) a protože funguje jako hormonální bylina, není vhodná pro děti a mládež do dvanácti let věku. Rovněž se nedoporučuje epileptikům a k dlouhodobému užívání (z důvodu obsahu thujonu).

Co dělá Santa Kocici

Silný halucinogen v šantě kočičí způsobuje uvolnění svalů a navozuje příjemný pocit relaxace. Díky tomu, že šanta navíc obsahuje vonné oleje, citronelol, citral a třísloviny, její účinky se zesilují a působí na kočku podobně jako THC nebo LSD.

Třapatka preferuje slunná stanoviště, v polostínu pokvete méně. Má ráda propustné, písčité půdy. Po odkvětu ji seřízneme, aby znovu vykvetla. Není to dlouhověká trvalka, proto ji musíme po několika letech znovu vysadit.Po odkvětu odstraňte odkvetlé květy, abyste podpořili další kvetení. Kdy stříhat denivku Po úplném odkvětu odstraňte nad zemí stonky, které nesly květy. Denivka na zimu zata- huje, takže ji nijak stříhat nemusíte.

Jak Zaštipovat šalvěj : Konce výhonků šalvěje často zaštipujeme, abychom podpořili kompaktní růst rostliny. Důležité je hluboké seřezávání starších dřevnatých větviček. Rostlina rychle znovu obrazí. Čerstvé lístky šalvěje můžeme sbírat kdykoliv, nejlépe ale těsně před rozkvětem během slunečných a suchých dní okolo poledne.