Co roste v lesech mírného pásu?
Základními plodinami mírného pásu jsou obiloviny, potřebné pro výrobu chleba a dalších výrobků z mouky. Obiloviny jsou důležité i pro výkrm hospodářských zví- řat. Nejvíce se zde pěstuje pšenice a kukuřice. Rostlinné oleje se vyrábějí z olejnin, jako jsou řepka, slunečnice nebo sója.o typičtí živočichové: • ZAJÍC, LIŠKA, SRNCI, JELENI, VLCI, KUNA, VEVERKY… různí hlodavci, ptáci, draví ptáci, obojživelníci… o vzácnější živočichové: MEDVĚD, TYGR, LEVHART, RYS, SOB…Charakteristika. Pro podnebí mírného pásu jsou charakteristické výrazné změny počasí vlivem neustálých přechodů a vzájemného setkávání teplého vzduchu od jihu a toho studeného od severu, což vede k velmi častému vzniku frontálních systémů.

Co roste v listnatých lesích : Flora. Listnatých stromů je zde mnoho druhů, mezi významné patří dub letní, jasan, habr, lípa, jilm či buk. Hojně zastoupeny jsou vrby, olše, topoly či břízy. V některých oblastech je hojná líska nebo hloh, tedy strom či keř z čeledi růžovitých, existuje 200 až tisíc různých druhů.

Jaké rostliny rostou v mírném pásu

Mezi listnatými stromy najdeme buk, dub, javor, břízu lípu či topol, jilm nebo vrbu. Takto bychom mohli jmenovat dále, protože tato oblast je druhově velmi bohatá. Za jehličnaté stromy uveďme smrk ztepilý, jedli bělokorou, borovice a další. Nalezneme zde mnoho bylin jako je například jaterník podléška či borůvky.

Které okopaniny se pěstují v mírném pásu : Hlavními krmnými okopaninami v mírném pásu jsou brambory, krmná řepa, krmná mrkev a další. V tropech a subtropech pak batáty, maniok, ale i krmná řepa.

  • habr,lípa,dub,buk,bříza,javor,jeřáb.
  • Lužní lesy /zamokřené, zaplavované/ – jasan,vrba,olše,topol.
  • smrk,borovice,modřín, jedle.


Obývájí rozsáhlé území zahrnující velkou část Evropy, Asie i Severní Ameriky.

  • PRASE DIVOKÉ
  • ZAJÍC POLNÍ
  • VEVERKA OBECNÁ
  • LIŠKA OBECNÁ
  • JEZEVEC LESNÍ

Jak vypadají lesy mírného pásu

Je přijímána obecná definice, že za les je považován porost, ve kterém stromy dosahují výšky alespoň pěti metrů a podíl korun stromů v porostu je alespoň 25%. Obecně se lesy dělí na listnaté, smíšené a jehličnaté. Dá se říci, že směrem na sever ubývá listnatých stromů a přibývá jehličnatých.V lese kvetou stínomilné byliny, např. měsíčnice vytrvalá nebo věsenka nachová. V lese i na jeho okrajích se dají sbírat četné druhy léčivých rostlin, např. třezalka, listy maliníku, ostružiníku, jahodníku, brusinky nebo máty.Hojně zde žijí zajíci, lišky, srnci, jeleni i vlci. Jsou zde jezevci i kunovité šelmy – kuna či hranostaj, rovněž výčet ptáků by byl velmi bohatý.

Subpolární a polární pás

V subpolárním a polárním pásu se nachází: tundra – Krajina zahrnující zejména drobné keříky a byliny, lišejníky, mechy. polární pustina – Oblasti trvale pokryté sněhem a ledem.

Co roste v mírném pásu : Mezi listnatými stromy najdeme buk, dub, javor, břízu lípu či topol, jilm nebo vrbu. Takto bychom mohli jmenovat dále, protože tato oblast je druhově velmi bohatá. Za jehličnaté stromy uveďme smrk ztepilý, jedli bělokorou, borovice a další. Nalezneme zde mnoho bylin jako je například jaterník podléška či borůvky.

Co roste ve smíšeném lese : Mezi listnatými stromy najdeme buk, dub, javor, břízu lípu či topol, jilm nebo vrbu. Takto bychom mohli jmenovat dále, protože tato oblast je druhově velmi bohatá. Za jehličnaté stromy uveďme smrk ztepilý, jedli bělokorou, borovice a další. Nalezneme zde mnoho bylin jako je například jaterník podléška či borůvky.

Co mohou zvířata v lese

„Stačí donést pár jablek, krmnou řepu, mrkev, klasy kukuřice nebo jeřabiny. V lese můžete posbírat bukvice, žaludy a kaštany. Do krmelce nebo na zem pod něj můžete přihodit seno a nasušenou letninu,“ říká Dominika Zavřelová. Ovoce a zeleninu je dobré nakrájet na menší kousky a umístit do krmelce nebo korýtek.

V lese si můžeme pro vlastní potřebu nasbírat houby, jahody, maliny, borůvky a další lesní plody. Povolený je i sběr suchého a na zemi ležícího klestí. Rozhodně tu ale není možné kácet stromy či keře, byť by byly suché. Nelze ani odnášet sazenice stromů a keřů či sbírat semena lesních dřevin a jmelí.Tajga tvoří málo narušený pás jehličnatých lesů obepínající Severní Ameriku a Eurasii. Dominantními rody dřevin jsou zde smrk (Picea), borovice (Pinus), jedle (Abies) a v některých oblastech (např. východní Sibiř) také modřín (Larix). Velké plochy zde zaujímají rovněž rašeliniště.

Jaké rostliny kvetou v létě : Už brzy na jaře nakvétají čemeřice či kamzičníky, podzim patří astrám, jiřinám a chryzantémám. Svoje trvalky má i léto – ve skalkách se dobře vyjímají trávničky, v záhonu okouzlí pivoňky, floxy, východní máky a medonosné trvalky jako tymián, levandule či šalvěj.