Sportovní gymnastika je sport, při němž jednotliví závodníci předvádějí silové nebo švihové gymnastické prvky na jednotlivých nářadích. Ve sportovní gymnastice soutěží muži i ženy a jejich disciplíny se odlišují.Mezi gymnastické sporty patří:olympijské sporty – sportovní gymnastika, moderní gymnastika, skoky na trampolíně; neolympijské sporty – akrobatická gymnastika, sportovní aerobik, TeamGym (dříve nazývaný Euroteam), aerobik fitness družstev, akrobatický rokenrol, fitness jednotlivců, estetická skupinová gymnastika.Skopová (2004) "Gymnastiku chápeme jako otevřený systém metodicky uspořádaných pohybových činností esteticko koordinačního charakteru se zaměřením na tělesný a pohybový rozvoj člověka, na udržení a zlepšování zdraví." Gymnastiku dělí na: Gymnastické druhy (základní gymnastika, rytmická gymnastika, aerobik) a na …
Kdy začít se sportovní gymnastikou : Gymnastikou v nízkém věku rozhodně nic nezkazíte. „Sportovní gymnastika je zařazována mezi koordinačně estetické sporty, u kterých je vhodné začít v relativně brzkém věku. Gymnastické přípravky přijímají holčičky již od 3-4 let,“ říká PaedDr. Tomáš Perič PhD.
Kolik je druhů gymnastiky
V současnosti patří do olympijského programu tři gymnastická sportovní odvětví: Moderní gymnastika. Skoky na trampolíně Sportovní gymnastika.
Jaký je rozdíl mezi sportovní a moderní gymnastikou : V moderní gymnastice se cvičí bez náčiní i s náčiním – švihadlo, míč, stuha, obruč a kužele (Klárová, 1998). Základní rozdíl, který je mezi sportovní a moderní gymnastikou je vykonávání pohybu na nářadí (sportovní gymnastika), nebo s využitím náčiní (moderní gymnastika).
Začněte s nízkým počtem opakování a postupně navyšujte, jakmile se budete cítit pohodlně. Nezapomeňte na rozcvičku, protahování a bezpečnost: Před cvičením gymnastiky je důležité se rozcvičit a po cvičení se protáhnout. To pomůže předcházet zraněním a udrží vaše tělo pružné.
Moderní gymnastika je sport, který kombinuje prvky baletu, gymnastiky, divadelního tance a akrobacie a to jak s náčiním, tak bez něj. Náčiním se rozumí švihadlo, obruč, míč, kužele a stuha. Ze společných skladeb moderní gymnastiky se vyvinula estetická skupinová gymnastika, kterou nejen v Japonsku cvičí také muži.
Kdy nejpozději začít s gymnastikou
Gymnastické přípravky přijímají holčičky již od 3-4 let, a v tomto věku se i tam jedná o všestrannou přípravu. Doporučuji, abyste předtím, než půjdete s dcerou do jakéhokoliv sportovního klubu (gymnastika, atletika, judo, atp.), zvážila, pro jaký sport má dítě nejlepší předpoklady.Moderní gymnastika je sport, který kombinuje prvky baletu, gymnastiky, divadelního tance a akrobacie a to jak s náčiním, tak bez něj. Náčiním se rozumí švihadlo, obruč, míč, kužele a stuha. Ze společných skladeb moderní gymnastiky se vyvinula estetická skupinová gymnastika, kterou nejen v Japonsku cvičí také muži.1 ) Pro jak staré děti je kurz určen Lekce gymnastiky jsou určeny pro děti ve věkovém rozmezí 6-11 let, tedy pro 1. stupeň ZŠ. Předpokládáme, že od 6 let se u dítěte rozvíjí mobilita, tedy pro dítě přirozený běh, přeskok přes překážky, seskok z určité výšky.
V tomto věkovém období už můžeš začít dítě seznamovat s týmovými sporty. Fotbal, basketbal, hokej, to všechno jsou sporty pro děti od 10 let, které nejen rozvíjejí fyzické schopnosti, ale také učí týmové spolupráci.
Jaký sport začít v 11 letech : V tomto věkovém období už můžeš začít dítě seznamovat s týmovými sporty. Fotbal, basketbal, hokej, to všechno jsou sporty pro děti od 10 let, které nejen rozvíjejí fyzické schopnosti, ale také učí týmové spolupráci.
Jaký sport začít v 15 : Dorostový věk (15–18 let)
Můžeme přitom využít jejich zájem o nové sporty a atraktivní cvičení, jako jsou různé druhy aerobiku, skateboard, squash, bojová umění a další.
Co je nejbezpečnější sport
Statisticky se JUDO celosvětově řadí mezi nejbezpečnější sporty vůbec.
Běh, houpačky, prolézačky, jízdy na trojkolce, kolo, tanec, gymnastika nebo plavání jsou opravdu vhodné. Pokud je dítě schopné ovládat svoje tělo a pochopilo pravidla jednotlivých sportů, může začít s kolektivními sporty.Pravidelně sportuje přibližně čtvrtina z nás, o něco méně pak je těch, kteří nesportují vůbec. Nejoblíbenější aktivity Čechů jsou pěší turistika (22 %), cyklistika (14 %) a plavání (13 %), další příčky obsadily posilování, fotbal, jóga, pilates, běh, tenis, bowling a tanec, ze zimních sportů pak bruslení a lyžování.
Který sport je nejdražší : Na předních místech v žebříčku nejdražších sportů stojí jako vždy lyžařské disciplíny, jako je akrobatické lyžování atd. Těsně za nimi vede hokej. Oba sporty se vyznačují velkou pohybovou aktivitou, mrštností a rychlostí. Jednotliví sportovci musí mít dobrou fyzickou kondici.