Krátkodobá (oběžná) aktiva
Mezi majetek, který společnost obvykle drží maximálně 1 rok, patří např. zásoby, materiál, krátkodobé pohledávky, peněžní prostředky, peníze na účtech v bankách, krátkodobé investiční instrumenty apod.Koloběh oběžného majetku spočívá v tom, že za peníze nakoupíme materiál, ten vydáme do výroby, kde vzniká nejprve nedokončená výroba, potom hotové výrobky. Výrobky prodáme, vzniknou nám pohledávky a nakonec dostaneme opět peníze.Krátkodobý majetek neboli oběžná aktiva je pak všechen ostatní majetek, který nesplňuje hranici pořizovací hodnoty dle účetní směrnice/daňových předpisů a ‚‚spotřebujete'' jej během jednoho roku od jeho pořízení.
Co patří do om : Na hru navázalo přímé pokračování: Doom II z roku 1994, a dvě volná pokračování: Final Doom z roku 1996 a Doom 64 z roku 1997. Hra se též dočkala rebootů, a sice Doom 3 z roku 2004, Doom (2016) z roku 2016 a Doom Eternal z roku 2020. Podle hry byl natočen i film a vyšly i různé stolní hry, komiksy a knihy.
Co vše patří do aktiv
Aktiva představují v účetnictví všechno, co účetní jednotka vlastní a v budoucnu jí to přinese ekonomický prospěch (tj. například majetek, zásoby, peníze, licence, …). Opakem aktiv jsou pasiva, která představují závazky, vklady vlastníků do společnosti, zisky (ztráty) minulých let a výsledek hospodaření běžného roku.
Co patří do stalych aktiv : Stálá aktiva, nazývaná též dlouhodobým majetkem. Do stálých aktiv patří nemovitosti vlastněné firmou, pozemky, různé firemní stroje, automobily a podobně. Dlouhodobý je takový majetek, který se celý nepřemění na hotovost za období kratší než jeden rok.
Patří sem zvířata ve výkrmu, ryby, kožešinová zvířata, včelstvo, hejna kachen, hus, krůt, slepic a perliček na výkrm. Do zásob nezařadíme zvířata určená k reprodukci.
OM se člení na: zásoby, pohledávky, finanční oběžný majetek.
Jaké jsou druhy majetku
Dlouhodobý majetek se člení na tři základní typy – hmotný, nehmotný a finanční. Hmotný DM se dále člení na movitý a nemovitý.do zásob patří:
- materiál,
- zboží,
- nedokončená výroba,
- polotovary vlastní výroby,
- výrobky,
- mladá a ostatní zvířata a jejich skupiny,
- poskytnuté zálohy a závdavky na zásoby.
Hmotný majetek se podle povahy dělí na: nemovitý (latinsky immobilis, slovensky „nehnutelný“), svázaný s půdou, jako pozemky, budovy a vlastněné prostory; movitý (lat. mobilis), kam patří fyzické předměty, jako jsou výrobní stroje, automobily, zařízení nebo materiál.
Celá pasivní je 4. účtová třída – kapitálové účty a dlouhodobé závazky, do které patří například základní kapitál, fondy, nerozdělené zisky a neuhrazené ztráty, rezervy, bankovní úvěry nebo emitované dluhopisy. Jedná se tedy o zdroje dlouhodobého charakteru, které může podnikatel využívat.
Co to je pasiva : Pasiva jsou zdroje, ze kterých podnik získal majetek (aktiva). Může se jednat např. o vklady vlastníků do společnosti nebo zisky z minulých let. Pasiva dělíme na vlastní a cizí kapitál. Hodnotu vlastního kapitálu získáme po odečtení cizího kapitálu od výše nakoupených aktiv.
Kdy se jedná o dlouhodobý majetek : Z daňového hlediska se za dlouhodobý majetek považuje většina nemovitostí a samostatné movité věci (např. stroje a automobily) o hodnotě větší než 80 000 Kč (pokud mají provozně-technické funkce delší než 1 rok).
Co je to oběžný majetek
Do oběžného majetku řadíme zásoby (materiál, polotovary, hotové výrobky, nedokončenou výrobu, zboží nebo zemědělská zvířata) a peníze (hotovost v pokladně, peníze na účtech, ceniny jako kolky nebo stravenky, krátkodobé cenné papíry a pohledávky).
Nemovitý majetek je takový majetek, který je pevně svázaný s půdou a nelze s ním pohybovat. To znamená pozemky, budovy nebo místnosti v budovách.Běžně se majetek dělí na dvě kategorie, a to na dlouhodobý a krátkodobý majetek. Dlouhodobý majetek zahrnuje aktiva, která držíte déle než jeden rok, naopak krátkodobý majetek tvoří aktiva, která vlastníte do jednoho roku.
Jaký je rozdíl mezi zbožím a materiálem : Materiál – patří sem zejména suroviny a základní materiál (tvoří podstatu výrobku, na- příklad u firmy na výrobu nábytku je to dřevo), pomocné látky (například u nábytku lak, mořidlo), náhradní díly, kancelářský materiál apod. Zboží jsou věci nakoupené za účelem dalšího prodeje.