Co pít k humrovi?
K humrovi se hodí suché bílé víno.Vezměte humra a postupně mu ulomte všechny nohy hned u jejich základu. Pokud je rozlomíte v kloubech, můžete z nich vycucat nebo vidličkou vytlačit trochu šťávy a první masíčko. Stejně se to má s klepety – kroucením je uvolněte od těla a pak je zlomte v místě, kde je klepeto ke zbytku končetiny připojeno kloubem.Chardonnay se výborně hodí k jemnému humrovi, protože je spojuje bohatost a jemnost chuti. Stejně dokonalý zážitek ale nastane, když najdete přesný protiklad. Stejný humr tak bude úžasný i s Champagne, které je elegantní, svěží a příjemně perlí.

Jak správně připravit humra : Humra očistíme, opláchneme a vložíme do vroucí osolené vody s plátky citrónu. Vaříme cca 5 – 8 minut dle velikosti. V kastrolku pomalu rozpouštíme máslo a po lžičkách přidáváme šťávu z jednoho citrónu.

Jak zabít humra

Humra lze usmrtit tak, že ho ponoříte do studené vody, kterou pomalu zahříváte k varu.

Kolik je v Humrovi masa : Jeden kus váží cca 150 gramů. To odpovídá živé hmotnosti 800 g / humr. Cena je uvedena za 1 kg a přepočítává se dle přesné váhy zboží. Jeden kus má cca 150 g.

Co jíst v horách

  • Sendviče. Nejoblíbenějším způsobem, jak si zajistit, abyste na horských stezkách neměli hlad, jsou sendviče.
  • Čokoláda. Je známo, že čokoláda je základem horských zásob, a to bez nadsázky.
  • Energetické tyčinky.
  • Čerstvé a sušené ovoce.
  • Ořechy.
  • Jídlo v horách na jednodenní výlet.
  • Horská strava na vícedenní túru.


Návod na přípravu: Humra vařte v osolené, naplno vařící vodě. Do vody vkládejte živého humra hlavou dolů, tuto velikost doporučujeme vařit 18–23 minut. Právě vařící voda humra okamžitě usmrtí a vařením schránka zčervená.

Jaké víno k husí paštice

Drůbeží pěny a lehké teriny doprovoďte bílým vínem, dobré budou například odrůdy Chardonay nebo i Sauvignon pro příznivce suchých vín. Červené víno vyzkoušejte zase k paštice z husích jater nebo játrové paštice, z českých například Rulandské modré.Dosahuje délky až 60 cm, váhy několika kilogramů a stáří až 30 let. Má velmi silný krunýř a silná, nestejně velká klepeta. Loví tak, že chodí pomalu po mořském dně a do klepet sbírá potravu. Menším, štíhlejším klepetem uchopí kořist (měkkýše a ostnokožce) a druhým, silnějším ji rozdrtí.Příčinou dlouho používané praxe vaření korýšů zaživa byla hlavně obava z toxinů a škodlivých bakterií, které se v jejich těle po zabití velmi rychle množí. Dosud se také mělo za to, že korýši, ale i třeba hlemýždi a žížaly, mají jen málo vyvinutý mozek a tudíž necítí bolest.

Humři se většinou loví v létě, přepravují se v krabicích z voskovaného kartonu vyložených vlhčeným papírem a obsahujících nachlazený gelový balíček. Při transportu musejí mít klepeta zafixovaná gumičkou, aby se navzájem nezranili. V obchodech a restauracích se přechovávají v akváriích, bez mořské vody vydrží 3–4 dny.

Jak dlouho vydrží humr bez vody : Humři se většinou loví v létě, přepravují se v krabicích z voskovaného kartonu vyložených vlhčeným papírem a obsahujících nachlazený gelový balíček. Při transportu musejí mít klepeta zafixovaná gumičkou, aby se navzájem nezranili. V obchodech a restauracích se přechovávají v akváriích, bez mořské vody vydrží 3–4 dny.

Co vařit na dovolené na horách : Můžete si tedy připravit třeba roštěnou, vepřové na hořčici nebo na houbách nebo třeba svíčkovou na smetaně, když na to budete mít při balení čas. Na cestu nebo pak na lyže či sáňky si můžete připravit bramborové placky nebo vafle.

Jaké jídlo si vzít na túru

Jídlo na trek by mělo být výživné, ale lehké. Z tohoto úhlu pohledu jsou výhodné sušené potraviny (ovoce, zelenina, maso atd.), potraviny bohaté na energii a živiny (ořechy, celozrnné obiloviny), a ty, které po zalití zvětší objem (např. polenta, kuskus, vločky, jáhly apod).

Humry umístíme na rošt masitou stranou dolů a vaříme čtyři minuty. Zároveň s nimi poklademe na gril i několik chřestů. Po dalších čtyřech minutách humry otočíme a na každého korýše naneseme asi dvě lžičky směsi másla. Grilujeme osm až deset minut, dokud se vše neprovaří a nepokryje v rozpuštěném másle.K takovým gourmetským zážitkům patří dobré kvalitní víno. K jemným drůbežím, rybím a bezmasým paštikám servírujeme suchá bílá vína alsaského typu – Sylvánské zelené, Neuburské, Chardonnay – s vyšším obsahem kyselin a nízkým obsahem cukru nebo svěží italská vína.

Jaké víno k játrům : Ideálním partnerem ke grilovaným husím játrům může být bílé šumivé víno z burgundských odrůd v kategorii Brut a Extra Dry. Výborným společníkem je i Tramín červený / Gewürztraminer, ne však v kategorii sladkých vín.