Co potrebuje pažitka?
Pažitka ze semínek

Pažitka potřebuje lehkou a propustnou půdu. Semínka vysévejte asi centimetr hluboko, nasypte několik do jedné jamky, aby se při růstu tvořily trsy. Pažitce vyhovuje teplo a světlo, podobně jako řadě ostatních bylinek. Proto květináč či truhlík postavte nejlépe na parapet.Do skleníku můžeme semena vysévat nejlépe od února do března, na záhon až od dubna do května, doma vyséváme do květináčů klidně po celý rok. Pažitku sejeme do hnízd po více semínkách, tzn. že si v půdě připravíme důlek a vysejeme do něj několik semen najednou. Pažitce se dobře daří v písčité půdě.Pažitku v květináči zaléváme raději častěji a malými dávkami vody a zároveň musíme hlídat také její přelití. I když se jedná většinou o pěstování krátkodobé, nezapomínáme ani na pravidelné přihnojování ideálně bio organickými hnojivy. Pažitku pro pěstování v bytě buď vyséváme, nebo ji kupujeme již předpěstovanou.

Jak pěstovat pažitku v truhlíku : Pokud ji chcete pěstovat venku, doporučila bych vysít přímo na stanoviště – lze od března do srpna. Před výsevem půdu „odlehčíme“ zahradnickým substrátem, aby byla propustnější. Osivo sejeme cca 2 cm hluboko. Zaléváme, dokud osivo nevzejde.

Co zasadit k Pažitce

Typické kuchyňské bylinky jako petrželka, pažitka, kopr, kerblík, koriandr, libeček a celerová nať upřednostňují rovnoměrně vlhkou půdu a umístění na slunci až v polostínu. Lze je báječně navzájem kombinovat. Máta a meduňka mají sklon k bujení, protože vyhánějí mnoho odnoží.

Jak často Zalevat pažitku : Jak často a kolik vody Pokud je vlhké počasí, pažitku není třeba zalévat. Při suchém počasí ji zaléváme pravidelně, stačí vždy po několika dnech, ale důkladně.

Co s květy pažitky

Jsou jedlé a výborné. Nasekané květy přidáváme do pomazánek a salátů, kde vynikne jejich barva a chuť, která se velice podobá chuti samotné pažitky. Květy pažitky promneme mezi prsty, aby se uvolnily vonné látky, zalijeme je octem a po dvou týdnech macerování ocet slijeme.

Oproti rostlinám na záhonech se musí pažitka pěstovaná v květináči častěji zalévat. Dejte však pozor na přemokření. Ideální je kropit častěji a menšími dávkami. Vytrvalá pažitka obvykle vydrží i několik let.

Co s pažitkou když kvete

Jedlý květ pažitky můžete použít do salátů či k dekoraci vařených brambor, kaše nebo si z nich vyrobte pesto. Květy se dají také dobře použít na domácí delikátní ocet s pažitkovými květy či máslo. Pokrmy s květy pažitky nejen dobře chutnají, ale také lákavě vypadají.Nebojte se kombinace bylinek v truhlíku

K sobě se hodí: bazalka a majoránka. petržel, pažitka, kopr, libeček. saturejka, oregano, rozmarýn, tymián, estragon.Jak sázet jarní rostliny

Spodní část truhlíku vysypejte drenáží z písku, štěrku, keramzitu a nahoru nasypejte substrát. Než květiny začnou rašit, můžete překrýt truhlík vrstvou mechu nebo mulče, aby byla vlhkost v truhlíku zadržena. Jarní rostliny vám budou kvést jen po několik týdnů a nebudou se příliš rozrůstat.

Ze semínka doma v květináči

Na povrchu květináče udělejte malou jamku a vložte několik semínek. Jemně zasypte, zalijte a umístěte na slunné a teplé místo, aby mohla semena vyklíčit. Po vyklíčení nádobu přesuňte tak, aby nebyla na přímém slunci, vhodné místo pro pěstování pažitky je v polostínu.

Které bylinky můžou být spolu v truhlíku : Nebojte se kombinace bylinek v truhlíku

K sobě se hodí: bazalka a majoránka. petržel, pažitka, kopr, libeček. saturejka, oregano, rozmarýn, tymián, estragon.

Jak se starat o pažitku : Vhodné je zalévat často, odstátou vodou pokojové teploty do misky. Nadbytečná zálivka ale také škodí, proto je nutné zajistit dobré odvodnění. V létě pažitku hnojte jednou za čtrnáct dní doporučenou dávkou speciálního tekutého hnojiva (nejlépe organického), které zředíte ve vodě.

Jak dlouho vydrží pažitka

Doporučená vzdálenost mezi jednotlivými trsy je cca 30 cm. Jako u všech trvalek je i u pažitky zásadní vysazovat na důkladně odplevelené stanoviště. Pažitka vydrží na jednom místě deset i více let.

Jak naložit květy pažitky

Celé květenství pažitky opláchneme a osušíme. Vložíme do sklínek, zalijeme octem nebo olejem, uzavřeme a necháme louhovat. Ocet používáme k okyselení zeleninových salátů. Vydrží až do další úrody, protože je sám o sobě výborný konzervant.Jak stříhat pažitku

Využijte raději dobře naostřený nůž, kterým trsy seřízněte. Listy zkrátíme tak, aby na rostlině zbylo pouze pár centimetrů. V opačném případě by konce zasychaly a při následující sklizni byste nebyli s kvalitou spokojeni. Řez nikdy neprovádějte za deště.

Čím se hnojí pažitka : Pažitka. Hnojení venku roustoucí pažitky je vhodné na podzim, kdy kolem trsů můžeme posypat orgarnické hnojivo či kompost a mulč (tepelná ochrana). Přes zimu a zjara zesílí a bude tvořit velké trsy s tmavě zelenými listy. Častější hnojení pažitky není potřeba.