Co ovlivňuje směr větru?
Anemometr (z řeckého anemos = vítr), větroměr je přístroj pro měření rychlosti proudění anebo rychlosti a směru proudění. V meteorologii se používají anemometry k měření rychlosti větru anebo rychlosti a směru větru.Teplý vzduch stoupá vzhůru a tím snižuje atmosférický tlak (tedy to, jak moc vzduch tlačí na povrch Země). Na uvolněné místo po teplém vzduchu proudí těžší studený vzduch, který má tlak zase vyšší. A tím vzniká vítr. Čím je rozdíl tlaků větší, tím silnější vítr vzniká.Jeho proudění ovlivňuje odlišná teplota ve dne a v noci, liší se v různých nadmořských výškách, nad lesem či polem, nad městem či volnou krajinou, nad pevninou či nad mořem. Na rozdílnou teplotu vzduchu, tedy i na jeho pohyb má vliv i zabarvení zemského povrchu.

Co způsobuje proudění vzduchu : Díky teplotě se tlak vzduchu mění (teplý vzduch kvůli rozpínání a nižší hustotě způsobuje nižší tlak, a naopak chladnější vzduch kvůli smršťování a vyšší hustotě způsobuje tlak vyšší). Vzduch má ale tendenci tlak vyrovnávat a proto proudí z oblasti, kde je tlak vyšší, do oblasti, kde je tlak nižší.

Jak zjistit směr větru

Směr větru se určuje pomocí větrných směrovek, které se umísťují na stožárech ve výšce 10 metrů nad zemským povrchem. V této výšce je rušivý vliv místních překážek a terénu výrazně menší než v těsné blízkosti povrchu.

Co signalizuje rychlost větru : Rychlost větru je rychlost vzduchu měřená vůči zemi. K jejímu měření se v meteorologii používají přístroje zvané anemometry. Rychlost větru lze také odhadnout podle jeho účinků na předměty poblíž zemského povrchu.

Nejvyšší rychlosti dosahuje vítr po poledni, kdy se zemský povrch silně ohřívá, což má za následek vertikální promíchávání vzduchu (mluvíme o takzvané termické konvekci). Lehký teplý vzduch stoupá od země a je nahrazován chladnějším z výšky zhruba 1–2 km.

Z oblasti tlakové výše vzduch proudí do oblasti tlakové níže, proudění je přitom odchylováno působením Coriolisovy síly, která je důsledkem rotace Země. Proudění je nejintenzivnější v místech, kde se tlak mění nejrychleji – pozorujeme zde silný vítr.

Kolik km h je vichřice

Vichřice je typ větru v Beaufortově stupnici, má pořadové číslo 9. Ve výšce 10 metrů tento vítr má rychlost 20,8 až 24,4 m/s (t.j. 75 až 88 km/h). Dříve byl vichřicí označován stupeň 11 (28,5 až 32,6 m/s), který se nyní označuje jako mohutná vichřice.Bouřlivý vítr – Gale (34-40 uzlů, 62-74 km/h) Vichřice – Strong Gale (41-47 uzlů, 75-88 km/h) Silná vichřice – Storm (48-55 uzlů, 89-102 km/h) Mohutná vichřice – Violent Storm (56-63 uzlů, 103-117 km/h)Velikost tlaku vzduchu ovlivňuje teplota a vlhkost vzduchu, zeměpisná šířka a nadmořská výška. Pro vzájemné porovnávání dat je nutné tlakové údaje redukovat na 0 °C a hladinu moře. Průměrný redukovaný tlak vzduchu je 1013,25 hPa, který se také označuje jako normální atmosférický tlak.

Čím je tlaková níže hlubší, tzn. čím větší je rozdíl mezi tlakem vzduchu na jejím okraji a uprostřed níže, tím fouká silnější vítr. Nejsilnější poryvy větru jsou obvykle spojeny s přechodem studené fronty a za ní ve studeném vzduchu v týlu tlakové níže dochází k prudkému vzestupu tlaku vzduchu.

Jak se značí směr větru : Udává se obvykle v úhlových stupních (např.: 90° = východní vítr, 180° = jižní vítr, 270° = západní vítr, 360° = severní vítr, 0° = bezvětří atp.). Směr větru se určuje pomocí větrných směrovek, které se umísťují na stožárech ve výšce 10 metrů nad zemským povrchem.

Z jaké strany fouká vítr : Nejsilnější větry většinou dují od západu a severu; vysušují půdu, lámou rostliny a nepříjemné mohou být i nám, když chceme posedět venku na terase. Jakmile vysledujete, odkud k vám vítr fouká, můžete vymyslet plán, jak ho zbrzdit nebo stočit jinam.

Která stupnice vyjadřuje sílu větru

Pro slovní vyjádření síly větru se často používá Beaufortova stupnice, podle které jsou rychlosti větru na základě jejich projevů rozděleny do 12 stupňů, přičemž každému stupni je přiřazen určitý název.

V případě silného větru vydává Český hydrometeorologický ústav výstrahy. Vysoký stupeň nebezpečí nastává při průměrné rychlosti větru nad 13 m/s a v nárazech nad 22 m/s. Před silným větrem extrémního stupně nebezpečí se varuje v případě, že průměrná rychlost větru přesáhne 19 m/s a nárazy budou vyšší než 28 m/s.Nejsilnější větry většinou dují od západu a severu; vysušují půdu, lámou rostliny a nepříjemné mohou být i nám, když chceme posedět venku na terase. Jakmile vysledujete, odkud k vám vítr fouká, můžete vymyslet plán, jak ho zbrzdit nebo stočit jinam.

Odkud nejvic fouka : Milešovka, název nejvyšší hory v Českém středohoří, působí jako docela neškodné dívčí jméno. V němčině se jí ale říká Donnersberg, tedy Hromová hora. To proto, že je místem s vůbec největším výskytem bouřek u nás.