Podpora v nezaměstnanosti je první dva měsíce 65 % předchozího průměrného měsíčního čistého výdělku, pro OSVČ je to 65 % vyměřovacího základu na důchodové pojištění, přepočteného na měsíc. Další dva měsíce je to 50 % a zbývající dobu 45 % čistého výdělku nebo vyměřovacího základu.Samozřejmě občanský průkaz. Chtít po vás budou i doklad o skončení pracovního poměru, nejčastěji výpověď nebo dohodu o skončení pracovního poměru. Dále zápočtový list, potvrzení o výši průměrného výdělku a evidenční list důchodového pojištění. Měly by jim stačit i kopie.Podpora v nezaměstnanosti pro OSVČ
Nárok na podporu mají i OSVČ a podnikatelé. Platí to ovšem pouze pro ty, kteří si platili dobrovolné důchodové pojištění. V takovém případě platí stejné podmínky, tedy účast na pojištění alespoň 12 měsíců z posledních dvou let.
Jaké formuláře na úřad práce : Při registraci na úřad práce je třeba vyplnit dva základní formuláře úřadu práce – žádost o zprostředkování zaměstnání a žádost o podporu v nezaměstnanosti. Tyto dokumenty můžete vyplnit i zaslat elektronicky. Registrováni budete dnem podání vyplněných dokumentů.
Co potrebuje OSVČ na úřad práce
potvrzení o zaměstnání (zápočtový list), doklad o výkonu jiné výdělečné činnosti, u osoby samostatně výdělečně činné potvrzení o době trvání účasti na důchodovém pojištění a o vyměřovacím základu pro pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku, potvrzení zaměstnavatele o výši průměrného výdělku.
Na co mám nárok jako OSVČ : Výše podpory živnostníků
Podpora se odvíjí od výše odváděných záloh. Pokud si platíte jen minimální zálohy na sociální pojištění, očekávejte jen minimální podporu v nezaměstnanosti OSVČ. Naopak maximální měsíční podpora pro rok 2024 byla 24 608 Kč (58 % z průměrné mzdy stanovené Ministerstvem práce a sociálních věcí).
Abyste se mohli přihlásit na úřad práce, musíte přerušit nebo ukončit podnikání. To uděláte pomocí změnového listu, který odevzdáte živnostenskému úřadu. Nemusíte tedy informovat zdravotní pojišťovnu, finanční úřad a správu sociálního zabezpečení – živnostenský úřad to udělá za vás.
Na úřad práce si s sebou vezměte platný doklad totožnosti, např. občanský průkaz. Také budete potřebovat potvrzení o zaměstnání (zápočtový list) a potvrzení o výši průměrného výdělku (od dubna 2022 není potřeba, jelikož budou součástí formuláře „Oznámení o ukončení zaměstnání“ zasílaného zaměstnavatelem na ČSSZ.
Jaké jsou podmínky pro získání podpory v nezaměstnanosti
Základní podmínkou pro vznik nároku na podporu v nezaměstnanosti je získání doby důchodového pojištění ze zaměstnání nebo z jiné výdělečné činnosti v délce nejméně 12 měsíců, a to v období 2 let před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání.potvrzení o zaměstnání (zápočtový list), doklad o výkonu jiné výdělečné činnosti, u osoby samostatně výdělečně činné potvrzení o době trvání účasti na důchodovém pojištění a o vyměřovacím základu pro pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku, potvrzení zaměstnavatele o výši průměrného výdělku.Platný průkaz totožnosti (občanský průkaz, cestovní pas) nebo náhradní doklad, kterým klient prokáže svou totožnost a místo trvalého bydliště, potvrzení o ukončení pracovně právního vztahu případně o náhradní době, u absolventů doklad o nejvyšším ukončeném vzdělání.
Pro OSVČ je minimálním vyměřovacím základem dvanáctinásobek 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství. Od 1. ledna 2024 bude minimální měsíční vyměřovací základ OSVČ 21 983,50 Kč a minimální záloha na pojistné 2 968 Kč.
Co potřebuje OSVČ na úřad práce : OSVČ bude potřebovat potvrzení o dobách účasti na důchodovém pojištění a posledním vyměřovacím základu pro účely Úřadu práce ČR. Žádost o vyhotovení tohoto potvrzení je možné zaslat (nejlépe se žádostí o přerušení či ukončení podnikání) také emailem na elektronickou podatelnu příslušné OSSZ.
Jaký je rozdíl mezi živnostníkem a OSVČ : OSVČ neboli osoba samostatně výdělečně činná je fyzická osoba, kterou se podnikatel stává založením živnosti. Živnostník podniká samostatně, vlastním jménem a na vlastní zodpovědnost. Živnosti se dělí podle živnostenského zákona na ohlašovací a koncesované.
Co dělat když ukončím živnost
Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány
Ukončení podnikatelské činnosti je nutné oznámit správě sociálního zabezpečení, příslušné zdravotní pojišťovně a finančnímu úřadu. Tato oznámení pro další instituce lze provést prostřednictvím Centrálního registračního místa, které je zřízeno na živnostenském úřadě.
Samostatná výdělečná činnost se dělí na 2 druhy: hlavní – jde o Váš jediný příjem, vedlejší – činnost není jediným Vaším příjmem (vedle podnikání jste ještě zaměstnaní, studujete, pobíráte invalidní nebo starobní důchod, osobně pečujete o dítě do 4 let věku atd.).Zdravotní pojištění: v případě, že je nezaměstnaný vedený na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, zdravotní pojištění je hrazeno po tuto dobu státem. Sociální pojištění: stát označuje dobu strávenou na úřadu práce za tzv. náhradní dobu pojištění. Tato doba se započítává do důchodu.
Jak se přihlásit na úřad práce OSVČ : Abyste se mohli přihlásit na úřad práce, musíte přerušit nebo ukončit podnikání. To uděláte pomocí změnového listu, který odevzdáte živnostenskému úřadu. Nemusíte tedy informovat zdravotní pojišťovnu, finanční úřad a správu sociálního zabezpečení – živnostenský úřad to udělá za vás.