Co potrebuji na úřad práce jako OSVČ?
OSVČ bude potřebovat potvrzení o dobách účasti na důchodovém pojištění a posledním vyměřovacím základu pro účely Úřadu práce ČR. Žádost o vyhotovení tohoto potvrzení je možné zaslat (nejlépe se žádostí o přerušení či ukončení podnikání) také emailem na elektronickou podatelnu příslušné OSSZ.Podpora v nezaměstnanosti je první dva měsíce 65 % předchozího průměrného měsíčního čistého výdělku, pro OSVČ je to 65 % vyměřovacího základu na důchodové pojištění, přepočteného na měsíc. Další dva měsíce je to 50 % a zbývající dobu 45 % čistého výdělku nebo vyměřovacího základu.Samozřejmě občanský průkaz. Chtít po vás budou i doklad o skončení pracovního poměru, nejčastěji výpověď nebo dohodu o skončení pracovního poměru. Dále zápočtový list, potvrzení o výši průměrného výdělku a evidenční list důchodového pojištění. Měly by jim stačit i kopie.

Kdy má OSVČ nárok na podporu v nezaměstnanosti : Podpora v nezaměstnanosti pro OSVČ

Nárok na podporu mají i OSVČ a podnikatelé. Platí to ovšem pouze pro ty, kteří si platili dobrovolné důchodové pojištění. V takovém případě platí stejné podmínky, tedy účast na pojištění alespoň 12 měsíců z posledních dvou let.

Jak se přihlásit na úřad práce OSVČ

Abyste se mohli přihlásit na úřad práce, musíte přerušit nebo ukončit podnikání. To uděláte pomocí změnového listu, který odevzdáte živnostenskému úřadu. Nemusíte tedy informovat zdravotní pojišťovnu, finanční úřad a správu sociálního zabezpečení – živnostenský úřad to udělá za vás.

Co je minimální vyměřovací základ OSVČ : Pro OSVČ je minimálním vyměřovacím základem dvanáctinásobek 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství. Od 1. ledna 2024 bude minimální měsíční vyměřovací základ OSVČ 21 983,50 Kč a minimální záloha na pojistné 2 968 Kč.

Zdravotní pojištění: v případě, že je nezaměstnaný vedený na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, zdravotní pojištění je hrazeno po tuto dobu státem. Sociální pojištění: stát označuje dobu strávenou na úřadu práce za tzv. náhradní dobu pojištění. Tato doba se započítává do důchodu.

Základní podmínkou pro vznik nároku na podporu v nezaměstnanosti je získání doby důchodového pojištění ze zaměstnání nebo z jiné výdělečné činnosti v délce nejméně 12 měsíců, a to v období 2 let před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání.

Jak se přihlásit na úřad práce Osvc

Abyste se mohli přihlásit na úřad práce, musíte přerušit nebo ukončit podnikání. To uděláte pomocí změnového listu, který odevzdáte živnostenskému úřadu. Nemusíte tedy informovat zdravotní pojišťovnu, finanční úřad a správu sociálního zabezpečení – živnostenský úřad to udělá za vás.Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány

Ukončení podnikatelské činnosti je nutné oznámit správě sociálního zabezpečení, příslušné zdravotní pojišťovně a finančnímu úřadu. Tato oznámení pro další instituce lze provést prostřednictvím Centrálního registračního místa, které je zřízeno na živnostenském úřadě.Měsíční zálohy jsou ve výši 13,5 % z vyměřovacího základu z předchozího roku (50 % daňového základu). Pokud je takto vypočtená záloha nižší než minimální, platí OSVČ minimální zálohy.

Vyměřovací základ

Daňovým základem se pro účely tohoto zákona rozumí dílčí základ daně z příjmů ze samostatné činnosti podle zákona o daních z příjmů, které jsou nebo by byly, pokud by podléhaly zdanění v ČR, předmětem daně z příjmů fyzických osob.

Co se stane když nebudu platit sociální pojištění : Neplacení sociálního pojištění

Podobně to funguje i v případě sociálního pojištění. Pokud byste neplatili sociální pojištění, vzniká vám dluh a penále. Penále se stanoví na základě repo sazby České národní banky, které je stanovené pro první den kalendářního pololetí, ve kterém dluh vznikl, zvýšené o 8 %.

Kolik se plati socialni a zdravotni bez práce : OBZP si platí pojistné na zdravotní pojištění vypočtené z minimální mzdy, což je od 1. 1. 2024 částka 18 900 Kč. Pojistné tedy činí 2 552 Kč měsíčně.

Jak se počítá podpora v nezaměstnanosti u OSVČ

Procentní sazba podpory v nezaměstnanosti činí:

  1. první 2 měsíce podpůrčí doby 65 % vyměřovacího základu,
  2. další 2 měsíce podpůrčí doby 50 % vyměřovacího základu a.
  3. po zbývající podpůrčí dobu 45 % vyměřovacího základu.


Než zahájíte činnost, zajdete na jakýkoliv Živnostenský úřad a vyplníte Jednotný registrační formulář – tím se přihlásíte zároveň k dani z příjmů, k sociálnímu i zdravotnímu pojištění. Na úřad si vezměte občanský průkaz a 1000 Kč na zaplacení správního poplatku.Svou živnost můžete pozastavit z jakéhokoliv důvodu. Jakmile svou podnikatelskou činnost pozastavíte (a dáte o tom náležitě vědět úřadům), nemusíte platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění. A jakmile se v budoucnu rozhodnete v podnikání pokračovat, svou živnost můžete kdykoliv jednoduše a zdarma obnovit.

Co vše musí platit živnostník : Co se platí z podnikání

Každý podnikatel musí platit tři podnikatelské „daně“. Daň z příjmu, zdravotní pojištění a sociální pojištění. Když máte podnikání jako hlavní činnost, vztahují se na vás minimální částky pojištění, které musíte každý měsíc zaplatit. Bez ohledu na to, kolik jste si skutečně vydělali.