Co představuje u kapradin Gametofyt?
Gametofyt je mnohobuněčné haploidní stadium rostlin, které procházejí životním cyklem zvaným rodozměna. Je charakteristický tím, že každá tělní buňka obsahuje pouze jednu sadu chromozomů. Haploidní rostlina (gametofyt) produkuje gamety prostou mitózou.Sporofyty jsou to, co si většina z nás představí pod pojmem kapradina. Rozmnožovací útvary sporofytu se nachází nejčastěji na spodní straně listů a nazývají se sporangia (výtrusnice). Často se shlukují do kupek, které mohou být chráněné ochrannou blankou, ostěrou.Mezi kapraďorosty patří následující oddělení vyšších rostlin: plavuně, přesličky a kapradiny. Jsou to zelené výtrusné rostliny s dokonale vyvinutou nepohlavní generací (sporofytem) a téměř potlačenou pohlavní generací (gametofytem).

Co potřebuje kapradina : Kapradiny vyžadují teploty nad +15 °C, teplomilnější druhy pak alespoň běžnou teplotu pokojovou. Mají rády lehčí a vzdušnější substrát (obzvláště epifyty), kyselejší půdní reakci, kterou dosáhneme přídavkem rašeliny či kůry a při zalévání zásadně odstátou vodu bez chlóru.

Co je to Diploid

angl. diploid cells, buňky obsahující ve své genetické výbavě každý chromosom ve dvou homologních kopiích (vyjma chromosomů pohlavních, které mohou být přítomny pouze v jediné kopii, srov. buňky haploidní).

Co je to meta geneze : Rodozměna (metageneze, střídání generací) je v nejobecnějším smyslu označení pro životní cyklus různých eukaryotických organismů, v němž se střídají generace rozmnožující se nepohlavně s generacemi, které se rozmnožují pohlavně.

Starověká kapradina má historii bohatou na symboliku. Kapradiny byly považovány za symbol úspěchu nových milenců. Kapradina také symbolizuje věčné mládí. Pro Maory z Nového Zélandu je kapradina novým životem a novými začátky, zatímco pro Japonce kapradina symbolizuje rodinu a naději pro budoucí generace.

Kapradiny v České republice náleží do 17 čeledí, roste zde 57 druhů a X kříženců ve 24 rodech.

Kam zasadit kapradí

Kam zasadit kapradiny

  1. Většina druhů prospívá v polostínu, některé snáší i stín (papratka, pochýřník, kapraď).
  2. Sucho nevadí sleziníku a kyvoru.
  3. Slunce snáší hasivka orličí.
  4. Kapradinám vyhovuje kyprá, přiměřeně vlhká, ale dobře propustná, kyselejší půda.

Netík (Adiantum)

Stanoviště: Potřebuje vlhký vzduch, teplo a ochranu před přímým sluncem, nejlépe se mu daří v teráriu. Teplota by měla být 16 °C, letní maximum 24 °C. Zálivka a hnojení: Kořeny musejí být stále udržovány ve vlhku. V létě zalévejte tak, aby substrát nevyschnul, v zimě 1x týdně.Kapradiny (Polypodiophyta sensu stricto) jsou oddělení výtrusných cévnatých rostlin čili kapraďorostů (Pteridophyta), jehož zástupci jsou hojně rozšířeni po celé Zemi. Současné druhy jsou většinou byliny, ale v některých tropických oblastech rostou i stromovité druhy. (parafyl.)

Osladič obecný je druh kapradiny z čeledi Polypodiaceae – osladičovité, rodu Polypodium. Vyskytuje se v lesích celé Evropy, Asie, v horách severní Afriky, Severní Ameriky i na Havaji. U nás se vyskytuje roztroušeně po celém území. Osladič obecný získal jméno podle sladce chutnajícím oddenku.

Kdy je dobře sadit kapradiny : Kdy zasadit kapradiny

Nejlepší období pro výsadbu je jaro nebo podzim, ale můžete je sázet kdykoli během vegetačního období. V létě se vyhněte horkým dnům a vysazujte až večer. Při výsadbě nepoškoďte střed rostliny.

Jakou zeminu pro kapradiny : Půda: Kapradiny potřebují dobře odvodněnou půdu, která je bohatá na organickou hmotu. Použijte směs rašeliny, perlitu a zahradní zeminy pro rostliny vhodné pro kapradiny. Hnojení: Kapradiny mohou být hnojeny přírodními hnojivy pro rostliny, která jsou vhodná pro kapradiny.

Proč zalévat odstátou vodou

Odstátá voda

K zalévání používejte odstátou vodu. Tzn. vodu na zalévání si připravte minimálně den předem odstát, vyprchá tím z vody chlór, který pokojovky příliš nemilují. Ideální je pro rostlinky pokojová teplota zálivky.

Jeho listy mohou být až 75 cm dlouhé. Navíc roste velmi rychle – svoji velikost může v příznivých podmínkách během jednoho roku až zdvojnásobit. Ačkoli mají často jiné požadavky než ostatní pokojovky, není pěstování kapradin obtížné.Roste na stinných místech, na skalách, mechem porostlých sutích, trouchnivějících kmenech. Dále na vlhkých, humózních půdách, ale dobře zvládá i jílovou zem.

Co zasadit ke kapradí : Nejlépe se ke kapradinám hodí:

  1. · Bohyšky se svými různě velkými, zelenými listy.
  2. · Pomněnkovec se svými světle modrými drobnými květy.
  3. · Zajímavými květy prozáří záhon kapradin lilie.
  4. · Kontrastními bílými a vonícími květy vás nadchnou konvalinky.
  5. · Podobně jako bohyšky vás ohromí zajímavými listy dlužichy.