Co ovlivnuje naše sebepojetí?
činitelé, kteří osobnost utváří, dělíme do 3 skupin: dědičnost a růst – vnitřní podmínky. prostředí – vnější vliv. výchova – vnější vliv.Můžeme říci, že sebepoznání je (spolu se sebehodnocením) kognitivní složkou sebepojetí, je představou o sobě samém (o svém těle, svých vlastnostech, schopnostech, plánech apod.). Jde o kognitivní aspekt postoje člověka k sobě. Úroveň sebepoznání závisí na schopnosti reflexe a hodnocení sebe sama.Sebepojetím v psychologii rozumíme vztah lidského jedince k sobě samému i subjektivně důležitým skutečnostem jeho života, tedy to, co si člověk o sobě a subjektivně významných danostech myslí, jak je vnímá, prožívá a nakonec i hodnotí.

Co je to Sebevýchova : Definice sebevýchovy

„Sebevýchova v rozvinuté podobě znamená cílevědomé a dlouhodobé úsilí o formování sebe samého k vytyčenému cíli. “ Při tomto úsilí jedinec vychází, jak z vlastních zkušeností tak ze zkušeností, jenž mu zprostředkovaly důležité osoby v jeho životě.

Co ovlivnuje vyvoj osobnosti člověka

Hlavními biologickými činitely vývoje osobnosti jsou nervová soustava, endokrinní systém a tělesná konstituce. Nervová soustava je významný činitel vývoje osobnosti z toho důvodu, že se funkčně prolíná s dědičnými a získanými dispozicemi člověka.

Jaké mohou být povahy : Povahové typy

  • Sangvinik – veselý, otevřený a bezstarostný.
  • Cholerik – nesnáší, když nemá pravdu, potřebuje vyhrávat.Je tvrdohlavý a cílevědomý.
  • Flegmatik – klidný až lhostejný, mírumilovný, vyrovnaný a poměrně spolehlivý.
  • Melancholik – uzavřený, tichý, přecitlivělý a vážný.

Další metody sebepoznání:

  1. Poslouchej komplimenty od ostatních a neodmítej je.
  2. Vnímej své emoce – negativní i pozitivní
  3. Mindfulness – pozoruj, o čem přemýšlíš
  4. Napiš si na konci dne 5 věcí, které ti udělaly radost.
  5. Vyzkoušej si volně dostupné testy temperamentu.
  6. Když už víš, kdo jsi, neboj se opravdu být sám sebou.


Schopnost přemýšlet o sobě, o svém jednání a následně ho adekvátně posoudit – co člověka k danému chování vedlo atp. Zjednodušeně sebereflexe = sebehodnocení.

Co je Sebeobraz

sebeobraz (angl. self-image)

Studován je rozdíl mezi tím, jakým chci být – za koho se považuji – jaký ve skutečnosti jsem. Tento rozdíl musí být zvažován při konstrukci a interpretaci různých dotazníkových a anketárních šetření.sebevzdělávání – také autodidaxe či „sebeutváření“ – projektování a realizace cílů vzdělávání sebe sama, předpokládající některé specif. schopnosti a silnou motivaci.Sebehodnocení – afektivní aspekt sebepojetí, lze definovat jako mentální reprezentaci emočního vztahu k sobě, neboli představu sebe z hlediska vlastní kompetence, ať už v jakékoli oblasti – sociální, morální nebo výkonové.

Utváření osobnosti určuje do značné míry učení, hra, pracovní činnosti. Je to v širším smyslu opak zděděného, vrozeného, instinktivního. Učení je utváření psychiky a osobnosti v průběhu vývoje jedince, i celého života.

Co ovlivnuje naší osobnost : Každý z nás je jiný, ovlivňuje nás celá řada faktorů od genetiky a socio-kulturního prostředí přes naše znalosti a zkušenosti až po emoce, ale i situace apod.

Jak se projevuje sangvinik : Je citový, emocionální, senzitivní, expresívní, afektový a okázalý, dokáže vše přeměnit v legraci. Nachází v životě spoustu vzrušení a dokáže své zážitky zajímavě vyprávět. Je vždy vstřícný a optimistický. Již od dětství bývá zvědavý a veselý, dokáže si hrát se vším, co je při ruce, miluje přítomnost ostatních.

Jaké jsou psychické vlastnosti

Psychická vlastnost je psychický jev, který představuje dlouhodobější a stálejší znaky osobnosti. Mezi psychické vlastnosti řadíme například temperament, schopnosti, charakter, motivy, postoje a volní vlastnosti. Jako takové jsou studiem psychologie osobnosti či psychologie interindividuálních rozdílů.

Pomáhá nám pojmenovat naše schopnosti, zájmy, hodnoty, silné a slabé stránky a díky tomu pochopit vlastní životní role, poslání a priority. Čím lépe se známe, tím jsou všechna naše rozhodnutí vědomější a svobodnější. Sebepoznání je základem rozvoje člověka, cestou svobody, pravdy a směřováním k moudrosti.Sebeuvědomění (anglicky self-awareness) je schopnost sebepozorování (introspekce) a uvědomění si sebe sama jako individua odděleného od ostatních lidí a od prostředí. Zvýšené sebeuvědomění znamená mimo jiné zvýšenou míru sebehodnocení a svědomí.

Proč je důležitá sebereflexe : – Sebereflexe nám umožňuje získat povědomí o sobě samých, zhodnotit své myšlenky a činy a identifikovat oblasti, které je třeba zlepšit. – Sebereflexe ti nenahradí mentora, ale může být jeho efektivní náhradou. – Sebereflexi lze začlenit do večerní rutiny, kdy díky ní získáš kvalitnější spánek.