Prohlídka jedné z místních farem produkující spoustu koření a ovoce. To co se u nás běžně používá roste právě tam. Od zázvoru, pepře, hřebíčku, vanilky a skořice, muškátového oříšku, rýže přes čokoládové boby, kávu, mandarinky, pomeranče, liči, největší ovoce na světě – jack fruit.Bezpečnost v Zanzibaru – na co si dát pozor
Situace na ostrově je bezpečná, pouliční kriminalita není na vysoké úrovni. Hygienická situace je horší než jsme zvyklý, voda z kohoutku témeř nikdy není pitná, používejte balenou vodu. Doporučujeme vyhýbat se stojaté vodě, může hrozit schistosomóza.Na ostrově nežijí žádná velká divoká zvířata, lesní plochy jako je Jozani jsou obývány opicemi, divokými prasaty a malými antilopami. Podle pověsti však zde můžete potkat i nepolapitelného zanzibarského leoparda.
Co je mozno si přivézt ze Zanzibaru : TOP 11 suvenýrů ze Zanzibaru: Přivezte si nádech exotiky – kikoi, ukili nebo tingatinga!
- Přivezte si ze svých cest originální suvenýr.
- Tašky a pouzdra kitenge.
- Dřevěné sošky zvířat.
- Pletené koše.
- Originální truhly.
- Výroba kosmetiky z řas.
- Obrazy tingatinga.
- Originální kanga.
Co se pěstuje na Zanzibaru
Zanzibar neboli Unguja, jak mu říkají místní obyvatelé, se nachází v Indickém oceánu, severně od pobřeží Tanzanie. Zanzibaru se dodnes často říká Ostrov koření, protože se zde pěstuje hřebíček, muškátový oříšek, pepř, skořice a další speciální koření.
Co je to exotické ovoce : „Exotické“ znamená, že pochází z nějaké cizí země a je neobvyklé. Když tedy mluvíme o exotickém ovoci, myslíme ty druhy ovoce, které se dovážejí z dalekých zemí s tropickým nebo subtropickým klimatem.
V současné době nejsou žádná povinná očkování, výjimku tvoří očkování proti žluté zimnici u turistů přijíždějících z oblastí s jejím výskytem (subsaharská Afrika a Latinská Amerika včetně transferů). Většina letů z Evropy má přestup jindě, tudíž toto očkování není potřeba.
Na Zanzibaru panuje horké a vlhké klima, proto si zabalte lehké, rychleschnoucí a volné oblečení z přírodních materiálů, jako je len, hedvábí, bambus a bavlna, které vás ochladí.
Co roste v Tanzanii
Mezi nejznámější patří královské palmy, fíkovníky, pryšce či deštníkové akácie. Převážnou plochu země pokrývají savany. Rostou zde také obrovské baobaby, ale také velice důležitá palma cukrová, ze které se získává především palmový cukr a víno.Zanzibar: Základní turistické informace
Tento ostrov je synonymem dokonalé exotické dovolené u moře charakteristického průzračnou vodou a bělostným pískem. Vyhledávaný je nejen díky nezaměnitelné atmosféře exotického ráje, ale také skvělé kuchyni a pohostinnosti místních lidí.Doba letu na Zanzibar. Jak dlouho trvá let z Prahy na Zanzibar Přímý let trvá okolo 8 hodin a 30 minut. Nejrychlejší lety s přestupem trvají okolo 13 hodin.
Kumquat (nebo taky počeštěně kumkvat) je druh citrusu, který svým vzhledem připomíná malé mandarinky nebo pomeranče. Na rozdíl od ostatních citrusů se však konzumuje i se slupkou, která obsahuje velké množství antioxidantů a vlákniny. Mimo to je také bohatým zdrojem vitamínu C – 100 g kumquatu obsahuje až 73 % DDD.
Jak se jí Mangostan : Jak jíst mangostan Mangostan nařízněte po obvodu, rozloupněte. Bílé měsíčky se jedí syrové, ale vyrábějí se z nich i kompoty, džemy či džusy. Pitahaja je doma v Chile, Nikaraguy, Mexiku, Izraeli.
Jaké léky si vzít na Zanzibar : Do oblastí se zvýšeným rizikem průjmů by měl být cestovatel vybaven přípravkem, který snižuje počet stolic (loperamid-Imodium), střevním desinficiens (cloroxin- Endiaron) a ORS, tedy práškem k přípravě rehydratačního roztoku. Doporučuji i předepsání (praktický lékař) receptově vázaného antibiotika Normix.
Kdo zije na Zanzibaru
V autonomní oblasti Zanzibar žije 1,07 mil.
Díky své barvité historii je neuvěřitelným mixem kultur různých etnik, převládají však Arabové, Afričané, a jejich míšenci. Se Zanzibarem jsou spojovány mnohé významné osobnosti.
Zemědělství zaměstnává většinu obyvatel. Pěstuje se kasave, kukuřice, cukrová třtina, banány, rýže, proso, fazole, kokosové ořechy, mango, káva, bavlna, sisal, hřebíček a vanilka.Místní kuchyně je velmi multikulturní – odráží se od britské, perské, arabské, indické kultury. Většinou se servíruje kozí, skopové nebo hovězí maso spolu se zeleninou a bramborami. Mořské plody jsou výborné a můžete ochutnat tresky, kraba, krevety, langusty a samozřejmě chobotnice.
Kdy nejlépe letět na Zanzibar : Na Zanzibaru je krásně téměř po celý rok, avšak za nejlepší období pro jeho návštěvu je považována doba mezi červnem a říjnem. Tehdy se můžete těšit na nízké množství srážek a teploty kolem 32 °C. Pokud vám nevadí vysoká vlhkost a teploty sahající až ke 34 °C, můžete na Zanzibar vyrazit i v lednu nebo v únoru.