Co roste na bříze?
Ať už jí říkáme čaga, chaga nebo rezavec, jde o velmi hodnotnou houbu. Roste především na břízách, ale může být i na buku či dalších listnáčích. Léčivé účinky má jen ta, co roste na bříze a to ještě v nepříznivých podmínkách.fermentovaný výluh je účinný při hubnutí – pomáhá štěpit tuky. v Polsku je Březovník považován za houbu s protirakovinovými účinky, zejména proti rakovině žaludku. na rány účinkuje analgeticky, antisepticky a protikrvácivěBřezovník můžeme konzumovat ve formě namletého prášku, nálevu nebo tinktury. Lze zakoupit také extrakt. Prášek si připravíme z nakrájených nasušených plodnic, které rozemeleme v mlýnku, nebo rozmixujeme v sekáčku, případně rozdrtíme v hmoždíři. Můžeme uchovávat ve sklenicích nebo zakapslujeme.

Jak vyrobit tinkturu z Březovníku : TINKTURA. Houbu nakrájíme ostrým nožem na malé kousky. Naplníme sklenici do 2/3, zalijeme 80%-96% alkoholem a macerujeme měsíc. Kousky můžeme před přidáním do lihu nechat zmrznout v mrazáku, naruší se tím buněčná struktura a houby se pak budou macerovat do lihu lépe.

Kdy rostou břízy

Bříza. Bříza je u nás hodně rozšířeným stromem a stejně tak alergie na ni. Hlavně bříza bělokorá bývá z okrasných důvodů vysazována na sídlištích a v parcích. Období květu obvykle spadá do března až května.

V kolika stupních rostou houby : Houbám vyhovují denní teploty do 25 stupňů Celsia a noční do 15 stupňů Celsia. Prudké výkyvy teploty a vlhkosti velmi nepříznivě ovlivňují růst hub.

Betula pendula. Pro fytoterapeutické účely se sbírá list a pupeny, výjimečně i kůra, v dubnu se stáčí březová míza, tzv. březová voda. List břízy bělokoré se se užívá jako nedráždivý močopudný prostředek pro podporu močových cest – ledvin.

Z listů břízy se připravuje nejčastěji nálev. Pro zevní užití se z nich dělá březový obklad, případně koupel. V čaji i koupeli se využívá také při revmatismu, zánětech kloubů a dně. Březové pupeny se užívají při zánětu či odvápnění kostí, harmonizují činnost slinivky a sleziny, pomáhají léčit záněty ledvin.

Co je penízovka

Penízovka je drobná houba, která se u nás vyskytuje v chladné polovině roku na živých nebo odumřelých kmenech listnatých stromů. Je to pravá zimní houba, které k vývoji plodnic stačí teplota nad bodem mrazu. Klobouk je hladký 2-5 cm široký lehce vyklenutý až plochý.Březovník obecný Piptoporus betulinus je houba z čeledě Botryosphaeriaceae řádu (Botryosphaeriales). Tento druh je rostlinný patogen napadající rod bříza (Betula), ale živící se i rozkladem dřevní hmoty tohoto druhu (je také saprofág).Nejjednodušší postup je takový, že přelijeme 1 díl sušených bylin 5 díly lihu o koncentraci 50- 70%. Necháme 7-14 dní vyluhovat při pokojové teplotě a nejméně 1x denně vše protřepeme. Poslední den necháme vše ustát a roztok přefiltrujeme přes filtrační papír nebo jemné plátno.

Čistý konzumní líh 80% se používá k potravinářským účelům, k přípravě tinktur a nakládání bylinek.

Co je možné vysadit pod břízu : Ze všech bylin a květin, které dnes existují Pod břízu můžete vysadit kosatce nebo konvalinky, sněženky nebo kapradiny, jiřiny nebo krokusy. Lesní brčál a trávníkové trávy budou na mýtině u břízy vypadat docela pěkně a sofistikovaně.

Odkud je bříza : Jde o vysokou opadavou dřevinu, která dorůstá až do výšky 25 metrů a která je typická svou černobílou kůrou. Listy mají trojúhelníkový zaoblený tvar. Bříza pochází z Evropy, kde ji lze nalézt téměř všude, ale narazit na ni můžete i více na východě v zemích, jako je Kazachstán, Mongolsko, či v určitých částech Číny.

Jak dlouho roste hřib pravý

Hřib smrkový (zvaný jako "pravák") roste 10 dní. Jeho ideální čas je, když zaprší a začne se z lesa kouřit.

Mykologové se shodují, že houby přešlé mrazem bychom jíst neměli. Týká se to právě těch nejvyhledávanějších – hub hřibovitých. Proč Mráz způsobuje průnik ledových krystalů do buněk, mohou ji tak roztrhat a usmrtit.Březová míza je přezdívána „nápojem bohů“, neboť svým složením je unikátní, chutná jemně a lahodně. Podporuje činnost jater, ledvin a střev, tedy zejména funkci trávicího a vylučovacího traktu. Březová šťáva v bio kvalitě.

Kdy sbírat mízu z břízy : Zkušení lidé říkají, že v našich zeměpisných šířkách můžete začít sbírat mízu, jakmile na stromě začnou pučet pupeny. Toto období je od konce března do poloviny dubna, před koncem měsíce již listy břízy odkvetou a mízu pak nelze sbírat.