Co potřebuji na lezeckou stěnu?
Inspirace z nové kolekce

  1. Bundy, kabáty. Nepromokavé bundy.
  2. Kalhoty. Nepromokavé kalhoty.
  3. Doplňky k oblečení Ponožky, podkolenky, návleky.
  4. Boty. Horolezecké boty.
  5. Svetry, mikiny. Mikiny.
  6. Kraťasy, 3/4 kalhoty. Kraťasy.
  7. Trika, košile, tílka. Trika a tílka.
  8. Sandály a žabky. Turistické sandály.

Oproti boulderingu už člověk potřebuje více vybavení – lezecký úvazek, lezečky, magnesium, lano, karabinu s jistítkem a ve skalách ještě navíc karabiny, expresky a ideálně přilbu. Pokud nelezete na umělé stěně, kde můžete využít i umělé jištění, budete v této disciplíně potřebovat i parťáka na jištění.Horní jištění je dvojího typu. Buď jistič sedí na vrcholu a přes jistící pomůcku dobírá lezce, nebo je lano na vrcholu vedeno přes vratný bod a jistič zajišťuje lezce ze země (používáno na umělých stěnách). Na umělé stěně využíváme převážně TR jištění ze země přes vratný bod.

Jak se naučit lézt na stěně : Nejjednodušší cestou, jak začít s lezením na lezecké stěně, je přihlásit se na lezecký kurz nebo si zajednat lekci lezení se zkušeným instruktorem. Takové možnosti většina sportovních středisek s umělou lezeckou stěnou nabízí.

Jak dlouhé lano na stěnu

Délka lana – Na umělou stěnu vám stačí kratší lana s délkou 30 až 50 metrů. Někde jsou zapotřebí i delší lana, minimální délku byste měli najít v provozním řádu lezeckého areálu. V horách či na skalách přijdou vhod lana dlouhá 50 až 60 metrů. Delší kusy využijete například na pískovcových věžích.

Jak se obléct na lezeckou stěnu : Oděv na stěnu volte pohodlný a takový, který vás nebude nijak omezovat v pohybu (jednoduše kraťasy a tričko). Myslete ale také na to, že lezecké stěny jsou velké prostory, které se, zvláště v zimě, velmi špatně vytápějí a tak na stěnách bývá chladněji. Hodit se tak bude určitě nějaká mikina a přezůvky na jištění.

Expresky se cvakají západkami proti směru lezení. Tedy pokud lezec postupuje svislým směrem nahoru, nezáleží, kam směřují západky karabin. Ovšem pokud lezec traverzuje směrem po stěně doprava, západky expresky směřují opačným směrem doleva.

Ve slangu se jistící stanoviště nazývá „štand”, toto pojmenování pochází z německého Standplatz. Na jistícím stanovišti můžeme jistit dvěma způsoby, a to buď přímo, anebo nepřímo. Přímé jištění znamená, že jistící pomůcka je pomocí karabiny s pojistkou zámku připevněna přímo k pevným částem jistícího stanoviště.

Jak zacit lezt na skály

Nejjednodušší cestou, jak začít, je přihlásit se na některý z veřejných lezeckých kurzů na HUDY stěnách. Od kvalifikovaných instruktorů se naučíte správnou metodiku, která zaručuje bezpečnost lezení. Můžete samozřejmě také poprosit kamaráda, který leze, a zajít s ním na stěnu nebo do skal.Při sólolezení podél fixního lana s blokanty typu jumar se blokant k úvazu připojuje karabinou, a to za otvory v hlavě blokantu. Blokant pak lezec za sebou táhne na karabině. Vůbec nemusí blokant ovládat rukou, prostě jej za sebou táhne tím, jak leze výše.Doporučený typ a délka lan podle horolezecké aktivity

Disciplína Délka
Sportovní lezení (skály, stěna) 60 – 70 m
Alpské (horské) sportovní lezení 50 – 60 m
Lezení v ledu a mixovém terénu > 60 m
Ledovcová túra 30 – 50 m


Nezapomeňte přibalit lehké a vzdušné oblečení jako letní šaty k moři, kraťasy, šortky a třeba i několik párů sandálů. Oceníte také plážové šaty a klobouk jako ochranu před sluncem. A samozřejmě nezapomeňte na spodní prádlo, plavky, ochranu před sluncem a hygienické potřeby.

Jak dlouhé lano na lezení : Doporučený typ a délka lan podle horolezecké aktivity

Disciplína Délka
Sportovní lezení (skály, stěna) 60 – 70 m
Alpské (horské) sportovní lezení 50 – 60 m
Lezení v ledu a mixovém terénu > 60 m
Ledovcová túra 30 – 50 m

Jak sundat expresky : Jinou možností, jak zabránit samovolnému vysmeknutí lana z dolní karabiny v expresce, je udělat převrácení dolní karabiny o 180° vzhůru nohama, a to tak, aby osička zámku karabiny byla dole a zobák karabiny nahoře. Ovšem aby to šlo udělat, nesmí být karabina k expreskové smyčce fixována gumičkou.

Jak se jistit na skále

Podstatou jištění je umístění lana do vratného bodu nahoře na skále tak, aby lano vedlo k lezci shora. Lano se do tohoto jištění vkládá přeložené, tedy na zem vedou dva prameny lana. Na jeden se naváže lezec, druhý pramen si upne jistič do jistící pomůcky.

Základní pravidla pro jištění kyblíkem

Při povolování lana držíme brzdící ruku stále pod kyblíkem, ani na okamžik nepouštíme lano z ruky. Při dobírání lana se brzdící ruka pohybuje krátce nahoru a dopředu a pak se okamžitě vrátí zpět, přičemž lano ani na okamžik nepustí a sklouzne po laně do výchozí pozice pod kyblík.Při jištění tělem se musí jistič nacházet těsně u skály, jen mírně bokem od spádnice prvního postupového jištění. Jde o to, aby při pádu prvolezce síla vyvinutá pádem působila na jističe pouze směrem nahoru. Jistič tak bude pouze nadzdvihován, což eliminuje krátkým prokluzem lana v jistící pomůcce.

Kolik unese Horolezecke lano : Nosnost lan

Nosnost je maximální zatížení lana, které nesmí být překročeno a je závislá na stanoveném koeficientu bezpečnosti, který vyjadřuje poměr mezi pevností a nosností. Obecně platí, že nosnost lana je na úrovni maximálně do 20 % pevnosti v tahu.