Studuje a popisuje životní projevy, procesy a funkce, analyzuje jejich mechanismy a řízení a snaží se objasnit jejich vzájemné vztahy a souvislosti. Procesy, na které se fyziologie rostlin zaměřuje především, jsou fotosyntéza, dýchání, vodní režim rostliny, minerální výživa, transport látek v rostlině, růst a vývoj …Rostliny dýchají všemi částmi svého těla. Na rozdíl od živočichů nemají žádný dýchací orgán. Dýchání rostlin probíhá ve dne i v noci. (Na rozdíl od fotosyntézy, která probíhá jen ve dne.)Jde totiž o hlavní proces, při kterém vzniká pro život zcela zásadní kyslík. Reakce fotosyntézy by se daly shrnout do sumární reakce, kterou jistě známe již ze základní školy: 6 CO2 + 6 H2O → C6H12O6 + 6 O2.
Jak suchozemské rostliny přijímají vodu : Všechny nižší rostliny přijímají vodu celým povrchem těla, u cévnatých rostlin se tento způsob příjmu uplatňuje v malé míře téměř u všech druhů, výjimkou jsou rostliny rodu Tillandsia, epifyty z čeledi Bromeliaceae, které přijímají vodu rovněž celým povrchem těla. Voda je nezbytná pro tvorbu půdního roztoku.
Co zkoumá fyziologie
Fyziologie (z řeckého φύσις fýsis ‚živá příroda' a λόγος lógos ‚nauka', ‚věda') je biologický a lékařský vědní obor, který studuje fungování živých organismů a procesy, jež v nich probíhají na úrovni buněk, tkání resp. pletiv, orgánů a orgánových soustav i celých organismů.
Co je to děloha u rostlin : Děložní lístek (cotyledon), někdy děloha, je v botanice označení pro první listy na stonku mladých jevnosnubných (semenných) rostlin. Jejich zárodky jsou velmi často patrné již v semeni.
Respirace neboli dýchání
Rostliny (stejně jako lidé) spalují při dýchání cukry a produkují oxid uhličitý. Kromě cukrů je k dýchání potřeba ještě kyslík a voda.
Jako u ostatních organizmů asi 90% celkové hmotnosti sušiny rostlinných těl představují atomy uhlíku a kyslíku. Následuje vodík, dusík, draslík a vápník, u dalších prvků se již obsah pohybuje v desetinách procent a méně.
Co je to fotosyntéza rostlin
Z hlediska fyziky je fotosyntéza děj, při kterém si rostliny vyměňují látky a energii se svým okolím. V listech rostlin se část energie slunečního záření (jen asi 1 – 2 %) mění na chemickou energii, která se ukládá do molekul glukózy (cukru).ATP vzniká z ADP a Pi (volného zbytku kyseliny fosforečné H3PO4) pomocí ATP-syntázy. Jako pohonný motor funguje vyrovnávání koncentrací protonů mezi stromatem a thylakoidní dutinou. ATP je sloučenina, která obsahuje makroergní vazby (vazby, při jejichž štěpení se uvolňuje velké množství energie).Nejstarší suchozemské rostlinné mikrofosilie, které známe dnes, pocházejí z llanvirnu, tj. ze středního ordoviku (z doby před nějakými 460 miliony let). Jde o několik typů spor a zbytků rostlinných těl, které velmi připomínají dnešní mechorosty.
Voda a její význam pro rostliny: Voda je stálou a nenahraditelnou složkou rostlinného těla. Průměrný obsah vody v rostl. pletivech se pohybuje kolem 70 – 80% hmotnosti čerstvé rostliny, ve šťavnatých plodech a u vodních rostlin může tato hodnota přesáhnout i 95%.
Co je to fyziologie člověka : Fyziologie člověka nebo též lékařská fyziologie je věda, zabývající se studiem fungování lidského organismu. Patří k základním oborům medicíny. Jako obor není přesně vymezená a hraničí s dalšími vědami jako jsou biochemie, molekulární biologie, biofyzika, genetika, imunologie, anatomie a patologická fyziologie.
Co je fyziologický stav : Fyziologický je výraz, který lékaři nejčastěji používají při popisu něčeho „normálního“ (např. jevu či struktury, která se v organismu běžně vyskytuje a není příznakem žádného onemocnění). Například fyziologický nález znamená, že lékař při vyšetření shledal, že vyšetřovaná část těla je zcela v pořádku.
Co patří do jednoděložných rostlin
Patří sem totiž všechny pravé obilniny, z nichž nejrozšířenější je pšenice setá (Triticum aestivum), ječmen setý (Hordeum vulgare), oves setý (Avena sativa), proso seté (Panicum sativum), rýže setá (Oryza sativa) a kukuřice setá (Zea mays), vše z čeledi lipnicovité (Poaceae), do této čeledi také patří cukrová třtina.
zástupci: hluchavka, majoránka, tymián, dobromysl (oregano), bazalka, saturejka, šalvěj, máta, rozmarýna, mateřídouška, levandule… Většinou byliny, často obsahují jedovaté látky. Plodem je bobule nebo tobolka. pěstované: lilek brambor, lilek rajče, lilek baklažán, paprika roční, tabák, petunie …Anaerobní dýchání
Část dýchání probíhá i bez přítomnosti kyslíku v prostředí, ale toto "anaerobní" dýchání je mnohem méně účinné. Některým bakteriím to k přežití stačí, ale živočichové by se bez kyslíku neobešli. Anaerobní dýchání je vlastně kvašení (fermentace).
Co rostlina uvolnuje při dýchání : Dýchání a fotosyntéza rostlin
Kyslík vypouští do atmosféry a sacharidy si nechávají v buňkách jako zdroj energie nebo jako stavební materiál pro další části rostliny. Naopak v noci probíhá takzvané buněčné dýchání – proces se obrátí a rostliny kyslík spotřebovávají a vydechují oxid uhličitý.