Co pěstovat vedle cukety?
Papriky. Papriky se skvěle doplňují s petrželkou a tymiánem. Petrželka k sobě od paprik přitahuje škůdce a také pomůže vyšperkovat jejich chuť.Pórek – za souseda ho ráda přijme mrkev, protože ji pórek dokáže ochránit před pochmurnatkou mrkvovou. Kopr – na zahradách roste báječně a určitě bude žít v symbióze s červenou řepou, okurkou a košťálovinami. Urychluje totiž jejich klíčení.Jestli existuje nějaká zelenina, u které si na kombinace musíte dávat pozor, je to okurka. Špatně se snáší s kdečím. Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek.

Co sázet po Cuketě : Co zasadit vedle cukety: Kořenová zelenina (mrkev, petržel) Kukuřice

  1. Kořenová zelenina (mrkev, petržel)
  2. Kukuřice.

Co s nadúrodou paprik

Recepty z paprik

Podáváme posypané čerstvými bylinkami, například koriandrem nebo špetkou estragonu. S nadúrodou paprik přichází skvělá příležitost vytvořit si domácí paprikový protlak. Dá se pak využít jako “instantní” paprika – do pomazánek, omáček a polévek.

Jak sázet papriky po dvou : Papriky vysazujte ve vzdálenosti 40–60 cm od sebe. Do jamky přidejte lopatku kompostu, zalijte vodou a zasazujte po dvou paprikových sazenicích. Rostlinky zahrňte zeminou dostatečně vysoko, aby je vítr nezlomil, a ještě jednou trochu zalijte.

Co mohu pěstovat ve skleníku Pro pěstování ve skleníku se hodí zejména košťálová a listová zelenina, jako jsou salát a kedlubny, a také lilkovité rostliny jako jsou rajčata, lilek a papriky. Pod sklem lze ale skvěle pěstovat i bylinky, jako je bazalka, řeřicha, nebo i okurky.

Většinou je dobré kombinovat pouze dvě rostliny. Pokud byste jich chtěli pěstovat společně více, počet možných kombinací už není tak velký. Vzájemně se podporují nebo jsou k sobě neutrální například cibule, mrkev, hrách a kopr. Zkuste klidně i kombinaci jahody, česnek, pórek a polníček.

Co sázet vedle cibule

Například mrkev a jinou kořenovou zeleninu z čeledi miříkovitých dávejme dohromady s cibulí. Tyto rostliny nejsou příbuzné, proto se mezi nimi nešíří a nemnoží škůdci a nemoci. Ba naopak. Kořenová zelenina chrání cibuli před muškou květilkou cibulovou, cibule na oplátku ochrání mrkev před pochmurnatkou mrkvovou.Zkušení pěstitelé vám ale řeknou, že rajčata budou dobře prosperovat třeba s česnekem, cibulí, petrželí, mrkví, ale i s květinami, jako je třeba měsíček nebo tymián. Z dalších druhů zeleniny můžete k rajčatům přisadit saláty, mrkev, anebo okurky.Většinou je dobré kombinovat pouze dvě rostliny. Pokud byste jich chtěli pěstovat společně více, počet možných kombinací už není tak velký. Vzájemně se podporují nebo jsou k sobě neutrální například cibule, mrkev, hrách a kopr. Zkuste klidně i kombinaci jahody, česnek, pórek a polníček.

Díky velké plodnosti stačí pro jednu domácnost jedna nebo dvě rostliny. Chcete-li vysazovat větší množství cuket, sázejte je do sponu 100 x 100 cm.

Co s velkým množstvím paprik : Paprika je všestranná. Jen málokterá zelenina se dá vařit, mrazit, péct, grilovat, zavařovat, nakládat, sušit a přitom stále dobře chutná. Plněná paprika a paprika v oleji jsou obecně nejoblíbenějším způsobem zpracování této typické letní zeleniny.

Jak zvýšit úrodu paprik : Pěstovat papriky není složité, určitě ale potřebují dostatek živin. Pokud přemýšlíte, čím úrodu paprik zvýšit, vyzkoušejte mléko. Možná vás tato metoda udivuje, ale mléko obsahuje zinek, hořčík, draslík, fosfor a mnoho dalších prospěšných látek, ze kterých mohou papriky profitovat.

Proč se sadí papriky po dvou

Větší odrůdy potřebují více místa, proto je raději sázíme po jedné sazenici. Výsadba po dvou sazenicích má některé výhody. Rostliny se vzájemně podpírají, což jim prospívá. Také šetříme prostor – na jednu plochu se nám díky tomu vydá více rostlin, přesto ale dbáme o vzdušnost porostu.

Tyto rostliny můžeme začít vysévat už počátkem února do substrátu pro výsev a množení. Teplotu udržujeme okolo 18°C. Po 3 – 4 týdnech můžeme rostlinky přepíchat a přesadit do květináče, dále pěstujeme při teplotách v rozmezí 15 – 18°C minimálně dalších 8 týdnů, než přesadíme sazenice do venkovní půdy.Špenát – kapusta, zelí, čínské zelí a většina kořenových plodin, jako pór, řepa, mrkev, tuřín, pastinák a ředkvičky si s klidem můžete na zimu do skleníku vysadit, výsledkem bude dřívější a chutná sklizeň. Cibule – existuje poměrně málo druhů sadbové cibule, které by rostly v zimě v nevyhřívaném skleníku.

Co a kdy sázet do skleníku : S výsadbou sazeniček pro jistotu počkejte až po květnových mrazících (12. – 14. května). Pokud máte skleník dobře zajištěný proti mrazu, můžete vysadit předpěstované sazenice rajčat.