Co obsahuje vanilka?
Vanilka pravá posiluje imunitní systém, urychluje funkci srdce, snižuje vysoký krevní tlak, zprůchodňuje cévy, působí při pocitu studených nohou, je výborným antioxidantem, brání vzniku rakoviny a podporuje trávení. V oblasti aromaterapie je vanilka vhodná při nervovém podráždění a působí proti depresím.Vanilka obsahuje mnoho antioxidantů, které předcházejí rozpadu buněk, a tím stimulují přirozenou regeneraci organismu. Antibakteriální vlastnosti této silice pomáhají zlepšovat imunitní systém. Zpomaluje růst rakovinných buněk. Také je protizánětlivá – pomáhá léčit záněty jater, zmírňuje příznaky artritidy a dny.Proč ale máme zafixováno, že vanilková zmrzlina nebo pudink musí mít žlutou barvu Vysvětlení je prosté – původně se pudink i zmrzlina připravovaly z mléka či smetany, ale hlavně – ze žloutků. Proto měly výrobky – nejčastěji ochucené vanilkou či později přírodně identickým vanilinem – žlutou barvu.

Jak se vyrábí vanilka : Vanilka se získává ze zralých lusků určitých orchidejí, běžně Vanilla planifolia. V současnosti Madagaskar produkuje kolem 75 % světové produkce vanilky. Vyrábí se také v Číně, Indonésii, Papui Nové Guineji a Mexiku. Lusky musí projít složitým procesem fermentace.

Jak chutná vanilka

Vanilka voní intenzivně a lehce nasládle. Chutná sladce, trochu kořenitě. Užívá se především do sladkých pokrmů, do čokolády, kávy, dezertů všeho druhu, do ovocných kompotů a salátů. Pro zjemnění se přidává do koláčů a pečiva.

Jak se upravuje vanilka : Zralé lusky se ručně sbírají, jsou zelené a nemají vůbec tu známou vanilkovou vůni. K dosažení vanilkové vůně potřebují projít tří až šestiměsíčním procesem, který začíná několikanásobným máčením ve vroucí vodní lázni. Jakmile jsou lusky horké, zabalí se do přikrývky a nechají se doslova „vypotit“.

Cibule obsahuje i další silice a látky, které posilují srdce a krevní oběh, čistí krev a zpevňují cévy. Můžeme ji do jídelníčku zařadit například jako prevenci mrtvice a infarktu, dokonce i mnoha druhů rakoviny – hlavně střev, hrtanu a vaječníků.

Měsíčková mast je základním lékem na všechny těžce hojící se rány, vředy, otoky, opruzeniny, proleženiny, omrzliny a popáleniny. Zevně se užívá i čerstvá šťáva nebo tinktura při rakovině kůže, na pihy, stařecké skvrny, pohmožděná čerstvá droga na křečové žíly.

Jaký je rozdíl mezi vanilkovým a vanilkovým cukrem

Zatímco vanilkový cukr obsahuje skutečnou vanilku a její množství musí být uvedeno ve složení, vanilinový či vanilínový cukr obsahuje pouze syntetické aroma a žádná skutečná vanilka v něm není ani ve stopovém množství.Základem vanilkového cukru je klasický cukr (sacharóza) smíchaný s drcenými vanilkovými lusky, případně vanilkovým extraktem. Levnější varianty nahrazují vanilku vanilinem. Obvykle se vanilkový cukr prodává v průmyslově vyráběných malých sáčcích, ale lze ho vyrobit i doma.Zatímco vanilkový cukr obsahuje skutečnou vanilku a její množství musí být uvedeno ve složení, vanilinový či vanilínový cukr obsahuje pouze syntetické aroma a žádná skutečná vanilka v něm není ani ve stopovém množství.

Vanilkové rohlíčky, vanilková zmrzlina, vanilkový krém k buchtičkám, vaječný likér… Pravá vanilka je vzácné a drahé koření, její chuť a aroma je ale nenahraditelná, nezkoušejte pravou vanilku nahradit syntetickým vanilinem, výsledkem budete zklamaní…

Na čem roste vanilka : Vanilovník plocholistý (vanilka pravá, Vanilla planifolia) je šplhavá liánovitá orchidej původem z Mexika. Oblíbené koření, které nazýváme vanilkou, se skrývá v jejích plodech. Aztékové si tohle luxusní ochucovadlo dopřávali už v 15. století.

Co s čerstvou vanilkou : Sladké aroma se za několik týdnů či měsíců rozleží například v javorovém sirupu, medu a džemech, v nakládaném ovoci, cold brew nebo sirupech. Molekuly vanilkového aromatu se uvolňují také v alkoholu, a tak se lusky vyplatí naložit do rumu nebo jiného tvrdého alkoholu.

Odkud se získává vanilka

Tento dlouhý, tenký lusk je plodem barevné orchideje (vanilka planifolia), která jako jediná z více než 20.000 druhů orchidejí nese něco jedlého. Vanilka je původem z tropické Ameriky, kde ji pěstovali a zpracovávali už staří Aztékové.

Léčivé účinky

Má antivirové účinky a působí proti širokému spektru bakterií. Snižuje cholesterol a krevní tlak. Tepelnou úpravou se obsah allicinu snižuje, proto je nejlepší jíst cibuli syrovou. Obsahuje fruktooligosacharidy, které posilují prospěšné střevní bakterie, které příznivě působí na naše trávení.Cibule má vysoký obsah vody a téměř žádný tuk, proto je to velmi nízkokalorická zelenina. Cibule je zdrojem mnoha vitaminů a minerálů, jako jsou vitaminy skupiny B, vitamin C, draslík a selen.

Na co pomáhá meduňkový čaj : Pozitivní účinky pocítíte např. při nervových poruchách, problémech se spánkem, při duševní i fyzické vyčerpanosti a přispívá k duševnímu komfortu a relaxaci. Extrakt Vám podpoří trávení a chuť. Má protikřečové působení při bolestech břicha a nadýmání.