Co obsahuje prach?
Jaké škody může prach způsobit Prach zpravidla poškozuje plíce a dýchací ústrojí, ale některé druhy mohou způsobit i rakovinu. Hlavní nemoci související s vdechováním nebezpečného prachu jsou: Benigní pneumokonióza (zaprášení plic).Čistěte pravidelně klávesnici počítače, monitor a obrazovku televize, stejně jako povrch všech elektrospotřebičů. Omezte textilie v bytě – pokud se jich nevzdáte, pravidelně je vysávejte nebo perte. Kusové koberce často vyklepávejte, ideálně vyperte nebo dejte vyčistit. Volte nábytek s uzavřenými policemi.Prachové částice v interiérech vytvářejí především lidé a zvířata → domácí prach je směsí vlasů, chlupů, lidských a zvířecích lupů, vláken, plísňových spor, suchých sekretů, bakterií a roztočů a jejich exkrementů. Každý den z nás opadne asi 1,5 gramu lupů, což je dost potravy pro několik miliónů roztočů.

Co je dobré na prach : Aby se prach nestihl tak rychle rozšířit po bytě, pomáhá zvýšení vzdušné vlhkosti. To platí zejména v zimních měsících, protože vytápění vysušuje vzduch v místnosti. Proto ve chladném ročním období na topná tělesa umístěte misku naplněnou vodou. Voda se bude vypařovat a zajistí zvlhčení vzduchu v místnosti.

Proč utírat prach

Prach je složeninou mnoha částic, jsou v něm přítomny roztoči a jejich výkaly, bakterie a viry, plísně či odumřelé zbytky kožních buněk, samozřejmě může obsahovat různé zbytky potravin a vlasy (tedy zejména prach v koberci či na podlaze) a mnoho dalších nečistot.

Proč je prach : Prach je především tvořen odpadlými kožními buňkami obyvatel domácnosti a chlupy jejich domácích mazlíčků. Na jeho složení se podílejí i zbytky jídla, popel z cigaret, zbytky vláken z oblečení a koberců, pyl z rostlin či plísně.

Zásady efektivního utírání prachu

Používejte důkladně vyždímanou utěrku. Čisticí přípravek aplikujte vždy na utěrku, nikdy ne na nábytek. Utěrkou nedělejte prudké krouživé pohyby, ale vodorovné tahy směrem dolů. Aby během úklidu do místnosti nevířil nový prach, zavřete všechny dveře i okna.

Jak se zbavit prachu doma

Pomůže pravidelný úklid. Pokud máte doma koberce, minimálně jednou týdně je vysávejte. Nejlépe s vysavačem s HEPA filtrem, který prach zachytí a již dále nerozfouká po místnosti. Jednou týdně také měňte povlečení, protože nejvíce prachu je uloženo právě v posteli a lůžkovinách.

Proč existuje prach

Prach je především tvořen odpadlými kožními buňkami obyvatel domácnosti a chlupy jejich domácích mazlíčků. Na jeho složení se podílejí i zbytky jídla, popel z cigaret, zbytky vláken z oblečení a koberců, pyl z rostlin či plísně.Částice prachu jsou tvořeny křemičitany (silikáty) – sloučeninami tvořenými křemíkem, kyslíkem, vodíkem a několika kovovými prvky. Erozi pak podléhají nejrychleji okraje těchto částic a dochází při ní k jejich chemické modifikaci.Pokud máte doma koberce, minimálně jednou týdně je vysávejte. Nejlépe s vysavačem s HEPA filtrem, který prach zachytí a již dále nerozfouká po místnosti. Jednou týdně také měňte povlečení, protože nejvíce prachu je uloženo právě v posteli a lůžkovinách. Perte ho alespoň na 60 °C, abyste se zbavili také roztočů.

Pokud chcete udržet svůj domov bez prachu, je důležité utírat prach pravidelně. Ideální je věnovat se této činnosti alespoň jednou týdně.

Co dřív vysát nebo utřít prach : Osvědčený postup je jen jeden. Nejdříve utřeme prach z nábytku a až poté můžeme vyluxovat podlahu. Děláme to jednoduše proto, abychom potom utřený prach, který padá přirozeně dolů, nemuseli znovu z jednou už vysáté země znovu uklízet. Prach nejlépe odstráníme mokrým hadříkem.

Co obsahuje střelného prachu : Typické složení původního střelného prachu (také se mu přezdívá černý prach) je přibližně 75% dusičnanu draselného, 15% dřevěného uhlí a 10% síry.

Jak vzniká prach v bytě

Prach je především tvořen odpadlými kožními buňkami obyvatel domácnosti a chlupy jejich domácích mazlíčků. Na jeho složení se podílejí i zbytky jídla, popel z cigaret, zbytky vláken z oblečení a koberců, pyl z rostlin či plísně.

Sovětský kosmonaut Jurij Gagarin se zapsal do dějin jako první člověk ve vesmíru. Okamžitě po přistání se stal populární osobností – jaký však byl jeho osud a jak se vyrovnal s rolí „maskota“ Sovětského svazuPůvodní černý střelný prach je směs jemně mletého draselného ledku neboli dusičnanu draselného (KNO3), dřevěného uhlí a síry. Prakticky byl používán až do poslední třetiny 19. století. Termín střelný prach se často používá jako synonymum pro černý střelný prach.

Jak se dělá střelný prach : Střelný prach je směsí ledku (dusičnan draselný – KNO3), dřevěného uhlí (C) a síry (S). A stejně jako stejnojmenný čaj pochází z Číny, i když existují doklady, že jej v Evropě objevil Roger Bacon či dříve Němec Berchtold Schwarz (od jehož jména by mohl pocházet další název výbušniny – černý prach).