Co ovlivňuje kvalitu svaru?
Kvalitu svarů ovlivňuje základní i přídavný materiál, ochranné plyny, klimatické podmínky svařování, technologický postup a v neposlední řadě lidský faktor. U pojednávaných metod je minimální riziko vzniku indukovaných vodíkových trhlin, protože v přídavných materiálech nejsou navlhavá tavidla.Pro běžné svařování hliníkových a měděných materiálů vyhovuje nejrozšířenější Argon 4,6. Argon 4,8 použijeme pro spoje s vyšším důrazem na kvalitu. Argon 5,0 je nutný třeba na svařování titanu. Směsný inertní plyn používající se zejména při automatizovaném a robotizovaném svařování.V případě špatného zapojení a špatného výběru obalené elektrody bude svářečka velmi špatně nebo dokonce vůbec svářet nebude. Elektroda se bude nejen lepit, špatně zapalovat, špatně rozlévat, nebude držet oblouk a i výsledný svár nebude stát za nic.

Kolik plynu při svařování : Na výstup ventilu připojte plynovou hadici od svářečky. Otevřete redukční ventil na lahvi s CO2 a nastavte požadovaný průtok plynu (obvykle 10-15 l/min.). Zahájení svařování: Spusťte oblouk a začněte svařovat.

Jak svařovat s MIG

Při svařování MIG/MAG se používá stejnosměrný proud. Oblouk hoří mezi svařencem a tavící se drátovou elektrodou, která je zároveň nezbytným přídavným materiálem. Drátová elektroda je takříkajíc nekonečná. Pochází z cívky nebo bubnu a prostřednictvím pohonné jednotky se přivádí do kontaktní špičky.

Co je to bodové svařování : Co je bodové svařování Bodové svařování se využívá na svařování tenkých plechů a je v praxi asi nejpoužívanější způsob svařování s velkou pevností svaru proti usmyknutí ve směru ploch plechů. Spojované materiály jsou k sobě přimáčknuty dvěma elektrodami, jimiž zároveň prochází elektrický proud.

Pro svařování se nejčastěji používá směs acetylénu a kyslíku, protože tato směs ve správném poměru umožňuje dosáhnout teploty plamene až okolo 3200°C. Jako hořlavý plyn lze využít i vodík nebo propan, ale teplota plamene je nižší ( maximálně 2500°C).

Nejčastěji se jedná o oxid uhličitý, využívá se tedy svářečka CO2. Obloukové svařování v ochranné atmosféře CO2 funguje tak, že elektroda se postupně natavuje a odkapává do místa sváru, zatímco z externího zdroje je dodávám ochranný plyn, v tomto případě CO2, který chrání svařované místo před oxidací.

Jaký je rozdíl mezi Rutilovou a Bazickou elektrodou

Rutilky způsobují menší rozstřik a snadněji se odstraňuje struska oproti bazické elektrodě. Zvlášť nutné jsou rutilové elektrody pro trafo svářečky s nízkým zapalovacím napětím ale jsou vhodné i pro invertory. U invertoru si jen dáme pozor na správné zapojení kabelů pro rutilové elektrody ( takzvaně změníme polaritu ).Svarové plochy musí být zbavené všech nečistot a mastnoty. Oblouk zapálíme lehkým kontaktem o svařované místo a následným oddálením cca 5 mm. Dochází k roztavení kovu a vzniká svarová lázeň. Elektrodu mírně táhneme a současně mírně pohybujeme do stran, udržujeme předepsanou vzdálenost oblouku.Důležitým bodem je nastavení velikosti svařovacího proudu. Obecné pravidlo zní, že velikost proudu v ampérech se rovná přibližně čtyřicetinásobku průměru elektrody v milimetrech. Tzn. že pro elektrodu 2,0 mm je odpovídající svařovací proud přibližně 80 A.

K svářečce však potřebuje svářeč i další vybavení, jako svářecí hořák, svařovací kabely, držák elektrod, zemnící svěrku, redukční ventil, hadice, rukojeti, spojky a mnoho dalšího vybavení, náhradních a spotřebních svářecích materiálů, pomůcek a chemie.

Jak svařovat tenké plechy : Slabé plechy, trubky a profily z hliníkových slitin se nejčastěji svařují metodou TIG. Je nutné použít střídavý proud, který napomáhá odstraňování oxidů hliníku z místa svařování. Ochranným plynem je argon, někdy je vhodné použít směs argonu s heliem (např. HELISTAR He30) pro svaření dílů rozdílných tlouštěk.

Jaký proud při svařování : Při nastavení a volbě svařovacího proudu je nutné uvažovat jak silné (tloušťka stěny svařovaných dílů) materiály budeme svařovat. Pro malé tloušťky cca 2 mm použijeme malý svařovací proud např. pro průměr elektrody 2,5 mm cca 60 A, ale pro tloušťku materiálů 10 mm už musíme použít svařovací proud 80 A.

Jaký plyn při svařování TIG

V současné době se jako ochranný plyn používá především argon, a proto se svařování TIG často označuje jako svařování pod argonem.

Základním plynem pro svařování hliníku je inertní plyn argon, doporučuje se jeho minimální čistota 99,9 % Ar, tj. 3.0. Prakticky se ale používají čistoty 4.6 a 4.8.Jak nastavit svářečky MIG/MAG – CO2

Materiál = mm Svařovací napětí V Svářecí proud A
1,5 18,0 – 19,0 80 – 90
2,0 19,0 – 20,0 100 – 110
3,0 19,0 – 21,0 130 – 150
5,0 21,0 – 23,0 170 – 190

Jak poznat kvalitni svár : Dobrý svár by měl vypadat nějak takto. Je rovnoměrný, ani příliš vysoký, ani roztrhaný. Byla dodržena rychlost pohybu i vzdálenost elektrody od svařovaného materiálu. Svařovaný materiál je stejnoměrně prohřátý.