Co produkují endokrinní žlázy?
Mezi ně řadíme růstový hormon, adrenokortikotropní hormon, thyreotropní hormon, gonadotropin hormony a prolaktin. V neurohypofýze jsou do krve uvolňovány dva hormony, které vznikají v hypothalamu, antidiuretický hormon a oxytocin.Endokrinní orgány, neboli žlázy s vnitřní sekrecí, produkují hormony, které rozesílají do celého těla pomocí krevního řečiště. Nevylučují tedy do vnějšího systému, ale pouze dovnitř.Endokrinní systém je orgánový systém tvořený endokrinními žlázami, které produkují hormony; ty řídí např. růst, rozmnožování (reprodukci), metabolismus apod. Viz také endokrinní, orgánový systém, hormony, endokrinní žlázy.

Co to je endokrinní : Soustava žláz s vnitřní sekrecí nebo endokrinní systém (endokrinní = s vnitřním vyměšováním, sekrece = vylučování), je kontrolní systém endokrinních žláz, které vylučují chemické posly zvané hormony, které cirkulují v těle v krevním oběhu na ovlivnění vzdálených orgánů.

Jaký hormon produkuje štítná žláza

Laloky jsou tvořeny drobnými váčky (folikuly). Ty tvoří folikulární buňky, které produkují hormony štítné žlázy – trijodtyronin a tyroxin.

Co produkuje hypothalamus : Hypotalamus produkuje tropiny, jejichž prací je regulace adenohypofyzárních hormonů. Chemicky jsou hypotalamové hormony peptidy. Regulační hormony mají kromě ovlivnění sekrece hypofyzárních hormonů i funkci mediátorů (hl. v mozku).

Pohlavní žlázy neboli gonády jsou vaječníky u žen, varlata u mužů. V pohlavních žlázách vznikají pohlavní buňky (vajíčka u žen, spermie u mužů) a vytvářejí se v nich pohlavní hormony.

Endokrinologie je medicínský obor zabývající se diagnostikou a léčbou poruch žláz s vnitřní sekrecí (hypofýza – podvěsek mozkový, štítná žláza, příštítná tělíska, nadledviny, vaječníky, varlata atd.)

Co všechno řídí štítná žláza

Hormony štítné žlázy ovlivňují metabolismus živin (tuků, bílkovin a cukrů), zvyšují spotřebu kyslíku, ovlivňují termoregulaci a jsou důležité pro správnou funkci orgánů a tkání. V těhotenství a několik prvních let po narození jsou důležité pro správný vývoj mozku dítěte.Ospalost, únava a pocity letargie souvisí především s hypotyreózou, sníženou funkcí štítné žlázy, což je častější onemocnění. Můžete vnímat i svalovou slabost nebo pocity chladu. Příznaky hypertyreózy, zvýšené funkce, jsou roztěkanost, nervozita, potíže se spánkem, dochází i k úbytku svalové hmoty.Hypotalamus zjišťuje potřebu organizmu pro jednotlivé hormony a stimuluje hypofýzu k jejich tvorbě. Hypofýza se skládá z přední a zadní části. Přední část vytváří růstový hormon (GH), adrenokortikotropin (ACTH), tyreotropin (TSH), luteinizační hormon (LH), folikuly stimulující hormon (FSH) a prolaktin.

Hormonální systém je soustava žláz s vnitřní sekrecí. Patří mezi ně mozek, štítná žláza, příštítná tělíska, pankreas (slinivka břišní), nadledviny a samozřejmě pohlavní žlázy. Jednotlivé orgány hormonálního systému produkují hormony, které jsou následně vylučovány do krve, a tím dopraveny až k cílovým buňkám a orgánům.

Co produkuje pohlavní hormony : Na rozdíl od jiných orgánových soustav jsou orgány rozmnožovací soustavy pohlavně odlišné. Základním pohlavním orgánem jsou pohlavní žlázy produkující vajíčka, vaječníky u žen a varlata u mužů. Tyto žlázy produkují také pohlavní hormony, ve varlatech se tvoří testosteron, ve vaječnících estrogen a progesteron.

Který orgán produkuje estrogen : Estrogen vzniká produkcí váčků ve vaječnících, ve žlutém tělísku (corpus luteum) a v placentě. Malé množství estrogenů však vzniká i v játrech, nadledvinách a v prsech. Tyto zdroje estrogenu jsou významné u žen po menopauze. Množství estradiolu v těle se mění během menstruačního cyklu, nejvyšší je před ovulací.

Co se zjistuje na endokrinologii

Endokrinologie řeší problémy žláz s vnitřní sekrecí (štítná žláza, příštítná tělíska, podvěsek mozkový, nadledviny aj.), které produkují látky hormonální povahy a ovlivňují většinu dějů v lidském organismu.

Jestliže si i v teplý den musíte vzít svetr a zebou vás ruce nebo nohy, jste unavení, dělají se vám otoky kolem očí, tloustnete, aniž by to mělo důvod ve změně jídelníčku – vaše štítná žláza možná pracuje málo. Bolí vás vepředu na krku, cítíte bolest při polykání a otáčení hlavy – můžete mít zánět štítné žlázy.Funkce štítné žlázy

Hormony, které štítná žláza produkuje, tyroxin (T4) a trijodthyronin (T3), hrají klíčovou roli ve správné funkci téměř každého orgánu v těle, od mozku, srdce a svalů až po pokožku. Kalcitonin, další hormon produkovaný štítnou žlázou, reguluje hladinu vápníku v krvi a udržuje zdravé kosti.

Co způsobuje neléčená štítná žláza : Možné komplikace. Pokud hypotyreóza zůstane neléčena, může vést k řadě zdravotních komplikací: Struma: Chronická stimulace štítné žlázy produkovat více hormonů může způsobit zvětšení žlázy, což se nazývá struma. Srdce: Hypotyreóza může vést k zvýšenému riziku vysokého krevního tlaku a srdečního selhání.