Přesná příčina koktavosti je dosud neznámá, zdá se však, že zde hrají roli jak genetické, tak neuropsychologické faktory. Existuje mnoho přístupů a terapií k „léčbě“ koktavosti, které mohou zmírnit její projevy; žádný zaručený lék ani zaručená technika k jejímu odstranění však nejsou v současnosti známy.Mezi nejčastěji uváděné příčiny koktavosti patří dědičnost, odchylky korových nebo podkorových oblastí mozku, dyskoordinace mozkových hemisfér a poruchy metabolismu. Koktavost negativně ovlivňují vlivy sociálního prostředí, neurotizace, psychotraumata.Rada "nadechni se" nebo "zpomal" může mít spíš negativní dopad. Dítě nepřerušujte, nedoplňujte a nedokončujte za něj slova. Nikdy ho neokřikujte a nechtějte po něm, aby slovo/větu zopakovalo. Rozhovor veďte bez časového tlaku a zapojte dítě do všech činností.
Co delat kdyz dítě Zadrhava : Pokud již máte obavu, že se nejedná pouze o přechodný stav, je vhodné co nejdříve kontaktovat klinického logopeda. Je těžké porozumět koktavosti a naučit se s ní žít (jak pro děti, tak pro rodiče), a proto je nejlépe začít se jí věnovat co nejdříve, aby neovlivnila celou osobnost dítěte.
Co pomáhá při koktavosti
Léčba koktavosti
Terapií koktavosti se zabývají odborníci z řad foniatrů, logopedů a psychologů. V nejtěžších případech je přizván na pomoc i psychiatr či neurolog. Dříve byla léčba balbuties uskutečňována v nemocnicích, kde se však většina nemocných necítila příliš uklidněně a vyrovnaně.
Jak léčit Breptavost : Pokud se breptavost vyskytuje v kombinaci s koktavostí je u dětí vhodné začít s terapií koktavosti, a naopak u dospělých s terapií breptavosti. Pokud se breptavost zachytí včas a diagnostika s terapií je provedena správně, je její prognóza velmi příznivá.
Léčba koktavosti je individuální a multidisciplinární. Zahrnuje logopedickou terapii zaměřenou na zlepšení řečových dovedností a snížení fyzických projevů koktavosti. Psychologická podpora je také klíčová, zejména u těch, kteří zažívají úzkost nebo nízké sebevědomí.
Dyslalie se v mluvené řeči projevuje jako vynechávání (delece) chybně vyslovovaných hlásek, nebo nahrazení (substituce) jinými (artikulačně podobnými) hláskami nebo jsou hlásky vyslovovány nepřesně (distorze).
Co je to Dyslalia
V naší zemi přetrvává užívání tradičního pojmu dyslálie (patlavost) – nesprávná výslovnost určité hlásky (hlásek). V současnosti se však do popředí dostává, v souladu se zahraniční literaturou, rozdělení vývojových poruch řeči na artikulační a fonologické poruchy, dle dominující odchylky.Terapie breptavosti
- Zlepšení plynulosti řeči.
- Navození správného tempa řeči, tak aby ho člověk mohl automaticky používat při spontánním projevu.
- Zvýšení soustředění, pozornosti.
- Rozvíjení rytmického cítění
- Zlepšení čtení, psaní, vyjadřovacích schopností
Neurotické poruchy řeči (mutismus, elektivní mutismus, surdomutismus) Poruchy plynulosti řeči (koktavost, breptavost) Poruchy artikulace (dyslalie, dysartrie) Poruchy grafické podoby řeči (dyslexie, dysgrafie)
Dítě chybuje ve slovosledu, vypouští slova, má problém s hůře uchopitelnými slovními druhy (spojky, předložky, zájmena apod.), nepoužívá správné gramatické koncovky, jeho slovní zásoba je omezená, v řeči dochází také k redukcím hlásek a celých slabik, případně jejich záměnám.
Jak pracovat s Dyslalii : Při terapii se musí respektovat jisté zásady:
- Cvičte s dítětem vícekrát denně v krátkých intervalech.
- Vždy, když se dítě učí vyslovovat hlásku, používá se při vyvození takzvaná pomocná hláska (např.
- Přístup logopeda ke každému dítěti musí být individuální!
Jak se zbavit dyslalie : Logopedická terapie dyslálie
Při terapii dyslalie je velmi důležitý individuální přístup logopeda. Vždy se musí dbát na specifika, která jsou spojena s daným obdobím vývoje řeči, ve kterém se vaše dítě právě nachází. Při terapii se musí respektovat jisté zásady: Cvičte s dítětem vícekrát denně v krátkých intervalech.
Jak se zbavit Breptavosti
Terapie breptavosti
Navození správného tempa řeči, tak aby ho člověk mohl automaticky používat při spontánním projevu. Zvýšení soustředění, pozornosti. Rozvíjení rytmického cítění Zlepšení čtení, psaní, vyjadřovacích schopností
Afázie může znamenat potíže s:
- – porozuměním – od vážné ztráty porozumění významu slyšených slov, přes obtíže v porozumění složitějším vztahům ve větě, po sníženou schopnost orientovat se v delším projevu či zachytit konverzaci s více lidmi.
- – výbavností slov, pojmenováváním, spontánním řečovým projevem.
Charakteristické PŘÍZNAKY vývojové dysfázie
Slovní zásoba neodpovídá věku. Dítě netvoří věty, nebo tvoří věty krátké, jednoduché s gramatickými chybami, vynechává předložky, komolí slova, nesprávně ohýbá koncovky slov, nepoužívá všechny slovní druhy, přehazuje slovosled věty, nepoužívá zvratné se, si, apod.
Kdy má dítě začít mluvit : Kdy začíná dítě mluvit Každé děťátko je jiné, ale žvatlání se mění na skutečná slova někdy mezi 9 a 18 měsíci. Okolo druhého roku života se začínají slova a mysl dítěte prolínat a ovlivňovat. Mezi třetím a čtvrtým rokem života pak u dětí zaznamenáváme obrovský pokrok.