Během prvních čtyř týdnů po porodu musí kočka dostatečně jíst, aby uživila sebe a svá rychle rostoucí koťata. Kojící kočka by měla být krmena také krmivem typu Junior, protože je výživnější. Když nedostává kočičí máma potřebné množství žádaných živin, začne vyživovat koťata ze svých rezerv.Jak se starat o kotě hned po narození
Důležité je také umístění pelíšku – nesmí být v průvanu ani na rušném místě v domě. Je nutné dohlížet neustále na to, aby byla koťata v teple. Ideální je proto pelíšek chráněný ze všech stran, který má malý průlez. Pelíšek je dobré opatřit teplou dekou.Domluvte si možnost zavolat během porodu veterináři
Ještě před porodem si sežeňte pohotovostní číslo vašeho veterináře – kočky často rodí v noci nebo můžete potřebovat naléhavou pomoc i během dne. Pokud při porodu nastanou nějaké komplikace, může být nevyhnutné odvézt kočku k veterináři.
Kdy začne kočka rodit : Když její normální teplota klesne o jeden stupeň, znamená to, že porod s největší pravděpodobností začne do 24 hodin. Před samotným porodem jsou stále patrnější první poslíčci: kočka zrychleně dýchá může mít první stahy.
Co nejíst po porodu
Co nejíst Kvůli nadýmání nekonzumujte čočku, fazole, kedlubny, květák, brokolici, zelí, pórek a cibuli. Naopak mezi vhodné čerstvé potraviny patří hrušky, loupaná rajčata a banány. Tato omezení se vztahují na první dny po porodu.
Čím se mýt po porodu : Po porodu je vhodné umývat se vlažnou vodou po každé toaletě a používat šetrný přípravek určený na intimní hygienu.
Při nalezení kotěte zkontrolujte oči, jestli je má zavřené, bude kotě staré přibližně 8-14 dní. Koťata otvírají oči přibližně po 10-14 dnech života. Někteří jedinci mohou oči otevřít i dříve, již po sedmi dnech po narození. Pokud koťátko moc dobře nevidí, je staré dva nebo tři týdny.
V odstavci e) Podmínek chovu koček je uvedeno, že minimální věk odběru kotěte od matky je minimálně 84 dnů. To znamená 12 týdnů věku kotěte.
Jak dlouho trva než kočka Porodi
Kotě potřebuje jen několik minut na to, aby tělo matky opustilo. Nicméně doba čekání mezi porozením jednotlivých koťat může být trvat i hodinu. Jakmile přijde malé na svět, kočka jej hned olíže, aby ho očistila od plodového obalu a povzbudila k dýchání.Výtok z pochvy v této fázi spíše nebývá, nebo jej kočka rychle sama očistí. U prvorodiček(koček, které mají vrh poprvé) může být tato první fáze porodu velmi dlouhá, literatura udává, že dokonce až 36 hodin bez toho, aby bylo cokoliv špatně.Břicho je jednou z nejzranitelnějších částí jejich těla, proto vám jeho vystavováním v kočičím jazyce říká, že vám plně důvěřují a milují vás. Některé kočky drbání na bříšku milují, jiné snesou jen letmé pohlazení. Někdy si kočky lehají na záda, když jdou spát.
Dobrý den, vyhláška, která upravuje chov koček stanovuje MINIMÁLNÍ věk pro odběr koťat 84 dnů. Je to tedy 12 týdnů, kdy musí být kotě u matky.
Co se nesmí při kojení : Co nejíst při kojení
- nepasterizované mléčné výrobky.
- plísňové sýry.
- syrové maso a vejce.
- nadýmavou zeleninu (květák, zelí, kapustu, cibuli)
- příliš kořeněná a slaná jídla.
- kávu a silný černý čaj ve větším množství, alkohol, další nápoje s kofeinem a chininem.
Co jíst v době kojení : Jídelníček pro kojící maminky by tedy měl obsahovat: Sacharidy (zejména obiloviny, těstoviny, brambory, pečivo a rýže v množství 5 – 6 porcí denně) Bílkoviny (ryby, drůbež, maso, vejce a luštěniny v množství 1 – 3 porce denně) Mléko a mléčné výrobky (3 – 4 porce denně)
Kdy navstivit maminku po porodu
První návštěvu pozvěte domů až po skončení šestinedělí. Do této doby se zotavíte z porodu. Komunikovat s přáteli můžete i bez velkých oslav. Vydejte se na procházku s kočárkem do parku a relaxujte.
Když koťata otevřou oči, mají je jasně modré, bez ohledu na to, jakou barvu očí budou mít v dospělosti. Barva duhovky se mění okolo 6-7 týdnů (samozřejmě, že modrookým kočkám se barva nemění).Stejně jako lidé ani koťata nemají po narození prořezané zuby. Dvacet šest mléčných zubů se u koťat začíná prořezávat kolem třetího týdne věku. Ty jsou ve věku 3 až 6 měsíců postupně nahrazovány 30 stálými zuby.
Kdy můžu pustit kotě ven : Po přeočkování zhruba ve čtyřech měsících můžete kotě pustit pod dohledem ven. Bez dohledu však venku neobejdou, dokud jim nebude přibližně šest měsíců. Kromě kompletního očkování pro kotě byste měli pamatovat také na následující věci: Identifikace pomocí mikročipu nebo dobře padnoucího obojku s identifikační značkou.