Nad místem, kde je tepleji, se ohřívá i vzduch. Teplý vzduch je řidší, a tedy lehčí, stoupá nahoru, v jeho oblasti proto klesá tlak a vzniká tlaková níže. Z oblastí vyššího tlaku do ní při zemském povrchu proudí studenější vzduch a vzniká vítr.Atmosférická cirkulace v oblasti mezi rovníkem a 30° severní a jižní šířky působí pravidelné větry, směřující vždy k rovníku a díky zemské rotaci k západu. Cirkulace vzniká tak, že teplý a vlhký vzduch od rovníku vystupuje k horní hranici troposféry a pohybuje se směrem k pólům (antipasát).Teplý vzduch stoupá vzhůru a tím snižuje atmosférický tlak (tedy to, jak moc vzduch tlačí na povrch Země). Na uvolněné místo po teplém vzduchu proudí těžší studený vzduch, který má tlak zase vyšší. A tím vzniká vítr. Čím je rozdíl tlaků větší, tím silnější vítr vzniká.
Jak nazýváme proudění vzduchu : Vítr je vektor popisující pohyb zvolené částice vzduchu v určitém místě atmosféry v daném časovém okamžiku. Nejčastěji se jím rozumí horizontální složka proudění vzduchu v atmosféře.
Co vyvolava proudeni vzduchu
Jde o pohyb vzduchu způsobený rozdíly atmosférického tlaku, které jsou samy důsledkem různých teplot a jim odpovídajících různých hustot vzduchu. Proudění vzduchu z míst vyššího tlaku vzduchu do míst nižšího tlaku vzduchu a tím i rychlost větru závisejí na velikosti tohoto rozdílu.
Co ovlivňuje tlak vzduchu : Velikost tlaku vzduchu ovlivňuje teplota a vlhkost vzduchu, zeměpisná šířka a nadmořská výška. Pro vzájemné porovnávání dat je nutné tlakové údaje redukovat na 0 °C a hladinu moře. Průměrný redukovaný tlak vzduchu je 1013,25 hPa, který se také označuje jako normální atmosférický tlak.
Velikost tlaku vzduchu ovlivňuje teplota a vlhkost vzduchu, zeměpisná šířka a nadmořská výška. Pro vzájemné porovnávání dat je nutné tlakové údaje redukovat na 0 °C a hladinu moře. Průměrný redukovaný tlak vzduchu je 1013,25 hPa, který se také označuje jako normální atmosférický tlak.
Je také důležitou průmyslovou surovinou. Mimo jiné vzduch (resp. kyslík v něm obsažený) také slouží k oxidaci paliva ve všech běžných spalovacích motorech, k oxidaci paliva při výrobě elektrické energie v tepelných elektrárnách, dále při vytápění či ohřevu vody atd.
Jak funguje komínový efekt
Termínem komínový efekt se nazývá fyzikální jev, kdy vertikálně orientovanou dutinou začne proudit vzduch, přičemž toto proudění je vyvoláno pouze vlivem rozdílné teploty a tudíž i hmotnosti vzduchu na jednotlivých koncích dutiny.Pohyb vzduchu vnímáme jako vítr. Vítr je charakterizován rychlostí a směrem. Na směr větru působí otáčení Země a dále těž různé překážky (horské masivy, kopce, budovy, lesy apod.). (a na jižní polokouli nalevo).Jde o pohyb vzduchu způsobený rozdíly atmosférického tlaku, které jsou samy důsledkem různých teplot a jim odpovídajících různých hustot vzduchu. Proudění vzduchu z míst vyššího tlaku vzduchu do míst nižšího tlaku vzduchu a tím i rychlost větru závisejí na velikosti tohoto rozdílu.
Složení atmosférického vzduchu:
- 78 % dusík.
- 21 % kyslík.
- 0,04 % oxid uhličitý
- 1 % vzácné plyny.
Jak zjistit proudění vzduchu : Rychlost větru je vzdálenost, kterou urazí pohybující se vzduch za jednotku času, nejčastěji se udává v metrech za sekundu. Orientačně lze odhadnout rychlost proudění vzduchu pomocí Beaufortovy anemometrické stupnice síly větru (0-12 stupňů).
Co dělá nízký tlak vzduchu : Nízký tlak – příznaky, příčiny a léčba. Nízký krevní tlak (hypotenze) neohrožuje na životě přímo, ale může vést k pádům a vážným zraněním s následkem smrti. K nejčastějším příznakům nízkého tlaku totiž patří motání hlavy, závratě a omdlévání.
Proč bolí hlava při změně počasí
Kladně nabité ionty. Zvýšený počet kladně nabitých iontů v ovzduší (stav před bouřkou)může u citlivých osob vyvolat bolesti hlavy nebo spánkovou disharmonii, či depresivní stavy. Někteří lidé reagují s předstihem až jeden nebo dva dny předem bolestmi kloubů, páteře, nevolností, bolestmi po starších úrazech.
Potíže vyvolává příliš rychlý vzestup teplot, příliš vysoká teplota vzduchu pro dané roční období, zvýšení vlhkosti vzduchu proti předchozímu dni, malé teplotní rozdíly mezi dnem a nocí a zvýšení oblačnosti. Někteří jedinci špatně snášejí změny tlaku vzduchu při přechodech teplé a studené fronty.Prakticky všechny živé organismy (živá příroda) by bez kyslíku (životně důležitý plyn pro dýchání) z ovzduší nemohly vůbec existovat. Má i své významné fyzikálně chemické vlastnosti, jedná se zejména o transport vody neboli koloběh vody v ovzduší.
Jak si zvlhčit vzduch : Pokud je relativní vlhkost nižší než 50 až 53 %, mohou pomoci zelené rostliny. Užitečná je však také vnitřní fontána, misky s vodou nebo sušení prádla. Ještě lepší jsou pasivní výparníky, které můžete zavěsit na topení. Pokud jsou hodnoty nižší než 40 %, je lepší použít účinnější zvlhčovače vzduchu.