Co ovlivňuje hormon?
Hormony jsou látky vytvářené buňkami v určité části těla a následně přenášené krví do jiných částí těla, kde např. ovlivňují činnost konkrétního orgánu. Zjednodušeně řečeno se jedná o „chemické posly“, jejichž úkolem je přenášení „zpráv“ do vzdálených částí těla.Hormony jsou látky, které řídí činnost různých orgánů a účastní se všech metabolických dějů. Jsou to v podstatě poslové nesoucí důležité informace, které následně vyvolávají změny v celém organismu. Většinu hormonů produkují žlázy s vnitřní sekrecí, další se pak tvoří přímo v krvi nebo některých orgánech.Nezdravý životní styl, nedostatek spánku, nadmíra stresu, užívání některých léků. Všechny tyto faktory velmi výrazně ovlivňují naši hormonální nerovnováhu. Pokles hormonů mohou způsobovat také nejrůznější onemocnění (např. obezita, problémy se štítnou žlázou, onkologická onemocnění).

Co produkují hormony : Hormonální systém je soustava žláz s vnitřní sekrecí. Patří mezi ně mozek, štítná žláza, příštítná tělíska, pankreas (slinivka břišní), nadledviny a samozřejmě pohlavní žlázy. Jednotlivé orgány hormonálního systému produkují hormony, které jsou následně vylučovány do krve, a tím dopraveny až k cílovým buňkám a orgánům.

Co pomaha na hormony

Fyzická aktivita: Pravidelný pohyb přispívá k rovnováze tím, že zvyšuje hladiny hormonů jako testosteron a růstový hormon a snižuje hladiny hormonů, jako je kortizol, který je spojován se stresem. Zdravý spánek: Dostatečný a kvalitní spánku pomáhá udržet optimální hladiny hormonů v těle.

Jak poznat hormonální poruchu : JAK SE HORMONÁLNÍ NEROVNOVÁHA PROJEVUJE

  1. únavu,
  2. stres,
  3. nepravidelný menstruační cyklus,
  4. bolestivou menstruaci,
  5. problémy s otěhotněním,
  6. mastnou nebo aknózní pleť,
  7. chloupky na obličeji,
  8. váhové výkyvy,

Ryby jsou bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin. Kromě mírnění zánětů pomáhají také regulovat hormony a menstruační cyklus. Doporučuji vám, abyste do svého jídelníčku zařadily více lososa, sardinek nebo jiných ryb bohatých na tuky.

Věnujte proto pozornost 8 signálům, které jsou obzvláště znepokojivé, a zjistěte, zda se týkají i vás:

  1. 1 – Akné a kožní problémy.
  2. 2 – Nedostatek energie a únava.
  3. 3 – Narušená fyziologie měsíčního cyklu.
  4. 4 – Náhlý pokles libida.
  5. 5 – Problémy se spánkem a poruchy denního rytmu.
  6. 6 – Nadváha.
  7. 7 – Podváha.

Jak si spravit hormony

Fyzická aktivita: Pravidelný pohyb přispívá k rovnováze tím, že zvyšuje hladiny hormonů jako testosteron a růstový hormon a snižuje hladiny hormonů, jako je kortizol, který je spojován se stresem. Zdravý spánek: Dostatečný a kvalitní spánku pomáhá udržet optimální hladiny hormonů v těle.Nejlepším zdrojem přírodních estrogenů jsou možná překvapivě rostliny. Estrogeny jsou tedy obsaženy v rostlinné stravě, zejména ve formě fytoestrogenů (lignanů). Tyto druhy estrogenů najdeme především v jahodách, otrubách či zelenině (rajčata, lilek, mrkev, zelí, kapusta).Fyzická aktivita: Pravidelný pohyb přispívá k rovnováze tím, že zvyšuje hladiny hormonů jako testosteron a růstový hormon a snižuje hladiny hormonů, jako je kortizol, který je spojován se stresem. Zdravý spánek: Dostatečný a kvalitní spánku pomáhá udržet optimální hladiny hormonů v těle.

Ženy s nízkou hladinou progesteronu se často cítí depresivně a unaveně. Mírné cvičení zrychluje metabolismus a zvyšuje uvolňování přirozených endorfinů, což vede ke zvýšení energie a šťastnějším myšlenkám i pocitům.

Jak změřit hladinu hormonů : Zjistit to lze jednoduchým testem, tzv. hormonálním profilem, který si vyžádáte u svého gynekologa. V lékárně lze koupit také rychlotest na funkci štítné žlázy, který diagnostikuje sníženou funkci štítné žlázy, tzv. hypotyreózu.

Jak opravit hormonální nerovnováhu : Léčba hormonální nerovnováhy bývá běh na dlouhou trať a podle lékařky Renaty Růžičkové z Mediconetu léčba většinou spočívá v pravidelném užívání léků, často hormonů štítné žlázy. Jindy lékaři tento problém řeší hormonálními pilulkami, injekcemi nebo operací, při které se odstraní žlázy, nebo jejich část.

Jak dostat do těla hormony

Fyzická aktivita: Pravidelný pohyb přispívá k rovnováze tím, že zvyšuje hladiny hormonů jako testosteron a růstový hormon a snižuje hladiny hormonů, jako je kortizol, který je spojován se stresem. Zdravý spánek: Dostatečný a kvalitní spánku pomáhá udržet optimální hladiny hormonů v těle.

Léčba hormonální nerovnováhy bývá běh na dlouhou trať a podle lékařky Renaty Růžičkové z Mediconetu léčba většinou spočívá v pravidelném užívání léků, často hormonů štítné žlázy. Jindy lékaři tento problém řeší hormonálními pilulkami, injekcemi nebo operací, při které se odstraní žlázy, nebo jejich část.Nízká hladina estrogenů – příznaky

  • nepravidelný až chybějící menstruační cyklus.
  • potíže s otěhotněním.
  • snížená chuť na sex.
  • vaginální suchost (bolest při pohlavním styku)
  • křehké kosti (osteoporóza)
  • opakující se záněty močových cest.
  • návaly horka, noční pocení
  • změny nálad, deprese, nesoustředěnost, nespavost.

Jak si dát do poradku hormony : Fyzická aktivita: Pravidelný pohyb přispívá k rovnováze tím, že zvyšuje hladiny hormonů jako testosteron a růstový hormon a snižuje hladiny hormonů, jako je kortizol, který je spojován se stresem. Zdravý spánek: Dostatečný a kvalitní spánku pomáhá udržet optimální hladiny hormonů v těle.