Co očekávat od koučinku?
Rolí kouče je pomoci lidem lépe myslet a ne jim říkat co mají dělat. Kouč nehodnotí, naopak je průvodce pozitivní změnou. Kladením otázek a používáním technik dokáže koučovanému zprostředkovat nové perspektivy jeho situace, nová uvědomění a porozumění sám sobě.Jaký je rozdíl mezi koučinkem a mentoringem v profesní rovině Mentoring je založen na předávání zkušeností, znalostí, rad a inspirace. Zatímco koučování vás otázkami podpoří v přemýšlení a uvědomění si vlastních zkušeností, možností nebo priorit, aniž by kouč sám do procesu vstupoval se svými názory nebo nápady.Osobní kouč je někdo, kdo vám pomůže dosáhnout vašich cílů. Poskytne vám podporu a vedení jak v oblasti osobní, tak i profesní. Identifikuje s vámi překážky, které brání v dosažení vašich cílů. Pomůže vám vytvořit akční plán, který bude šitý na míru právě vám a vaší jedinečné situaci.

Kdo muze delat kouče : Pokud chcete v ČR jako kouč (koučka) podnikat, potřebujete dále živnostenský list pro volnou živnost. Koučink je nástroj pro podporu osobního a profesionálního rozvoje a nenahrazuje odborné psychologické poradenství nebo lékařskou péči. Do výbavy kouče v současné době dnes patří také znalost svých kompetencí a hranic.

Co dělá životní kouč

Životní kouč svými otázkami pomáhá klientovi, aby si udělal jasno v tom, kam se chce posunout a jakých konkrétních cílů chce dosáhnout, včetně způsobů, jak si bude průběžně sledovat svůj pokrok a co bude dělat v případě odchylky od plánu. Plán postupu i jeho průběžné vyhodnocování je v rukách klienta.

Co dělá agilní kouč : Pomáhá s odstaňováním komplexnějcíh překážek souvisejících se zaváděním agility. Je partnerem pro management ve firmě Navrhuje design agilních týmů a režimu jejich spolupráce. Pomáhá se zaváděním agility napříč celou firmou, například v HR, Financích a dalších.

Mentor je obvykle zkušenější či starší člověk, který se stará o mladšího a méně zkušeného svěřence (mentee), je mu oporou i rádcem, pomáhá mu lépe poznat sebe sama, svůj potenciál a své schopnosti.

Tady je pár tipů, na co se ptát:

  • Koho obdivujete
  • Co byste o mě chtěl/a vědět
  • V čem si myslíte, že jste unikátní / vaše podnikání
  • Jaké jsou vaše očekávání ode mě, jako mentora
  • Jaký typ vedení potřebujete a jak dlouho
  • S tímto aktuálně bojuji já. Jaká je vaše zkušenost
  • Zajímám se o XYZ. Jaká je vaše největší vášeň

Kolik stojí hodina kouče

Koučink je individuální, náročná, ale efektivní cesta seberozvoje, která funguje velmi dobře. Každému klientovi se věnuji individuálně a do hloubky. Jedna hodina sezení u mě stojí 6 000 Kč bez DPH. Z osobní zkušenosti doporučuji sezení v délce 1,5 h, takže cena jednoho sezení je 9 000 Kč bez DPH.Pokud jde o životní koučování, koučové v Česku pracují se sazbou 3.000 – 8.000 Kč za 60ti minutové sezení. Počítejte s tím, že začnete s 3.000 Kč za sezení, protože cena bude růst až na základě vašich zkušeností, tréninku, certifikátu, kladných hodnocení a doporučení atd.Jak poznat dobrého kouče / terapeuta

  1. podporuje váš pokrok.
  2. pomáhá vám učit se, abyste si mohli časem pomoci sami.
  3. nestaví se jen do role odborníka a vás do role podřízené – staví se spíše do role vašeho partnera, vašeho průvodce.
  4. nehodnotí vás.
  5. vnímáte, že mu můžete důvěřovat.
  6. je k vám vnímavý, naslouchá vám.


Dobrý kouč by měl umět i v případě nefunkčního koučování nabídnout jiného kouče nebo otevřeně hovořit o komunikaci s psychologem. Naproti tomu mentor by měl být člověk, který je odborníkem v dané oblasti a dokáže poradit nebo navrhnout řešení dané situace. Zkušenost a znalost je pro mentora podmínkou!

Kolik si vydela kouč : Kolik vydělává Kouč v České republice Pokud se podíváme na Kouč platové statistiky v České republice během 8. května 2024, reprezentovaný zaměstnanec vydělává 556 800 Kč; přesněji řečeno mzdová sazba je 46 400 Kč za měsíc, 11 600 Kč za týden nebo 290 Kč za hodinu.

Kolik stojí kouč : Cenové rozpětí koučů je velmi široké. Může se pohybovat okolo 500 Kč za hodinu, když jde o méně zkušené kouče. Průměrný kouč je honorován zhruba mezi 1 000 a 3 000 Kč za hodinu, hodně zkušený a renomovaný kouč, zvláště s firemní klientelou, se pohybuje v hodinové sazbě okolo 5 000 korun.

Jak probíhá mentoring

Mentor předává mentorovanému zkušenosti a dává mu zpětnou vazbu na jeho práci. Poznatky mentora mentee ocení u projektů krátkodobé i dlouhodobé povahy. Mentor svým působením a praxí napomáhá menteemu zvládat pro něj novou agendu, nastavování systému, procesů či provádění analýz a mnoho dalšího.

Služby a ceník

Služba Doba trvání Cena
Úvodní konzultace 90 minut 6 000 Kč
Následná konzultace 60 minut 4 000 Kč
Konzultační balíček 3x 60 minut 10 500 Kč
Dlouhodobý mentoring 6 x 60 minut 18 000 Kč

Kolik vydělává Kouč v České republice Pokud se podíváme na Kouč platové statistiky v České republice během 8. května 2024, reprezentovaný zaměstnanec vydělává 556 800 Kč; přesněji řečeno mzdová sazba je 46 400 Kč za měsíc, 11 600 Kč za týden nebo 290 Kč za hodinu.

Co obnáší práce kouče : Popis pozice. Mezi pracovní náplň kouče patří podporování klienta při nalézání optimálních postupů, strategií, plánů a řešení. Podporuje klienta při osobním a profesním rozvoji a stanovuje vhodné koučovací techniky a postupy v procesu koučování. Snaží se studovat nové poznatky ze svého oboru a aplikovat je do své práce …