Co použít místo Sojovky?
Jednou z oblíbených náhražek sójové omáčky je bezlepková tamari omáčka. Setkat se můžete s hrachovou, cizrnovou nebo také pohankovou tamari omáčkou. Hrachová je, co se slanosti týče, silnější a má tmavou barvu. Hodí se pro vaření, pečení, do polévek, salátů i k sushi.Pro tradiční proces výroby sójové omáčky je typický velmi pečlivý výběr sójových bobů a pšenice. Tyto dvě ingredience jsou společně rozdrceny a smíchány. Do směsi se následně přidává voda, která se přivede k varu. Směs se vaří do té doby, dokud nejsou zrna zcela měkká.Pokud jste striktní, nahraďte rybí omáčku stejným množstvím tamari sojovou omáčkou.

Jak nahradit tamari : Lze ji snadno zaměnit za sójovou omáčku, která u nás patří k těm nejznámějším a nejčastěji se také vyskytuje v českých kuchyních.

Jak zjemnit sojovou Omacku

Do krémových polévek nebo omáček přidejte smetanu, bílý jogurt nebo mléko. Tyto krémové a tučné ingredience pokrm nejen naředí, ale také zjemní chuť.

Jak použít sojovou omáčku : Sójová omáčka se využívá při přípravě sushi, k dochucení asijských stir-fry pokrmů, polévek, salátů, při přípravě omáček i marinád. Ochutit s ní můžete maso, zeleninu i ryby. Otevřená omáčka by měla být skladována v chladu nejlépe v lednici a měla by vydržet 2-3 roky.

Čím můžete zahustit omáčky

Někdo zahušťuje na malé kousky nakrájeným chlebem, někteří sáhnou po škrobu a jiní vsadí na stejný poměr masa a cibule, která se ve výsledku rozvaří a omáčku tak zahustí. Naprosté dokonalosti však dosáhnete pouze se starou dobrou jíškou.

Zahuštění houbové omáčky

Máme více možností, jak omáčku zahustit. Stačí přidat mouku rozmíchanou ve vodě, případně ve smetaně. Poté omáčku alespoň 20 minut povaříme. Ke zjemnění se hodí smetana (sladká nebo zakysaná) i mléko.

Co obsahuje Hoisin omáčka

Hoisin omáčka je také nazývána čínská barbecue omáčka. Je to aromatická omáčka, která se používá při přípravě asijských smažených jídel (například Pekingská kachna) a jako marináda na maso. Je vyrobena ze směsi fermentovaných sójových bobů, česneku, octu, chilli a sladidla.Má slanou a výraznou chuť s lehkým nádechem moře. Můžete jej použít do polévek, nudlé, omáček, marinád či dipů. Tato hustá ústřicová omáčka je oblíbeným kořením v asijské kuchyni.Tamari a shoyu jsou fermentované sójové výrobky. V podstatě se jedná o sójové omáčky, které ovšem, na rozdíl od těch ostatních, jež jsou běžně dostupné v supermarketech, neobsahují žádné zvýrazňovače chutí, barviva, či dokonce sladidla.

Tamari se vyrábí z přirozeně bezlepkových surovin. Oproti obyčejný levným „sójovým omáčkám“ tamari neobsahuje žádné zvýrazňovače chuti, barviva ani umělá sladidla. Vedle základních čtyř chutí (sladká, hořká, slaná, kyselá), je ještě chuť pátá – umami.

Jak se zbavit horkosti v omáčce : Hořkost skvěle doplňuje pátou chuť umami a zmírňuje vydatnost jídel. Hořkou chuť na oplátku vyrovnává sůl a vnímání výrazné hořkosti v jídle potlačují taky sladké nebo kyselé ingredience.

Jak snížit slanost guláše : Do guláše je dobré přidat trochu mouky pro zahuštění. S neutralizací soli může pomoci citronová šťáva nebo vinný ocet, jen pozor, abyste to s množstvím nepřehnali. Citronová šťáva se skvěle hodí pokud jsme přesolili rybu nebo pečené brambory.

Jak zahustit omáčku smetanou aby se nesrazila

Po přidání do horké omáčky nedojde k prudké změně teploty. Smetanu přiléváme až na samotném konci vaření, kdy ji pouze zahříváme, ale nevaříme. Dalším trikem je přidat do smetany trochu cukru, díky tomu se jakákoliv smetana v omáčce už nesrazí.

Bramborový nebo kukuřičný škrob je velmi často používán v asijské kuchyni. Pár lžiček škrobu se rozmíchá ve skleničce s malým množstvím vody a na závěr vaření se přilije do omáčky. Důležité je omáčku již dále dlouho nevařit.Brambory. Zdravá varianta, jak snadno zahustit polévku či omáčku. Brambory přidejte do polévky a rozmixujte, případně přidejte již rozmixované pyré. Podobně funguje i pečená dýně, ta má ale o dost výraznější chuť.

Jak rychle zahustit omáčku : Zahustit lze i tvrdým chlebem

Výpeky zahustí i studené máslo postupně zašlehané do horké tekutiny, pak už se ale nevaří. Další možností zahuštění je tzv. francouzské (moučné) máslo. Také žloutky rozmíchané v tekutině a zahřáté k bodu varu ji zahustí.