Co patří do kontejnerů na elektro?
Do elektroodpadů můžeme zařadit např. televize, počítače, vysavače, tiskárny, mobilní telefony, fény, kulmy, vysavače, mixéry a další elektrozařízení, která jsou označena ikonkou přeškrtnuté popelnice.Do stacionárních kontejnerů patří

kalkulačky, rádia, přehrávače, sluchátka, fotoaparáty, videokamery, elektrické hudební nástroje,…Do elektrozařízení patří

(pračky, sušičky, myčky, trouby, sporáky, varné desky, velké tiskárny či kopírky apod.) (varné konvice, žehličky, mikrovlnky, vysavače, kamery, holicí strojky, elektrické kartáčky apod.) (mobilní telefony, GPS navigace, kalkulačky, routery, tablety, tiskárny apod.)

Co není elektroodpad : Elektroodpad nepatří ani do komunálního ani do směsného odpadu a je definován striktními i přísnými pravidly pro jeho sběr, přepravu a nakládání s ním i likvidaci, protože může obsahovat nebezpečné látky, jakými jsou např.: rtuť, kobalt, chrom, ftaláty či olovo nebo kadmium popř.

Kam vyhodit starou televizi

řešení: sběrný dvůr

Pro větší vysloužilé elektrospotřebiče jsou tu sběrné dvory. Podobně jako červené kontejnery je najdete ve větších městech i menších obcích. Mají svou otevírací dobu a jejich služby můžete využít zdarma. Do sběrného dvora můžete odvézt i jiné věci, které se vám doma hromadí a nemáte je kam dát.

Co můžu vyhodit do kontejnerů : Do kontejnerů na kovy patří drobnější kovový odpad, který lze skrz otvor bez problémů prostrčit – typicky plechovky od nápojů a konzerv, kovové tuby, alobal, kovové zátky, víčka, krabičky, hřebíky, šroubky, kancelářské sponky a další drobné kovové odpady.

Starý elektrospotřebič je možné odevzdat obchodníkovi při nákupu nového. Pro sběr drobných elektrospotřebičů slouží také červené kontejnery společnosti Asekol.

Drobná elektrozařízení je možné vyhodit do červených, jasně označených kontejnerů. Drobné elektrospotřebiče, jako jsou dosloužilé holicí strojky, mobilní telefony, kalkulačky apod. nepatří do koše. To není potřeba dvakrát vysvětlovat.

Jak se zbavit staré elektroniky

Využijte kolektivní systém a zpětný odběr elektrozařízení

8. 2005 všichni výrobci a dovozci elektrozařízení. V praxi to znamená, že starý počítač zaneste prodejci elektroniky, který je zapojený do kolektivního systému (Asekol, Ekolamp, Elektrowin atp.) nebo navštivte sběrný dvůr ve vašem městě.Sběrné dvory slouží jako stabilní místa zpětného odběru, na kterých můžete vysloužilé tiskárny a další spotřebiče odevzdat bezplatně. Odpad můžete přivézt na jakýkoliv sběrný dvůr v ČR bez ohledu na místo bydliště.Zatímco víčko od dětské kapsičky lze vyhodit do popelnice na plasty, obal bohužel musí skončit ve směsném odpadu. Pod plastovým povrchem se totiž skrývá hliníková vrstva. V zahraničí se již tyto obaly recyklují, v Čechách to však zatím není možné.

Textil z kontejnerů se proto nejdříve třídí a je nabízen charitám. Případně je prodán do takzvaných hrabáren nebo second handů (napadá vás, že se při svých toulkách po sekáčích můžete setkat se svými starými šaty).

Kam vyhodit starou nabíječku : Je-li zařízení již poškozené a nefunguje, pak je třeba je opravdu vyhodit. Slouží k tomu jasně červené recyklační kontejnery s nápisem elektro, které provozuje společnost Asekol.

Kam vyhodit starou klávesnici : Elektronická zařízení obsahují nebezpečné látky, které se na skládce postupně uvolňují a nenávratně poškozují životní prostředí, proto jsou pro ně určené speciální červené kontejnery. Ty naleznete jak ve větších městech, tak malých obcích.

Kam vyhodit starou kabelku

KABELY – Kontejnery na elektroodpad, sběrný dvůr. KABELKY A TAŠKY – Pokud v dobrém stavu tak kontejner na použitý textil. Jinak směsný odpad.

Ministerstvo životního prostředí uvádí, že občané mohou tento druh odpadu bezplatně odevzdávat na sběrných dvorech. Další možností je využít pravidelného svozu nebezpečného odpadu, které organizuje obec/ město.Sběrný dvůr

Případně výkupna druhotných surovin. Jde o objemný odpad. Odneste na sběrný dvůr, pokud ho vaše obec provozuje nebo odevzdejte při mobilním svozu objemného odpadu, který by obec měla organizovat 2x ročně, pokud SD nemá.

Kam vyhodit spodní prádlo : Možná to bude znít neekologicky, ale všechny oděvy, ložní prádlo i obuv byste měli do kontejnerů na oděvy vkládat zabalené v igelitové tašce nebo sáčku. Zabráníte tak jejich znečištění v kontejneru, kde často končí všechno na jedné hromadě.