Na své první, ani na žádné ze svých pozdějších výprav, Kolumbus nenarazil na slibované zásoby zlata. Spíš než bohatství ovšem z Nového světa přivezl syfilis a další neduhy. Posádka Kolumbových lodí s sebou do Evropy vzala také americké plodiny, které posléze trvale zakořenily v evropské gastronomii.Když Kryštof Kolumbus objevil Ameriku, objevil tak i zcela jinou kuchyni. Indiáni v Americe pěstovali plodiny jako brambory, rajčata či kakao, které Evropané do té doby neznali.Kolumbovská výměna po roce 1492 přinesla do Evropy plodiny z Nového světa, jako je kukuřice, brambory, sladké brambory a maniok. Ze Starého světa se do Ameriky dostala pšenice, ječmen, rýže a řepa a hospodářská zvířata včetně koní, skotu, ovcí a koz.
Co udělal Kryštof Kolumbus : října 1451, Janov – 20. května 1506, Valladolid) byl janovský mořeplavec a kolonizátor narozený v Janovské republice v dnešní severozápadní Itálii. Ve službách Katolických králů Španělska uskutečnil čtyři plavby přes Atlantský oceán, které v Evropě probudily zájem o nový kontinent, později nazvaný Amerika.
Co se dostalo do Evropy z Ameriky
7 důležitých potravin, které dovezl Kolumbus z Ameriky do Evropy: Jsou mezi nimi brambory, rajčata i kakao
- Kukuřice. Když Španělé dorazili na Antily, popsali zrno podobné prosu, ve tvaru a velikosti hrášku, a když se rozemelou, jsou bělejší než sníh.
- Fazole.
- Dýně
- Brambory.
- Rajčata.
- Chilli papričky.
- Kakao.
Co bylo dovezeno z Ameriky do Evropy : V Evropě se díky této výměně objevily brambory, slunečnice, kukuřice a rajčata, které se staly od 18. století důležitými plodinami v celé Eurasii. Podobně Evropané přivezli z Ameriky maniok a arašídy do tropické Jihovýchodní Asie a západní Afriky.
12. října 1492 přistál u břehů Ameriky. Původní obyvatelé Ameriky byli nazváni Indiáni. Z Ameriky byly do Evropy přivezeny nové plodiny: brambory, rajčata, pálivé papriky, tabák.
Kolumbovo vejce je ustálené slovní spojení, jež označuje geniální nápad, který později může zopakovat prakticky každý. Odkazuje na historku o Kryštofu Kolumbovi.
Kam připlul Kolumbus
Kolumbus se svými třemi loděmi a stovkou námořníků vyplul od španělských břehů 3. srpna 1492. Nejprve se vylodili na ostrově Guanahaní na dnešních Bahamách a 6. listopadu připluli na ostrov Haiti, který pojmenovali Hispaniola (ostrov dnes tvoří Dominikánská republika a Haiti).Objevitelé se vrátili do Evropy s kukuřicí, brambory a rajčaty, které od 18. století se staly velmi důležitými plodinami v Eurasii. Podobně Evropané zavezli maniok a arašídy do tropické Jihovýchodní Asie a západní Afriky.Rekordní vývoz je způsoben zejména větším odbytem sójových bobů, které jsou největším vývozním artiklem (nárůst o 26 % na 33,3 miliardy USD), vývoz pšenice pak vzrostl o 15 % a kukuřice o 12 %. Největší nárůst v procentním vyjádření zaznamenal etanol (67 %) a bavlna (41 %).
Do Evropy byly z Ameriky dováženy nové plodiny, jako byly brambory, rajčata, kukuřice, tabák, kakao či bavlna, a zvířata – krocan či morče. Dobyvatelé také dováželi mnoho zlata a dalších drahých kovů.
Jak dlouho varit ztracené vejce : Vejce rozklepneme do hrnečku, ve vodě utvoříme vařečkou vír a jakmile začne slábnout (var vody ani vír nesmí být prudký, jinak vejce potrhá), vlijeme do jeho středu vejce a necháme prohřívat 3–4 minuty, aby bílek ztuhl, ale žloutek zůstal tekutý. TIP: Ztracené vejce múžeme připravit i v potravinářské fólii.
Co je ve vajíčku : Vejce jsou tvořena vodou (74 %), kvalitními bílkovinami (13 %), tuky (12 %), dále obsahují některé vitamíny a minerální látky. Obsah sacharidů je ve vejcích nevýznamný. Průměrné vejce o hmotnosti 55 g má energetickou hodnotu 340 kJ.
Kam chtěl doplout Kolumbus
Palos de La Fontera – Chtěl doplout do Asie, objevil přitom ale Ameriku. Nejznámější mořeplavec Kryštof Kolumbus se vydal na svou nejslavnější plavbu 3. srpna 1492.
ledna 1493 flotila – teď už pouze o dvou lodích – naposledy přistála na Hispaniole a při této zastávce se poprvé setkala s nepřátelským chováním domorodců. Kolumbus potom vyplul zpět do Španělska; s sebou vezl 10 Indiánů a vzorky různých věcí (např. bavlny nebo agáve), kterými chtěl dokázat bohatství objevených krajů.Prvními osadníky, kteří osídlovali současné USA byli Španělé a Portugalci, později Angličané, Francouzi nebo Nizozemci. Španělé založili již v roce 1565 na Floridě první evropskou osadu St. Augustin. V roce 1607 byla ve Virgínii založena první anglická osada Jamestown.
Co se vyrábí v USA : Průmysl. USA jsou bohaté na nerostné zdroje a zaujímají první místo na světě v těžbě ropy, přírodního benzínu, molybdenové rudy (Colorado, Idaho), slídy (Severní Karolína, Jižní Dakota), kaolínu, fosfátů (Florida, Severní Karolína) a soli. Na druhém místě jsou USA v produkci uhlí, zemního plynu a síry.