Hlavním zdrojem kyslíku v biosféře a atmosféře je fotosyntéza, při níž se mimo jiné rozkládá voda na kyslík a oxid uhličitý je přeměňován na jednoduchý cukr: 6CO2 + 6H2O + energie → C6H12O6 + 6O. Mezi fotosyntetizující (fotoautotrofní) organismy patří zelené rostliny, ale i fytoplankton v oceánech.Kyslík se prakticky výlučně vyrábí destilací zkapalněného vzduchu. Vyrobený kyslík se uchovává buď ve zkapalněném stavu ve speciálních Dewarových nádobách (viz obrázek) nebo plynný v ocelových tlakových lahvích.Pomáháme planetě dýchat
Jeden velký vzrostlý listnatý strom, např. dub, vyprodukuje za den tolik kyslíku, kolik spotřebuje denně k dýchání 50 lidí [1]. Člověk za den průměrně spotřebuje okolo 350 litrů kyslíku a hektar běžného lesa přitom vytvoří kyslík pro desítky lidí.
Jaké je využití kyslíku : Kyslík se používá v úpravě vody a v čistírnách odpadních vod. Ve zdravotnictví se kyslík používá: k resuscitaci nebo v kombinaci s jinými plyny k anestézii; jako základní součást systémů podporujících životní funkce na pohotovosti nebo při dlouhodobé léčbě pacientů s respiračními potížemi.
Co produkuje nejvíce CO2
Energetika má na svědomí asi 77 % emisí skleníkových plynů a z nich třetinu vytváří doprava. Zemědělství a průmyslová výroba obsazují s přibližně 10 % emisí druhé a třetí místo a zpracovávání odpadu je zodpovědné za vypouštění 3,32 % emisí skleníkových plynů.
Co je nejvetsi Zasobarnou kyslíku na Zemi : Voda(H2O) je anorganický jednojaderný hydrid, kterého molekula obsahuje dva atomy vodíku a jeden atom kyslíku. Pozoruhodné ovšem je, že kyslík (oxygenium) tvoří téměř 90 % hmotnosti molekuly vody. Voda a nikoliv vzduch je tak největší zásobárnou kyslíku na Zemi. Náš organismus se skládá z velké části z vody (65-75 %).
Bezbarvý plyn těžší než vzduch. Při teplotě -183 °C kondenzuje na modrou kapalinu. Tvoří jednak molekuly O2, jednak tří atomové molekuly O3 – ozon. Atomární kyslík O je obdobou atomárního vodíku.
Oxid uhličitý je emitován všude tam, kde dochází ke spalovacím procesům uhlíkatých fosilních paliv – zemního plynu, ropných produktů, uhlí, koksu. Zdrojem emisí je samozřejmě i spalování paliv biologického původu – biomasy, dřeva, bionafty a bioplynu.
Jak rostliny vyrábí kyslík
I když jde při fotosyntéze o složité biochemické reakce (probíhají ve dvou stupních), pokusíme se objasnit aspoň jejich podstatu. Rostliny přijímají z půdy vodu (H2O) a ze vzduchu oxid uhličitý (CO2). Působením světla dochází v listech k reakci, při níž vzniká kyslík a glukóza C6H12O6.Rostliny stojí na počátku potravního řetězce a produkují díky fotosyntéze organickou hmotu a kyslík, a tím umožňují život dalším živým organismům. Kořeny rostlin zadržují vodu a zpevňují půdu, čímž brání erozi. Nenahraditelný význam pro biosféru mají díky unikátní schopnosti zadržovat a řízeně uvolňovat vodu.Kyslík se běžně používá k léčbě plicních i mimoplicních chorob ve formě oxygenoterapie či hyperbarické oxygenoterapie (tlak > 1 atmosféra). Zásobení tkání kyslíkem závisí na adekvátní ventilaci, výměně plynů a distribuci krevním oběhem.
Dusík se vyrábí frakční destilací zkapalněného vzduchu. Z největší části se dusík používá jako inertní ochranný plyn v železářském a ocelářském průmyslu a v dalších metalurgických a chemických procesech. Ve velkém se používá k proplachování petrochemických reaktorů a jiných chemických zařízení.
Co tvoří 21% vzduchu : Ve vzduchu je 21 objemových % kyslíku, 78 % dusíku a 1 % jiných plynných látek (zejména oxid uhličitý a argon), dále i vodní pára, částečky prachu, mikroorganismy a různé průmyslové látky.
Kolik CO2 vyprodukuje jeden člověk : Zatímco koncentrace CO2 ve vdechovaném vzduchu je 0,04 %, ve vydechovaném je to stokrát více, tedy asi 4–5 %. Hrubými výpočty tak můžeme odhadnout, že člověk dýcháním vyprodukuje okolo 900 g oxidu uhličitého za den, tedy asi 300 kg za rok.
Co je hlavním zdrojem kyslíku na Zemi
Atmosféra Země se skládá z přibližně 21 procent kyslíku. Jeho hlavním a prakticky jediným přirozeným zdrojem je fotosyntéza suchozemských zelených rostlin a mořského fytoplanktonu, při níž se rozkládá oxid uhličitý na kyslík. Člověk jej umí vyrobit i uměle rozkladem vody.
Ozon obecně
ozonovou vrstvu, která chrání Zemi před dopadem ultrafialového záření. Vzduch, který běžně dýcháme obsahuje kyslík ve stabilní formě O2 (dva atomy kyslíku), ozon O3 obsahuje tři atomy kyslíku, tedy o jeden atom kyslíku více, proto se ozon někdy nazývá aktivní kyslík.Jeho hlavním a prakticky jediným přirozeným zdrojem je fotosyntéza suchozemských zelených rostlin a mořského fytoplanktonu, při níž se rozkládá oxid uhličitý na kyslík. Člověk jej umí vyrobit i uměle rozkladem vody. Zelené rostliny jsou základním zdrojem kyslíku na Zemi.
Co produkuje nejvice emisi : ČR je v přepočtu na osobu velkým producentem skleníkových plynů: 12 tun CO2eq na osobu ročně. To je 2× více než světový průměr a 1,4× více než průměr EU. Hlavním zdrojem emisí v ČR jsou elektrárny a teplárny (33 %). Dále pak průmysl (28 %), silniční doprava (16 %) a lokální plynové a uhelné kotle (10 %).