Co patří do tuků?
Patří sem především potraviny, které obsahují tuk vepřový, hovězí a mléčný – sádlo, lůj, máslo, slanina, tučné sýry, smetana, tučné jogurty a jiné mléčné výrobky, tučná masa, různé tučné masné výrobky, jako jsou salámy, párky, uzeniny, paštiky a další.Které potraviny obsahují nejvíce nasycených mastných kyselin

  • tučné maso, uzeniny (salámy, párky, slanina, klobásy apod.)
  • máslo, ghí, sádlo.
  • tučné mléčné výrobky (sýry, smetana, smetanové jogurty)
  • tuky tropických palem – kokosový tuk, palmový tuk.

Nejvíce tuků najdete například v makrelách, sledích a sardinkách. Naopak takový halibut obsahuje jen 1 gram tuku na 100 gramů masa. Avokádo – Pyšní se spoustou mononenasycených tuků, obsahuje vitamin E a je plné zdravých bílkovin!

Co je zdrojem tuků : Většina denního příjmu tuků by měla pocházet z nenasycených tuků, jako jsou ryby, ořechy, semínka, avokádo a olivový olej. Současná doporučení týkajících se konzumace nasycených tuků říkají, že bychom měli snažit, aby se na našem denním příjmu podílely maximálně 10 %.

Co to je tuk

Tuky jsou organické sloučeniny živočišného i rostlinného původu. Tvoří nezbytnou součást naší stravy. V lidském těle tuk slouží jako energetická zásobárna, pomáhá nám absorbovat některé vitamíny a minerály, tvoří stavební jednotku buněčných membrán, je substrátem pro syntézu žlučových kyselin a steroidních hormonů.

Co jsou tuky a jak se dělí : Tuky můžeme podle původu dělit na živočišné a rostlinné.

Živočišné tuky jsou zpravidla tvořeny hlavně nasycenými MK a jsou tuhé. Najdeme je v másle, sádlu, mléčných výrobcích nebo vejcích. Rostlinné tuky jsou zpravidla tvořeny hlavně nenasycenými MK a jsou tekuté. Toto dělení ale neplatí vždy, jak hned uvidíme vzápětí.

Nasycené (SAFA) tuky při nadbytku ve stravě zvyšují hladinu „špatného“ LDL cholesterolu v krvi a tím zvyšují riziko srdečně-cévních onemocnění. Jsou obsaženy převážně v živočišných tucích – máslo, sádlo, hovězí lůj, ale například také v palmovém či kokosovém oleji.

Kolik tuků ve stravě celkově bychom měli ideálně přijímat Doporučení WHO pro celkový příjem tuků se pohybuje v rozmezí 20–35 % z celkového příjmu energie (CEP).

Co se stane kdyz budu jíst moc tuků

Nadměrný příjem nevhodných tuků je spojen nejen s rizikem vzniku nadváhy a obezity, ale také s nemocemi srdce a cév, nebo rozvojem některých typů nádorů. Je nutné hlídat jednak celkové množství, ale také kvalitu tuků a zastoupení jednotlivých mastných kyselin.Z hlediska obsahu omega 3 mastných kyselin, jednoznačně vyhrává podle publikace Podle čeho vybírat tuky a oleje Jiřího Bráta mezi oleji ten řepkový. I ten zvládne vysokou teplotu 246 °C. Platí to ovšem jen pro olej s vysokým obsahem kyseliny olejové.Mezi takové tuky patří:

  • hranolky a brambůrky, kde transmastné kyseliny vznikají při smažení a přepalování olejů,
  • pekárenské výrobky:
  • koblihy,
  • croissanty,
  • koláče,
  • trvanlivé pečivo,
  • levné náhražky čokolády,
  • sušenky,“


Tzv. pokrmové neboli stoprocentní tuky jsou bez vody, hodí se ke smažení, protože na pánvi neprskají. Tuky roztíratelné neboli margaríny mohou obsahovat různý podíl vody, při pokojové teplotě musí zůstat pevné. Tekuté emulgované tuky mají při pokojové teplotě tekutou konzistenci.

V čem jsou živočišné tuky : Živočišné tuky jsou obsaženy zejména v mase a uzeninách, ale také v celé řadě živočišných produktů, jako jsou vejce, mléko a mléčné výrobky, například sýry. Jejich použití je proto stejně rozmanité jako jejich výskyt: vařené, smažené, grilované nebo jako obloha na chleba a pečivo.

Co se stane kdyz jim hodně tuků : Nadměrný příjem nevhodných tuků je spojen nejen s rizikem vzniku nadváhy a obezity, ale také s nemocemi srdce a cév, nebo rozvojem některých typů nádorů. Je nutné hlídat jednak celkové množství, ale také kvalitu tuků a zastoupení jednotlivých mastných kyselin.

Kde se nacházejí tuky

V živočišných zdrojích se nachází suroviny a potraviny jako jsou máslo, sádlo, vejce, maso, ryby, smetany, mléko, mléčné výrobky a sýry. Živočišné tuky mají dosti nevýhodné složení mastných kyselin.

nadbytek syrové zeleniny nebo ovoce. kombinace obilí a ovoce (typicky kaše na sladko místo jídla nebo příliš mnoho “zdravých” dezertů z obilí a ovoce) velké množství luštěnin (pozor na správně uvařené luštěniny) a nedostatek tepelně upravené zeleniny k nim.Zdravý člověk začne hubnout ve chvíli, kdy je jeho energetický příjem nižší než výdej. Jedno kilo tělesného tuku odpovídá zhruba 7000 kcal. Pokud tedy každý den správnou úpravou jídelníčku a pohybem ušetříte 500 kcal, jedno kilo shodíte za dva týdny. To je základní princip hubnutí.

Kdy tělo spaluje tuk : Nastává, když jíme velmi málo sacharidů a tělo spálí i veškeré uložené sacharidy (glykogen). Na rozdíl od spalování cukrů má režim spalování tuků řadu výhod: méně chutí na sladké (a na jídlo obecně), jasnější mysl, stálá energie a lepší kontrola tělesné hmotnosti (díky ketóze dochází ke svalování tukové tkáně).