Léky na žlučníkové kameny zde zahrnují analgetika a spasmolytika, která tlumí bolest a mírní stahy žlučníku. Pomáhají též teplé obklady v oblasti pravého podžebří (nejde-li o zánět) nebo speciální čaj na žlučníkové kameny. Po odeznění záchvatu následuje žlučníková dieta.Pomoci mohou teplé obklady pravého podžebří, léky tlumící bolesta křeče žlučníku (analgetika a spasmolytika). Dalším způsobem léčby je rozbití kamenů rázovou vlnou neboli litotrypse extrakorporální rázovou vlnou (LERV).Při rozhozeném trávení pomohou i žaludeční kapky, které zlidní zažívání. Léčbu vhodně doplní i bylinky na žlučník. Patří mezi ně například máta, měsíček, řepík, ostropestřec či smetanka lékařská. Vhodný je také artyčok, který je spolu se šťávou zčerné ředkve tradiční přírodní očistou žlučníku.
Co se nesmí na žlučník : Nevhodné je vepřové maso, šlachy a vnitřnosti. Pečivo spíše starší, nekynuté. Největší variabilita je v toleranci zeleniny. Obvykle je dobře snášena mrkev, květák, chřest, špenát, z ovoce zejména jablka, meruňky, broskve a mandarinky, naopak není snášen česnek a cibule.
Kdy jít na operaci žlučníku
U starších nemocných, pro které by operace mohla být velkým rizikem, jednoznačně doporučujeme žlučník, který nečiní potíže, ponechat, kde je. Naopak u mladých nemocných, kde je vysoká pravděpodobnost, že jim třeba za 10, 20, 30 let obtíže z kamínků přijdou, tak je lépe třeba i žlučník s kameny odstranit.
Jak se léčí žlučníkové kameny : Léčba žlučníkových kamenů se obvykle zaměřuje na zmírnění příznaků a prevenci komplikací. V některých případech může být nutné chirurgicky odstranit žlučník. V jiných případech mohou být předepsány léky k rozpuštění kamenů.
Jediným možným radikálním řešením je chirurgická operace. V současné době jednoznačně převládá miniinvazivní přístup ve formě laparoskopického odstranění žlučníku spolu s kameny. Oproti klasické operaci, která se prováděla z jednoho většího řezu, je tento přístup pro nemocného jednoznačným přínosem.
Léky na játra a žlučník
- ESSENTIALE 300 mg 100 tvrdých tobolek. Léčivý přípravek.
- ISOCHOL 400 mg 30 obalených tablet.
- ESSENTIALE Forte 600 mg 30 tobolek.
- FEBICHOL 100 mg 50 tobolek.
- MEGAFYT Žlučníková čajová směs 20 x 1,5 g.
- FLAVOBION 70 mg 50 tablet.
- MAGNESII lactici Medicamenta 0,5 g x 100 tablet.
- SILYMARIN AL 50 mg 100 tablet.
Jaký čaj je dobrý na žlučník
Mezi ty hlavní patří zeměžluč, řepík, čekanku, sporýš, lnice, jablečník, svízel, smil, pelyněk, pampeliška nebo například ostropestřec. Užívat je můžete právě ve formě čajů nebo kapek. Ostropestřec podporuje normální trávení a mimo jiné také příznivě ovlivňuje funkci žlučníku, ale i jater.Hlavní složkou diety jsou obilniny a moučné výrobky. Koření vylučujeme, stejně jako vejce. Doporučujeme vařené a dušené maso, dále rýžové kaše, vodou ředěné mléko, bramborovou kaši bez tuku, listovou zeleninu či mrkev.Předpokládaná doba pracovní neschopnosti je cca 21 dní od výkonu podle typu pracovní činnosti. Po operacích zažívacího traktu je nutné v bezprostředním pooperačním období po propuštění přizpůsobit dietní režim. Všeobecně je vhodné vynechat v prvních dnech čerstvé ovoce, luštěniny, tučná jídla.
K operaci žlučníku se přistupuje zejména v případě chronického onemocnění žlučníku. Provádí se obvykle laparoskopicky v celkové anestezii a trvá 40–60 minut. Pacient je po 2–3 dnech propuštěn domů, ale celková rekonvalescence po operaci žlučníku vyžaduje čas 2–4 týdnů.
Jak se odstraňují žlučové kameny : Řešením odstranění žlučových kamenů je chirurgická operace. V současné době převládá miniinvazivní přístup ve formě laparoskopického odstranění žlučníku spolu s kameny. Je třeba zdůraznit, že se nikdy neodstraňují kameny s ponecháním žlučníku v těle. Dalším důvodem pro odstranění žlučníku pak bývá zánět žlučníku.
Co dělat když vás chytne žlučník : Při žlučníkovém záchvatu s velkými bolestmi se na nic nečeká a volá se záchranná služba (155). Během záchvatu se doporučuje nic nejíst a nepít. Na bolestivé místo lze přiložit studený obklad a zvolit úlevovou polohu, nejčastěji schoulení do klubíčka. Lze užít léky na uvolnění hladké svaloviny, popřípadě léky na bolest.
Co na bolest žlučníku babské rady
Tip lékárníka – při žlučníkových potížích vyzkoušejte bylinné čaje. Mezi bylinky, které napomáhají normálnímu trávení, normální funkci jater nebo žlučníku patří smetánka lékařská, ostropestřec mariánský, smil písečný, máta peprná, jablečník obecný, oregáno (dobromysl), artyčok, měsíček lékařský nebo řepík lékařský.
Pokud vyšetření prokáže jejich přítomnost a pacient kvůli nim má problémy, řeší se to odstraněním celého žlučníku. Po odstranění žlučníku se doporučuje dodržovat zásady zdravé výživy – zejména omezit smažené a tučné jídlo. Jinak se bez žlučníku žije zcela bez omezení.Jak dlouho budu po zákroku v nemocnici Na naší jednodenní chirurgii, kde se operuje laparoskopicky, strávíte jen 24 hodin. V případě menších zákroků je možné jít domů již 4-6 hodin po výkonu. Po zákroku vám doporučíme 3-4 týdny šetřící režim, není vhodné sportovat a nosit těžká břemena apod.
Co Nedelat po laparoskopii : Po operaci je nutná rekonvalescence potřebná k plnému vyhojení v délce 3–5 týdnů. Během této doby je nutné se tělesně šetřit, nemít pohlavní styk a intenzivně rehabilitovat.