Co patří do umělecké literatury?
Umelecká literatúra alebo krásna literatúra je jeden zo základných druhov umenia, literatúra tvorená textami s funkciou estetickou, zábavnou a slovesné umenie (alebo umenie slova), ktorého materiálom je jazyk. Rozdeľuje sa na drámu, epiku a lyriku. Je predmetom skúmania najmä v literárnej vede a filológii.Literární druh tvoří nejvyšší genologickou rovinu a dělí veškerou uměleckou literaturu na tři skupiny – podle obsahu na lyriku, epiku a drama (toto dělení pochází až od Goetheho, konec 18. století), nebo podle formy na poezii, prózu a drama (členění, které se rozšířilo v klasicismu).Kromě umělecké literatury se k ní v tomto smyslu řadí také odborná literatura, náboženské spisy, autobiografická literatura, korespondence a další typy textů. V užším slova smyslu se literaturou obvykle myslí pouze umělecká literatura (krásná literatura, beletrie).

Jaké jsou literární žánry : střední

anekdota krátké vyprávění s komickou pointou
epika literární druh založený na ději, vyprávění příběhu
epos epická veršovaná báseň, zpravidla o hrdinských činech
fantasy umělecký žánr využívající magii či jiné nadpřirozené jevy
komedie literární útvar se šťastným koncem, využívá humor a komiku

Jak se pozná umělecký text

Pro umělecký text je typické používání poetismů – slova nebo slovní tvary výlučně používané v literárních dílech, ozvláštňují text (měsíc – luna, kůň – oř…); říkáme jim také básnické jazykové (stylistické) prostředky. Dělíme je na TROPY a FIGURY.

Jak dělíme literaturu : Literatura. Literatura (z latinského littera = písmeno) neboli písemnictví je v nejširším pojetí souhrn všech psaných jazykových projevů ve všech jazycích, patří sem také ústní lidová slovesnost. Obvykle se dělí na literaturu věcnou a uměleckou – beletrii.

Literární druh je genologický termín, který označuje nejvyšší genologickou (žánroslovnou) rovinu: dělí veškerou literaturu na tři, resp. dvě skupiny: epika, lyrika a drama.

Literatura (z latinského littera = písmeno) neboli písemnictví je v nejširším pojetí souhrn všech psaných jazykových projevů ve všech jazycích, patří sem také ústní lidová slovesnost. Obvykle se dělí na literaturu věcnou a uměleckou – beletrii.

Jak se dělí literatura

Literatura (z latinského littera = písmeno) neboli písemnictví je v nejširším pojetí souhrn všech psaných jazykových projevů ve všech jazycích, patří sem také ústní lidová slovesnost. Obvykle se dělí na literaturu věcnou a uměleckou – beletrii.Pro umělecký text je typické používání poetismů – slova nebo slovní tvary výlučně používané v literárních dílech, ozvláštňují text (měsíc – luna, kůň – oř…); říkáme jim také básnické jazykové (stylistické) prostředky. Dělíme je na TROPY a FIGURY.Text neumělecký: Od uměleckého se liší zejména tím, že postrádá tzv. estetickou funkci – to znamená, že nechce působit na čtenářovy city, nechce si „hrát na umění“ není u něj potřeba, aby si čtenář řekl „tak tohle se mi moc líbí/tohle se mi teda vůbec nelíbí“ – subjektivní názor čtenáře je zde nepodstatný

Literární umělecká díla se dělí na tři základní druhy: lyriku, epiku a drama. Toto členění vychází z obecných, zpravidla estetických principů a používá se proto nadčasových kategorií. Nověji je možné díla dělit také na poezii, prózu a drama.

Jak poznat literarni druhy : Rozlišujeme tři základní literární druhy: epika, lyrika a drama.

  • EPIKA – obsahuje a popisuje určitý děj.
  • LYRIKA – nemá děj, vyjadřuje pocity.
  • DRAMA – je tvořeno promluvami, případně jednáním, jednotlivých postav.

Jak poznat umělecký a Neumělecký text : Text neumělecký: Od uměleckého se liší zejména tím, že postrádá tzv. estetickou funkci – to znamená, že nechce působit na čtenářovy city, nechce si „hrát na umění“ není u něj potřeba, aby si čtenář řekl „tak tohle se mi moc líbí/tohle se mi teda vůbec nelíbí“ – subjektivní názor čtenáře je zde nepodstatný

Jak poznat umelecky a Neumělecký text

Text neumělecký: Od uměleckého se liší zejména tím, že postrádá tzv. estetickou funkci – to znamená, že nechce působit na čtenářovy city, nechce si „hrát na umění“ není u něj potřeba, aby si čtenář řekl „tak tohle se mi moc líbí/tohle se mi teda vůbec nelíbí“ – subjektivní názor čtenáře je zde nepodstatný

Při rozboru kompozice se zaměřujeme na to, z jakých prvků je dílo vystavěno a jak jsou tyto prvky řazeny, sledujeme způsob vyprávění a osobu vypravěče a nepomineme ani prolínání řeči autorské a řeči postav. Toto bychom měli určovat u každého prozaického díla – to platí i u próz, které si budete vybírat k maturitě.Do poezie obvykle (vzhledem k možnosti experimentů to ovšem nemusí být pravidlem) patří útvary veršované a nepříliš (nebo vůbec) dějové, důraz se dává především na rytmus a obraznost – velmi často se tedy stává, že v textu nevidíme to, co bychom měli, nerozumíme mu.

Jak poznat umělecký styl : Umělecký styl – styl spisovatelů, zaměřuje se na funkci poznávací, estetickou a osobitost vyjádření. Administrativní styl – styl informativní a věcné komunikace. Někdy se též označuje jako jednací či úřední. Je zaměřen především na fakta a na jejich sdělení.