Co patří do pohybové soustavy?
Pohybovou soustavu tvoří převážně svalová soustava (svaly) a kosterní soustava (kosti a klouby). Někdy se však termín pohybová soustava omezuje pouze na svaly a pro kosti se vyčleňuje termín opěrná soustava.Pohybový aparát, muskuloskeletální systém neboli svalový a kosterní systém je orgánový systém, který člověku umožňuje pohyb, a to prostřednictvím jeho svalového systému a kosterního systému. Muskuloskeletální systém poskytuje člověku oporu a stabilitu, dává tvar jeho tělu a zejména mu umožňuje pohyb.Svaly patří k pohybové soustavě a dělíme je do několika tříd – svalstvo příčně pruhované, hladká svalovina, svalovina srdce myokard. Všechny tyto soustavy obsahují kontrakceschopné bílkoviny.

Jaké máme svalové tkáně : Rozlišujeme celkem tři typy svalové tkáně: kosterní svalová tkáň, hladká svalová tkáň, srdeční svalová tkáň.

Co patří do kosterní soustavy

Kosterní soustava, jak už název naznačuje je tvořena kostmi, svaly, klouby, vazy, šlachami a chrupavkami, má však i své vlastní cévy a nervy. Kostra člověka má řadu funkcí, mezi které patří: zajišťování opory těla. možnost pohybu společně s kostmi a svaly.

Co je součástí pohybového aparátu : K vlastním orgánům pohybového systému patří kosti, klouby, svaly a šlachy. Kosti tvoří opěrný systém a jsou pasivním pohybovým aparátem, svaly a šlachy jsou na druhou stranu pohybovým aparátem aktivním.

Pohyblivost je chápána jako schopnost dosahovat potřebného nebo maximálního kloubního rozsahu svalovou kontrakcí nebo působením vnějších sil. Každá sportovní disciplína vyžaduje určitý rozsah pohyblivosti nutný pro optimální provádění pohybových dovedností.

Svalová vlákna se spojují ve snopečky a snopce (10–100 svalových vláken), které jsou kryté silným vazivovým obalem. Snopce se pojí ve svaly kryté pevnou a pružnou vazivovou blanou – fascií (povázkou). Na obou koncích svalu přechází fascie ve šlachy, které jsou pevně napojeny na kosti jako začátky a úpony svalů.

Jaký je rozdíl mezi svalovou tkání a svalem

Sval (musculus), často také svalovina, je orgán, jehož funkcí je umožnění aktivního pohybu živočicha nebo jeho části. Sval je tvořen především svalovou tkání. Všechny svaly tvoří svalovou soustavu. Věda, která zkoumá svaly, se nazývá myologie.Lidská kostra se skládá ze srostlých a volných kostí, které jsou spojeny a zpevněny vazy, šlachami, svaly a chrupavkami. V zásadě je možné ji rozdělit na dva druhy: vnější kostra (exoskelet) tvoří pevný vnější obal organismu a vnitřní kostra (endoskelet) je oporná soustava jednotlivých kostí a kloubů uvnitř organismu.Periost (česky okostice) je hustá vazivová blána nestejnoměrné tloušťky. Pokrývá kostní tkáň po celém povrchu s výjimkou konců pokrytých chrupavkou a spojů se svaly/vazy, nebo s kloubními pouzdry. Na většině míst ji lze preparačně odloupnout.

Do pohybového ústrojí počítáme kosti, klouby a svaly, přičemž nemoc nezřídka postihuje více složek najednou. Nejčastější onemocnění jsou degenerativního charakteru (artróza), pokud tedy nepočítáme úraz (trauma), který v negativním dopadu na pohybové ústrojí hraje prim.

Co v těle umožňuje pohyb : Pohybový aparát člověku umožňuje pohyb, a to prostřednictvím svalového systému a kosterního systému. Řadí se sem všechny struktury, které člověku umožňují jak pohyb, tak aktivní udržování nějaké (nejen vzpřímené) polohy. Patří sem kosti, klouby, vazy, šlachy a systémy svalů a fascií.

Co znamená pohyb : Pohyb je nejrozšířenějším jevem v živé přírodě. Je základní vlastností živé hmoty a je nutný pro správný vývoj každého živého tvora. Pro člověka je základem jeho veškeré aktivní činnosti. Pomáhá člověku k seberealizaci a ke kontaktu s okolím.

Co je zdravy pohyb

Odborníci doporučují alespoň 150 až 300 minut středně intenzivního pohybu týdně. K dosažení tohoto množství pohybu je vhodné využívat co nejvíce příležitostí k pohybu, které se téměř samy nabízejí v každodenním životě. Každodenní pohyb je také dobrým začátkem pro dlouhodobě aktivní život.

Jedním z takových velmi důležitých parametrů je i poměr rychlých a pomalých svalových vláken, o kterém si povíme něco více v tomto článku. Známe tři základní typy svaloviny – hladkou, příčně pruhovanou (kosterní) a srdeční.Podle změny délky svalu rozeznáváme koncentrickou (zkrácení svalu) a excentrickou (natažení svalu) kontrakci. Koncentrická kontrakce vyvolává zrychlení pohybu (akceleraci), zatímco excentrická zpomalení pohybu (deceleraci).

Jak funguje pohyb svalů : Při stažení svalu se vlákna aktinu a myozinu zasouvají navzájem do sebe a dochází ke zkracování svalu. Vlákna bílkovin jsou spojena do svazků – myofibril. Mezi nimi jsou uložena energetického paliva v podobě glykogenu a dále mitochondrie, což jsou nitrobuněčné továrny na energii.