Co postavit z kaštanů?
Do kaštanu uděláte nůžkami díru, do ní vsunete kus špejle nebo párátka, upevníte další kaštan a postupně vytvoříte zvířátka. Pokud tvoříte s malými dětmi, doporučuji mít připravené proděravěné kaštany a ukázat jim, jak zapíchnout špejli, spojit s dalším kaštanem tak, aby vzniklo zvířátko.Dělají se z nich tinktury, mazání i koupele. Uleví bolavým nohám, prospějí žílám, pomůžou při podlitinách a pohmožděninách. Sbírání spadaných kaštanů milují hlavně malé děti, které se neúnavně brouzdají listím pod stromy a hledají, kam se hnědé plody zakutálely.Nakrájenými či nastrouhanými kaštany naplníme vhodnou skleněnou nádobu a zalijeme je 40% bílým alkoholem (např. vodkou) Necháme stát 14 až tři týdny. Nádobu každý den opatrně protřepeme. Pak tinkturu scedíme, nejlépe přes nebarvené bylinkářské plátno, do uzavíratelné nádoby.

Co z kaštanů s dětmi : Nasbírejte si různé velikosti kaštanů, žaludů nebo třeba plody javoru a vyrobte si s dětmi různé postavičky. Dobrým pomocníkem vám budou ostré nůžky (nebo malý vrtáček) a sirky (nebo kousky špejlí). Plody můžete také různě pomalovat fixami (namalovat jim oči, pusu apod.). Fantazii se meze nekladou.

Co vyrobit z kůry

Z nich můžeme zhotovit například krabičky, košíčky, rámečky, ale i zmiňované obaly na květináče. Pruhy kůry se dají třeba využít na výplet sedátka a podobně. Menší kousky a odřezky zpracujeme na drobné dekorace – srdíčka, hvězdičky, jmenovky, ozdoby.

Jak uchovat kaštany : Je důležité, jakým způsobem jsou kaštany a žaludy uskladněné Kaštany a žaludy se nesmí sušit, ani ukládat například ve sklepě v pytlích apod. Je třeba je skladovat přirozeným způsobem, tj. venku vysypané na trávě ve vrstvě asi 10 cm a trávou je i zakrýt.

V kuchyni je pak lze upravit buď opékáním, nebo z nich připravit nádivku, krém či polévku. I jedlé kaštany mají spoustu příznivých účinků pro organismus. A lze si je dát jen tak opečené a oloupané nebo z nich v kuchyni připravit krém, polévku či nádivku. I jedlé kaštany mají léčivé účinky.

Kaštany oloupejte a nakrájejte nebo nastrouhejte, případně nasekejte v robotu nadrobno. Přesypte je do čisté sklenice, zalijte alkoholem, aby byly zcela ponořené, a pečlivě uzavřete. Sklenici nechte stát na chladnějším místě 3–4 týdny, každý den ji pořádně protřepte.

Jak vyrobit extrakt z kaštanu

Kaštany oloupejte a nakrájejte nebo nastrouhejte, případně nasekejte v robotu nadrobno. Přesypte je do čisté sklenice, zalijte alkoholem, aby byly zcela ponořené, a pečlivě uzavřete. Sklenici nechte stát na chladnějším místě 3–4 týdny, každý den ji pořádně protřepte.Pečené rozmarýnové kaštany

Můžete samozřejmě používat tinktury, gely či masti z lékárny, elixír si ovšem můžete připravit i doma. Pět rozkrojených kaštanů zalijeme 0,25 l Alpy a necháme na temném místě louhovat 30 dní. Po scezení používáme na unavené svaly, bolavé klouby, křečové žíly.Praví se také, že kaštany pod polštářem vás zbaví nastuzení a pomůžou od bolesti zad či revmatismu. Těžko říct jak s těmi zády, když budete spát na pytlíku kaštanů, ale možná to funguje na stejném principu jako polštář z paměťové pěny, tak proč to nezkusit.

Z větviček či klacíků je možné vyrobit květinové dekorace, originální mísy (fotografii z výroby najdete v galerii), okrasná hnízda, netradiční svícny, rámy na obrazy, nebo dokonce obrazy samotné! Nevšední a nápadité jsou doplňky pro bydlení, např.

Co vyrobit z mušliček : Máte-li dostatek mušlí, můžete si z nich vyrobit závěs nebo například závěsný kryt na lampu či lustr nebo jen visací dekoraci na stěnu. Použijte provázek, ideální je jutový nebo lýkový, protože jsou přírodní a k mušlím se hodí nejlépe. Máte-li to štěstí, můžete sehnat i kousek rybářské sítě.

Proč se nosí kaštany v kapse : Kaštany do kapsy

Kaštan má příjemně oblý tvar a teplý, hladký povrch. Převalováním v dlani se zklidníte a stres vás pomalu opustí. Toho můžete využít například před důležitou poradou nebo zkouškou či pohovorem. Říká se také, že kaštany v kapse pomohou, když máte rýmu anebo vás bolí kyčle či kolena.

Kdy se sbírají kaštany

Semeno, nebo také kaštan. Sbírá se od září do října po uvolnění semene z ostnaté tobolky. Kůra loupaná na jaře je bohatá na aesculin.

Vyloupané kaštany vložíme do vyšší nádoby a pomocí ponorného mixéru je rozmixujeme. Poté přidáme moučkový cukr, třtinový cukr, máslo a rum a ještě promixujeme. Uložíme do chladničky a použijeme na různé dorty, pečivo nebo dezerty. Pro změnu chuti můžeme použít i jiné příchutě Třtinového cukru Dr.Jedlé kaštany pečené na pánvi: Na středně rozehřátou pánev nasypeme nařízlé kaštany a za občasného promíchání a zatřesení pánví pečeme do ztmavnutí (ne zčernání) skořápky cca 10 minut, naříznuté kříže se nám začnou otevírat a pukat. Takto upečené kaštany po mírném zchladnutí oloupeme i se slupkou pod skořápkou.

Jak vyrobit kaštanový olej : Kaštanový olej

Polovinu vydesinfikované láhve naplňte čerstvě nastrouhaným jádrem kaštanu. Jádro zalejte do plna kvalitním olejem, který máte rádi (mandlový, olivový, ale stačí i slunečnicový). Denně protřepávejte a nechejte macerovat alespoň 14 dní v chladu a temnu. Olej pak používejte k masážím či zábalům.