Každá maturitní slohová práce musí mít nadpis, úvod, text a závěr. Kromě samotného textu se hodnotí také vizuální stránka (škrtance, okraje, mezery mezi odstavci) a samozřejmě pravopisné chyby. Maturitní slohovka musí splnit minimální počet slov, bývá to 250 slov, což je v přepočtu průměrně 30 řádků formátu A4.Slohové útvary
Často se mísí slohové postupy. Podle převažujícího slohového postupu rozlišujeme 7 základních útvarů: zpráva a oznámení; • vyprávění; • popis; • charakteristika; • výklad; • úvaha.V úvaze je nutné zaujmout vlastní (subjektivní) postoj k určitému problému, jevu či události, vysvětlit ho a své názory podpořit argumentací. Vhodné je používání výrazů: Domnívám se, myslím si, podle mého názoru, uvažuji, přemýšlím, zajímám se o aj. Myšlenky jsou řazeny volně po sobě, dle úvahového postupu.
Co je to osnova ve slohu : slohová osnova – struktura textu sepsaná například jako obsah, avšak sestavená předem, ještě před psaním stati, jako pomůcka a návod pro psaní písmová osnova – pomyslné linie písma v typografii. učební osnova – plán učiva ve školství
Jaké jsou slohové postupy
Obsah
- 2.1 Slohový postup informační
- 2.2 Slohový postup popisný
- 2.3 Slohový postup vyprávěcí
- 2.4 Slohový postup výkladový
- 2.5 Slohový postup úvahový
- 2.6 Slohový postup dialogický
- 2.7 Slohový postup řečnický
- 2.8 Slohový postup argumentační
Jak napsat výklad sloh : Shrnutí:
- Výklad musí obsahovat nadpis, úvod, text (ideálně podle předem připravené osnovy), závěr,
- je ideální si vše předem promyslet,
- postup – deduktivní nebo induktivní,
- dělení do odstavců,
- neutrální jazyk, odborné termíny, zkratky, vsuvky, citace.
Slohová práce vypravování
Vypravování začíná krátkým úvodem, v němž autor komentuje celý příběh z určitého odstupu. Následuje expozice, kde je již čtenář seznámen s časem a místem příběhu. Další odstavec je věnován představení zápletky, což je klíčová část každého vypravování.
Umělecký sloh
- románský sloh.
- gotika.
- renesance.
- baroko.
- rokoko.
- klasicismus.
Na co si dát pozor při slohu
Pozor si dejte především na časté opakování slov (riziková jsou slovesa být a mít), pravopisné chyby a čárky ve složitějších souvětích. Zkuste dát text přečíst ještě nějaké druhé osobě (může jít klidně o sourozence, rodiče, kamaráda), ta Vám může pomoci s tím, zda je ceý text jasný a srozumitelný.U zamyšlení se snažíme text zjednodušit a neřešíme tak hloubku daného problému, spíše na něj poukazujeme, lze tedy říci, že zamyšlení je lehčí forma úvahy. Autor využívá pouze své myšlenky a pokládá jen málo řečnických otázek. Popisuje své zkušenosti, názory a postoje k danému tématu.Osnova BP vypadá následovně:
- Úvod.
- Cíl práce a metodika.
- Teoretická východiska / Současný stav poznání řešené problematiky.
- Vlastní práce / Vlastní zpracování / Vlastní řešení / Analytická část.
- Zhodnocení a doporučení / Výsledky a diskuze.
- Závěr.
- Seznam použitých zdrojů / Použitá literatura.
- Přílohy.
a) Všeobecné informace o jevu, případně historie vzniku a vývoje jevu. b) Použité metody, analýza částí nebo fází. 3. Závěr – Shrnutí, vyvození jevů, poučení, zobecnění.
Co je to výklad sloh : Výklad je slohový útvar. Patří do funkčního stylu odborného. Postihuje a vysvětluje vnitřní souvislosti a vztahy, podmínky vzniku, vývoj, trvání jevu, jeho následky a objasňuje podstatu jevu. Výklad je základem učebnic, odborných časopisů a publikací.
Co obsahuje výklad : Výklad postihuje a vysvětluje vnitřní souvislosti a vztahy, podmínky vzniku, vývoj, trvání jevu, jeho následky a objasňuje podstatu jevu. Je základem učebnic, odborných časopisů a publikací. Je to logicky skloubené a odborné vysvětlování určité skutečnosti.
Jak jdou období za sebou
Obsah
- 1.1 Pravěk.
- 1.2 Starověk.
- 1.3 Středověk.
- 1.4 Novověk.
- 1.5 Moderní doba.
Nejstarší stojící stavební památky v našich zemích se běžně označují společným názvem románské.V českých slovech píšeme po měkkých souhláskách (c, j, ž, š, č, ř, ď, ť, ň) vždy měkké I. Po tvrdých souhláskách (h, ch, k, r, d, t, n) píšeme vždy tvrdé Y. U písmen D, T, N volíme písmeno podle výslovnosti.
Jak se píše například : vyjádření času (nadlouho / na dlouho, nastálo / na stálo, navěky / na věky, ale NAVŽDY píšeme pouze dohromady!!!) míra (naplno / na plno, nastejno / na stejno, napolovic / na polovic, ale NAPOLO a NAPŮL píšeme pouze dohromady!!!)