Co pít k huse?
Ke svatomartinské huse se báječně hodí domácí lokše, různé druhy knedlíků a samozřejmě domácí zelí, ať už to červené, nebo bílé. Dobrou chuť!Když husa, tak se zelím!

Jakmile se v kuchyni rozvoní svatomartinská pečínka, můžete si být jisti, že na talíři přistanou i houskové, bramborové či chlupaté knedlíky – klasika, která nezklame. Jako příloha se hodí také lokše, bramborové placky oblíbené především na jižní Moravě a západním Slovensku.Jaké víno k huse servírovat Půjde o plné vyzrálé červené víno, s tím, že čím je maso tmavší a jeho úprava těžší, tím vyzrálejší víno zvolíme. Z odrůd se nabízí Svatovavřinecké, Frankovka, Modrý Portugal, Rulandské modré, Dornfelder nebo třeba Cabernet Sauvignon.

Co se hodí ke Kachne za pití : Kachní prsa výborně ladí s omáčkou z pomerančů, s klikvou, brusinkami a mnohý kyselým ovocem. Pokud máte rádi asijské prostředí, využijte v salátu spojení kachny s červeným grapefruitem a pomelem, které spojuje ovocný charakter s výrazným přídechem bylinek a vyrovnává chuť kachny.

Proč se dává do husy jablko

Pro lepší a šťavnatější chuť obložíme husu ještě jablky, případně dalším ovocem, např. hruškami či švestkami.

Co se sádlem z husy : Nejjednodušší použití husího sádla je jako pomazánka na chleba. Lze jej ale také použít jako základ na omáčky nebo při přípravě červeného zelí. Domácí husí sádlo lze skladovat několik měsíců, neotevřené husí sádlo zakoupené v obchodech ještě déle.

Husa se musí péct pomalu při nízké teplotě, obvykle se doporučuje 12–15 hodin. Troubu tedy rozehřejte už večer na 70–80 °C a dejte péct. Husu pečte přikrytou a vyhněte se průběžným kontrolám.

Důležité na huse je i dlouhé a pořádné nasolení předem. Ideál by bylo husu zasypat solí úplně celou a nechat v lednici přes noc. Pro naše domácí potřeby ale vystačí pořádné osolení a odpočinek do druhého dne. Nasolení je klíčové pro správnou chuť husy a pro vypečenou kůži.

Jaké víno k jakému jídlu

Zjednodušeně se dá říct, že platí pravidlo k bílému masu bílé víno, k tmavému masu červené víno. Bílé víno v individuálním výběru podle úpravy jídla tedy podáváme např. k rybám, drůbeži, telecímu a světlým omáčkám, červené víno pak podáváme např. ke zvěřině, kachně, huse a chuťově výrazným tmavým omáčkám.Tradice. Tradičně se první Svatomartinská vína otevírají 11. listopadu v 11 hodin na mnoha slavnostních akcích po celém Česku.Pečená kachna patří k tradičním pokrmům české kuchyně, které naše babičky i prababičky připravovaly především ke slavnostnějším příležitostem. Obvykle se podává s červeným nebo bílým zelím a bramborovým, případně houskovým knedlíkem.

Jako zeleninová příloha se hodí nakládané feferonky, čerstvé kysané zelí nebo stále oblíbenější červené zelí. Místo dezertu si můžete dopřát placky nasladko.

Co s hodně jablky : Vyzkoušejte tradiční vejmrdu, domácí jablečný ocet, jablečný čaj, křížaly nebo povidla z jablíček a udělejte si zásobu na zimu!

  1. Křížaly.
  2. Jablečný mošt.
  3. Jablečná přesnídávka (pyré)
  4. Jablečný kompot.
  5. Jablečné dezerty, koláče a další dobroty.
  6. Jablečný ocet.
  7. Jablečný čaj.
  8. Jablečná nádivka do moučníků

Jak dlouho péct půlku husy : Husa se musí péct pomalu při nízké teplotě, obvykle se doporučuje 12–15 hodin. Troubu tedy rozehřejte už večer na 70–80 °C a dejte péct. Husu pečte přikrytou a vyhněte se průběžným kontrolám.

Proč neztuhne vyškvařené sádlo

Břišní sádlo se musí zpracovat rychleji než hřbetní. Po vyškvaření už úplně neztuhne, při pokojové teplotě bude polotekuté, protože má vyšší obsah nenasycených mastných kyselin a méně výraznou vůni.

Husí výpek je lahůdkou, dá se využít mnoha způsoby: Přidat se může do těsta, pod dušené zelí i do skvělé pomazánky. Svatomartinská husa to není jen skvěle upečené maso, které rádi 11. listopadu konzumujeme se zelím a knedlíkem.Naprosto klíčový je čas pečení.

Husa se musí péct pomalu při nízké teplotě, obvykle se doporučuje 12–15 hodin. Troubu tedy rozehřejte už večer na 70–80 °C a dejte péct. Husu pečte přikrytou a vyhněte se průběžným kontrolám. Ideální je, když půjdete spát a na troubu zapomenete.

Jak dlouho péct husu přes noc : Husa se musí péct pomalu při nízké teplotě, obvykle se doporučuje 12–15 hodin. Troubu tedy rozehřejte už večer na 70–80 °C a dejte péct. Husu pečte přikrytou a vyhněte se průběžným kontrolám. Ideální je, když půjdete spát a na troubu zapomenete.