Co prospívá žlučníku?
Nevhodné je vepřové maso, šlachy a vnitřnosti. Pečivo spíše starší, nekynuté. Největší variabilita je v toleranci zeleniny. Obvykle je dobře snášena mrkev, květák, chřest, špenát, z ovoce zejména jablka, meruňky, broskve a mandarinky, naopak není snášen česnek a cibule.Léčba žlučníkového záchvatu

U žlučníkové koliky se podávají léky tlumící bolest (analgetika) a uvolňující stahy žlučníku (spasmolytika). Pokud lékaři diagnostikují zánět, přidají se také antibiotika. Někdy je jediným řešením žlučníkových záchvatů operace, při níž je žlučník úplně odstraněn z těla.Mezi nevhodné potraviny a jídla při žlučníkové dietě patří:

  • Tučná masa a uzeniny,
  • smažená jídla,
  • výrobky z brambor typu bramborový salát, hranolky, chipsy, bramboráky apod.,
  • čerstvé pečivo a pečivo z bílé mouky,
  • mléko i tučné mléčné výrobky a pikantní sýry,
  • koblihy, sladkosti,
  • vajíčka,

Jak se projevuje špatná funkce žlučníku : Příznaky onemocnění žlučníku

žlučníkovou koliku, která se projevuje prudkou bolestí v pravé horní části břicha a může vystřelovat do zad nebo pravého ramene. Výskyt bolesti je typický pro večerní hodiny. Podobné symptomy jako u žlučníkové koliky jsou u akutního zánětu, kdy je navíc přítomná také zvýšená teplota.

Jaký čaj je dobrý na žlučník

Bylinkářka Hana Jánská doporučuje pro regeneraci žlučníku i celé trávicí soustavy čaj ze směsi tří bylin – pelyňku pravého, heřmánku pravého a máty peprné. Byliny v této kombinaci harmonizují žlučník, ale příznivě působí na zažívání i jednotlivě.

Co ničí žlučník : Smažený řízek plných přepálených tuků, bramborový salát s majonézou, tučné dortíčky nebo cukroví, na to vaječný koňak, případně destiláty. To jsou ty správné bomby na žlučník. Řešením je maso nesmažit, ale péct nebo dusit, případně usmažený řízek vložit na chvíli do horké vody.

Běžnou komplikací žlučníkových kamenů je zánět žlučníku. Ten vedle bolesti doprovází horečka a zimnice. Zánět žlučníku může být způsoben také bakteriální infekcí, špatnou životosprávou, jiným onemocněním (například cukrovkou) nebo šokovým stavem po operaci.

Jedná se nejčastěji o porušenou souhru vyprazdňování žlučníku a relaxace vyústění žlučovodu do dvanáctníku. Projevuje se špatným trávením, pachem v ústech, nadýmáním, říháním a plynatostí. Dostavuje se zácpa, nesnášenlivost některých jídel, zvýšená únava a poruchy spánkového rytmu.

Jak se projevuje rakovina žlučníku

Nejčastější známkou karcinomu je ikterus. Hmatáme rezistenci v pravém podžebří, hepatomegalie, může být i ascites. Nespecifické symptomy – bolest v podžebří, úbytek na váze, pruritus, horečky.Tip lékárníka – při žlučníkových potížích vyzkoušejte bylinné čaje. Mezi bylinky, které napomáhají normálnímu trávení, normální funkci jater nebo žlučníku patří smetánka lékařská, ostropestřec mariánský, smil písečný, máta peprná, jablečník obecný, oregáno (dobromysl), artyčok, měsíček lékařský nebo řepík lékařský.Bolesti jsou schvacující, kruté, vystřelující z pravého podžebří směrem do bederní krajiny. Ustávají po několika minutách, někdy hodinách. Pomoc může přinést podání spasmolytik (Algifen, Buscopan). Někdy může tento záchvat přejít v zánět žlučníku, který trvá několik dnů až týdnů.

Nať máty peprné, lomikamenu zrnatého a šalvěje lékařské přispívá k očistě žlučníku.

Kde bolí břicho při žlučníku : Akutní zánět žlučníku se projeví nejčastěji 15-20 minut po jídle, jako ostrá bolest břicha na pravé straně pod žebry, břicho je v těchto místech tuhé. Dále se může objevit zvracení, nevolnost, nechutenství, horečka, zimnice.

Jak uvolnit žlučové cesty : Ucpané žlučové cesty může pomocí nástrojů vložených do endoskopu vyčistit a zprůchodnit. Pokud se z nějakého důvodu nedá ERCP provést, je třeba odvést žluč z jater jinam. Doposud se to řešilo napíchnutím žlučovodů jehličkou zvenku přes kůži a pak se stejnou cestou vyvedla endoprotéza (trubička) ven.

Co může překážet odtoku žluče

Vyvolat ji může také stres nebo fyzická námaha. Při akutní žlučníkové kolice žlučníkový kamínek vycestuje do žlučovodu. Potíže mohou ustat, pokud se vrátí zpět do žlučníku nebo se dostane až do střeva. Protože kamínek překáží ve žlučových cestách, zabraňuje odtoku žluče a z koliky se může rozvinout zánět žlučníku.

krvácení z konečníku nebo příměs krve ve stolici, a to jak jasně červené, tak tmavé, odcházení stolice v úzkém proužku, ztráta hmotnosti, únava a slabost, neurčitá břišní nepohoda, pocit plnosti, bolesti břicha, větší plynatost.Mezi možné hlavní příznaky zde patří ztráta energie, rychlá únavnost, bledost, časté infekce a krvácivost z nosu a dásní, nadměrná tvorba modřin a červených teček na kůži, zvětšené mízní uzliny, bolesti břicha, bolesti kostí a kloubů, případně horečka, noční pocení, bolesti hlavy, nechutenství a úbytek na váze.

Jaký obklad na žlučník : Při žlučníkovém záchvatu ale i když je v klidu, je dobré přikládat na něj teplý solný obklad. Kupte si kvalitní hrubou mořskou (ne uměle jodidovanou!) či Himalajskou sůl. Ohřejte ji v hrnci a nasypte do povlaku na polštářek a pevně zavažte.