Pijte zelený čaj a dodržujte pitný režim. Rovněž strava s vysokým obsahem vlákniny a bílkovin pomůže při snižování hladiny stresových hormonů. Snížení podílů komplexních sacharidů a nasycených tuků ve stravě také pomáhá udržovat hladiny kortizolu na správné úrovni.U člověka je hlavním hormonem z této skupiny. Jeho produkce je regulována adrenokortikotropním hormonem (ACTH) z adenohypofýzy principem negativní zpětné vazby. Hlavní funkcí kortizolu je regulace metabolismu živin – sacharidů, bílkovin i tuků.Příčiny zvýšeného kortizolu
Chronický stres: Dlouhodobý stres udržuje hladinu kortizolu na vysoké úrovni, což má negativní dopad na celkové zdraví. Nedostatek spánku: Neadekvátní odpočinek může způsobit hormonální dysregulaci, včetně zvýšení hladiny kortizolu.
Co blokuje kortizol : Kortizol blokuje funkci testosteronu a mimo jiné pomáhá ukládat tukové zásoby. Kortizol je sice pro tělo životně důležité, avšak nadbytkem stresu ho vzniká více, než je třeba. Správnou životosprávou jeho negativní účinky můžete minimalizovat. Pomoci vám může i tento doplněk stravy.
Jak se zbavit kortizolu v těle
Jak snížit hladinu kortizolu
- Pravidelná fyzická zátěž
- Relaxace, odpočinek.
- Pravidelný spánek.
- Úprava stravy bílé pečivo nahradit tmavým a celozrnným, do jídelníčku zařadit listovou zeleninu ořechy. Vyhnout se konzumaci fast food a smažených potravin.
Jak přirozeně snížit kortizol : Pravidelné cvičení: Pravidelně se věnujte fyzické aktivitě, protože bylo prokázáno, že cvičení snižuje hladinu kortizolu a zlepšuje náladu. Dostatečný spánek: Upřednostněte dostatek klidného spánku každou noc, protože nedostatek spánku může přispívat ke zvýšené hladině kortizolu.
Příznaky vysokého kortizolu
- Úzkosti a deprese, protože mysl se nedovede vypořádat s dlouhodobým strachem a nervozitou.
- Podrážděnost a špatná nálada.
- Bolesti hlavy kvůli únavě a vyčerpání
- Vysoký krevní tlak.
- Zarudlý obličej.
- Nemoci srdce a cév z častého zvyšování a snižování krevního tlaku.
Ztráta hmotnosti a snížená chuť k jídlu: Neschopnost udržet zdravou tělesnou hmotnost. Nízký krevní tlak: Může způsobit závratě nebo mdloby. Deprese nebo podrážděnost: Hormonální nerovnováha může ovlivnit duševní zdraví. Hyperpigmentace kůže: Zvýšená produkce melaninu v důsledku nadměrné produkce ACTH.
Jak se projevuje nadbytek kortizolu
Problém může představovat také zhoršené hojení ran, akné a dokonce i podrážděnost, která v případě dlouhodobého těžkého nadbytku kortizolu může vyústit až v závažnější psychické poruchy. Špatná strava, stres i nedostatek spánku ovlivňují produkci kortizolu velmi zásadně.U osoby se zdravou funkcí nadledvin hladina kortizolu vrcholí ráno, aby vás probudil, a s postupujícím dnem ubývá. Pokud máte adrenální únavu, je vaše produkce kortizolu ráno nízká. Proto se často cítíte letargicky. Kortizol také stimuluje pocit hladu.Únava a vyčerpání jsou silnými stresory a zvyšují hladinu kortizolu, který se bez adekvátního odpočinku těžce vrací na bezpečnou úroveň. Škodí odkládání spánku a ponocování, krátký spánek, buzení během noci, přerušovaný spánek i různé poruchy spánku.
Protože hladina kortizolu je vyšší ráno, doporučuje se užívat bylinu večer, kdy by měla být reakce těla na kortizol přirozeně nízká. To může napomoci stabilitě hormonálního rytmu těla. Ashwagandha pomáhá nejen při snižování kortizolu v těle, mezi její další přínosy patří: zmírnění zánětu.
Jak obnovit funkci nadledvinek : Nejlepšími potravinami v boji proti únavě nadledvin jsou:
- Klíčky, chřest, lesní borůvky (i mražené), banány, česnek, brokolice, kapusta, maliny, ostružiny, římský salát a červená jablka.
- Omezte především příjem živočišných bílkovin.
Jak poznat vysoky kortizol : Příznaky vysokého kortizolu
- Úzkosti a deprese, protože mysl se nedovede vypořádat s dlouhodobým strachem a nervozitou.
- Podrážděnost a špatná nálada.
- Bolesti hlavy kvůli únavě a vyčerpání
- Vysoký krevní tlak.
- Zarudlý obličej.
- Nemoci srdce a cév z častého zvyšování a snižování krevního tlaku.
Co způsobuje nedostatek kortizolu
Nízká hladina kortizolu může být způsobena poruchou nadledvin, například Addisonovou chorobou, autoimunitní poruchou, která vede k nedostatečnému množství kortizolu a aldosteronu. Další možné příčiny zahrnují podvýživu, pití alkoholu, infekce, některé léky a nádory v nadledvinách.
Hladiny kortizolu v séru jsou nejvyšší ráno a jeho koncentrace se do večera sníží přibližně o polovinu. K významnému zvýšení hladin kortizolu dochází v těhotenství nebo při estrogenové terapii. Zvýšenou produkci kortizolu mohou způsobit i jiné podněty, například silný stres.Kortizol hraje roli v regulaci krevního tlaku a podporuje kardiovaskulární zdraví. Psychologické funkce: Ovlivňuje náladu a vnímání stresu. Nerovnováha kortizolu může vést k psychickým poruchám jako je deprese nebo úzkost.
Co produkuje kortizol : Kortizol (kortisol, INN hydrokortison) je nejúčinnějším hormonem ze skupiny glukokortikoidů produkovaných kůrou nadledvin.